Běžná zlomenina může ohrozit správný růst

Dítě potřebuje k dobrému vývoji dostatek růstového hormonu a zdravé růstové ploténky. Dojde-li k poranění takové ploténky, může to vést až k jejímu předčasnému uzávěru – poškozená kost pak roste pomaleji nebo se její zvětšování zcela zastaví.

Pokud se jedná o nekomplikovanou zlomeninu, postačí znehybnění končetiny v sádře nebo v dlaze.
Pokud se jedná o nekomplikovanou zlomeninu, postačí znehybnění končetiny v sádře nebo v dlaze.

Růstové ploténky se nacházejí u dětí a adolescentů. Jedná se o chrupavčitou tkáň, která zajišťuje prodlužování kosti. Každá dlouhá kost má minimálně dvě růstové ploténky, po jedné na obou koncích. V závěru puberty se ploténky uzavírají a jsou nahrazeny kostní hmotou. Kost se již dále neprodlužuje a růst je ukončen.

Pozor na zranění! 

Při poškození růstové ploténky může dojít k jejímu předčasnému uzávěru. Postižená kost pak roste pomaleji nebo se její prodlužování zastaví úplně. Stejná kost na opačné straně těla však roste normálně. Pokud se jedná např. o předloktí, tak má pak dítě jednu horní končetinu kratší než tu druhou. Při neúplném poranění ploténky může dojít k tomu, že dále roste jenom část kosti. Ostatní části zaostávají a kost se deformuje. Takové kosti mohou být různě zahnuté a často způsobují potíže nejen při pohybu.

Rizikové zlomeniny 

Nejčastější příčinou poranění růstových plotének jsou zlomeniny. Asi patnáct procent těchto dětských úrazů zasahuje do ploténkové oblasti. Tyto typy zlomenin jsou častější u chlapců, u kterých se vyskytují hlavně mezi 14. a 16. rokem. U dívek se objevují spíše dříve, mezi 11. a 13. rokem. Zlomeniny růstových plotének mohou být způsobeny pádem, úderem, ale také dlouhodobým přetěžováním, zejména při vrcholovém sportu. K poranění může dojít i při zánětech a nádorech kostí. Tyto příčiny jsou ale mnohem vzácnější než zlomeniny.

Různorodá terapie 

  • Znehybnění. Pokud se jedná o nekomplikovanou zlomeninu, postačí znehybnění končetiny v sádře nebo v dlaze. Dítě by mělo omezit pohybové aktivity, dokud se zlomenina zcela nezahojí.
  • Repozice neboli „rovnání“. Používá se u komplikovanějších případů, kdy je třeba vrátit úlomky kostí do správné polohy, aby se mohla kost správně zahojit. Někdy je možné narovnání udělat už v ordinaci, jindy je nutná operace. Po repozici se končetina většinou fixuje v sádře.
  • Rehabilitace. Je nedílnou součástí léčby. Po několika týdnech v sádře jsou svaly na končetině zesláblé a potřebují opět obnovit své funkce.

Děti, které prodělaly zlomeninu růstové ploténky, jsou sledovány. Kontroly jsou zaměřeny zejména na včasné zachycení poruch růstu a dalších poúrazových komplikací. Při včasném odhalení zlomeniny růstové ploténky a její náležité léčbě jsou komplikace typu poruch růstu naštěstí vzácné.

Zdroj: www.medicinenet.com

Autor článku:

Zuzana Mevaldová

Odborný garant článku:

MUDr. Jiří Náhlovský

Líbí se vám článek?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: