Suchá vlasy, špatný růst, štítná žláza

Hezký den, mám tento problém: Dříve jsem měl problém se suchými vlasy (skoro až lámavé), špatné nabírání na váze, prakticky nemožné nabrat svaly, únava, horší paměť Dlouho jsem nemohl najít co to způsobuje, podle mého doktora jsem byl vždy zdravý. Nakonec jsem na to asi přišel, Štítná žláza? A skutečně, denně jsem jedl něco co obsahuje jod, či jinak pozitivně působí na Štítnou zlázu, tedy banány, ovesné vločky, ryby, hroznové víno, atd. Nestačil jsem se divit, ale opravdu jsem začal růst, nebo spíš začínám více vypadat jako dospělý chlap což k mému věku je načase (21 let). Puberta u mě proběhla alespoň co se týče ochlupení, růstu pohlavní orgánů tak jak by mělo. Růst do výšky také, ale stálě mám takovou užší postavu, mám prostě velikost hlavy k tělu vypadající tak na 17 let. Na obličejí mi sice začali růst vousy už od 16-ti let, ale zdálky pořád vypadám tak na 18. Myslíte si, že to může být skutečně Štítnou žlázou? BMI mi nyní vychází na 20. Děkuji.

Odpověď odborníka:

Vážený pane Tomáši. Růst a vývoj pohlavních znaků je do určité míry variabilní, tělesná konstituce v dospělosti může být ovlivněna lecčím, předně by bylo ale vhodné posoudit, jak v tomto věku vypadali Vaši rodiče. Zda je Váš vývoj nějakým způsobem abnormální posuzoval pravidelně pediatr při preventivních prohlídkách - a, jak píšete i v dalších dotazech, nic zvláštního neshledal. Ohledně štítné žlázy - domnívám se, že je nepravděpodobné, že by Vaše potíže byly dány nedostatkem jódu nebo poruchou funkce štítné žlázy. Doporučuji se vždy obracet prvotně na praktického lékaře - test na funkci štítné žlázy Vám možná byl v minulosti opakovaně prováděn (bývá součástí běžných krevních odběrů), pokud ne, můžete se na něm domluvit nyní.

MUDr. Aleš Ducháček
MUDr. Aleš Ducháček

Specializace: Všeobecné lékařství
Pracoviště: Praktický lékař, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Houby našemu zdraví prospívají, srdci obzvlášť
Články: Houby našemu zdraví prospívají, srdci obzvlášť
Ať už patříte k nadšeným...
Zdědili jste vysoký cholesterol? Nejste sami
Články: Zdědili jste vysoký cholesterol? Nejste sami
Osoby trpící některou méně...
Štítná žláza a oči: větší souvislost, než se zdá
Články: Štítná žláza a oči: větší souvislost, než se zdá
Štítná žláza a oko – dva...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Cystoskopie
Články: Cystoskopie
Cystoskopie je endoskopické...
Patní ostruha
Články: Patní ostruha
Počet lidí sužovaných...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené:
 
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x