Rtg c páteře

Prosím o vysvětlení rentgenové zprávy: spondylosis def et spondylarthrosis C3,C4 incip, C5,C6 grmed discoapthia C2-C4 grmin, C4/C5 gr med-blokové postavení. Děkuji

Odpověď odborníka:

Zpráva znamená, že na krční páteři jsou tzv. degenerativní změny (změny získané např. věkem, přetěžováním, ...), kde mezi 3. a 4. krčním obratlem jsou jen naznačené, mezi pátým a šestým obratlem je usuzováno na středně těžké změny meziobratlové ploténky, tyto změny (ploténky) jsou mezi druhým až čtvrtým obratlem minimální. Blokové postavení mezi 4. a 5. krčním obratelm znamená, že zde není typické zakřivení páteře.
Tolik k popisu. Obrazový nález sám o sobě ale příliš neznamená. Navíc zobrazuje jen kosti. Na stav meziobratlových plotének, vazů a svalstva lze jen nepřímo usuzovat.Je potřeba vědět, jaké má pacient obtíže, jak dlouho je léčen, jaké má ostatní choroby, kolik je mu let a zejména jaký je neurologický nález. Nedejte se zmást zkratkami a domluvte se s Vaším neurologem, nebo lékařem, který rozhodl o rentgenovém vyšetření.

MUDr. David Bludovský
MUDr. David Bludovský

Specializace: Neurochirurgie
Pracoviště: Neurochirurgické oddělení, Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Plzni

 
Líbí se vám odpověď?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: