Barvu očí určují tři geny. Pouze dva vědci znají dobře

Barva očí je fascinující dědičný znak, který zajímá většinu rodičů: bude mít naše dítě oči černé, hnědé, modré, zelené, šedé nebo některou z kombinací těchto barev? Vzhled dítěte závisí na genetickém materiálu obou rodičů, avšak jejich genetický materiál se může navzájem mísit nesčetným množstvím způsobů. Vliv každého z rodičů na vzhled dítěte tak zůstává neznámý až do chvíle, kdy se dítě konečně narodí.

Jaké bude mít jednou oči? Vliv genu rodičů není rozhodující...
Jaké bude mít jednou oči? Vliv genu rodičů není rozhodující...

Jak se vyvíjí barva očí

Barva lidských očí závisí na společném působení tří genů, z toho dva jsou již dobře prozkoumané. Tyto geny zodpovídají za tři nejběžnější barvy očí – zelenou, hnědou a modrou. Vznik dalších barev, jako je šedá, světle hnědá nebo další méně obvyklé kombinace, neumí vědci dodnes spolehlivě vysvětlit.

Dříve se mělo za to, že hnědá barva očí je u člověka „dominantní“, zatímco modrá „recesivní“ – jinými slovy, že vliv genu pro hnědé oči pokaždé převáží nad vlivem genu pro oči modré. Dnes se však ukazuje, že situace není zdaleka tak jednoduchá. Stejně tak nemůžeme říct, že barva očí dítěte se míchá z barev očí jeho rodičů tak jako barvy na malířské paletě. Každý z rodičů má totiž dva různé geny pro barvu očí, z nichž dítě zdědí pouze jeden.

 

Může se barva očí měnit?

Za barvu očí je odpovědná duhovka, což je ve skutečnosti kruhový sval pokrytý pigmentem, který má uprostřed malý otvor, zornici. Sval v duhovce se smršťuje a rozšiřuje podle toho, jak velká zornice je právě „potřeba“. Již toto samotné smršťování a roztahování duhovky mění do jisté míry barvu očí, protože ovlivňuje hustotu rozložení pigmentových zrn v duhovce.

Barva očí se může dokonce měnit také s věkem, i když to není příliš časté. Dochází k tomu přibližně u 10 až 15 procent příslušníků bílé rasy. Někdy tmavohnědé oči s věkem zesvětlají, jindy je tomu naopak. Pokud se však barva vašich očí změní velmi výrazně nebo pokud se změní barva jen u jednoho oka, může to být příznakem očního onemocnění. V takovém případě se proto raději co nejdříve poraďte s lékařem.

(vek)

Zdroj: www.allaboutvision.com

Líbí se vám článek?
+7 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
oci | Od: Karin | 3.4.2013 21:41
to mi prijde jako hloupost,nededi jen jeden gen, zalezi na kombinace, muze zdedit po bou rodicich, jak asi vznika seda a svetle modra.. jeden rodic hnede-druhy modre- mohou vzniknout jakesi do seda zelena a svetle hneda smichanim tech barev prece, treba jako partner-jeho oci vypadaji vselijak jakoby hnedo zelene..a jsou to ty michane,kdyz se podivam zblizka je tam zrovna u nej videt ten prechod kde se mu spojuje hneda s modrou-zblizka jako z odre do seda a ve skrze prochazejici hneda do modre vytvari takovy jakoby khaki odstin zelene
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: