Bolest u dětí

  • Redakce uLékaře.cz
  • 18.4.2008
  • Aktualizace: 20.4.2013
  • Zdravcentra.cz
Dítě může pociťovat bolest už v matčině lůně. Vnímá a trpí bolestí dříve, než ji dokáže vyjádřit verbálně nebo prostým křikem. Jakkoliv se může zdát, že je nezralý novorozenec chráněný v teple inkubátoru spokojený a šťastný, zrychlený tep, rychlé dýchání nebo zvýšená potivost mohou jako jediné zjevné příznaky prozradit vnitřní strádání.

Podcenění léčby bolesti v nejranějším věku pak vede k přehnanému vnímání bolesti v dospělosti. Nepříjemná bolestivá zkušenost dítěte v ordinací lékaře může být příčinou nepotlačitelného strachu z nemocničního prostředí přetrvávajícímu do pozdní dospělosti.

Dětská hračka
Dětská hračka

Co Tě bolí?

Bolest je subjektivní příznak, nemůžeme ji prokázat žádným dostupným vyšetřením. Lékař musí věřit nemocnému, že to bolí právě tam, kam pacient ukazuje. Jak ale poznat bolest a určit vlastní bolestivé místo u novorozenců a kojenců? Nemůžeme se jich zeptat, nečekáme, že ukážou na bolestivé místo prstem. Jediné, čím si můžeme být jisti je, že před námi nic nepředstírají.

Akutní (náhle vzniklá) bolest se projeví náhlou změnou chování dítěte. Nápadná je tato změna zejména po úraze, může však přijít i bez zjevné příčiny. Na bolestivé místo upozorní změna chování dítěte - např. se vyhýbá používání bolestivé končetiny. Pláč a nespokojenost se stupňuje, pokud se bolestivého místa dotkneme. Při vyšetřování proto postupujeme od bezpečně nebolestivého místa k místu předpokládané bolestivosti.

Doporučené téma: Léčba bolesti

Poslední článek:
Trápí vás bolesti hlavy? Možná za to mohou hormony!
Bolesti hlavy mohou být způsobeny mnoha faktory, včetně genetické výbavy či stravovacích návyků. U žen navíc k...  zobrazit téma

Pokud jsou bolesti dlouhodobé, chronické (tzn. trvají déle než 3 měsíce), projeví se to nejčastěji celkovým neprospíváním dítěte, nepřibýváním na váze a poruchami spánku.

Nejčastější bolesti

Jaké bolesti můžeme u kojenců a novorozenců nejčastěji předpokládat?

 

Hlava - bolesti hlavy při horečce, zánět středního ucha, prořezávání zubů.

Krk - virové záněty hrdla, zvětšené citlivé mízní uzliny, angína.

Břicho - bolesti při infekčních průjmech, nevhodné složení stravy.

Kdy k lékaři?

Pochybnost, že není s dítětem vše v pořádku, vyslovuje jako první nejčastěji matka. Úzký citový kontakt jí umožňuje brzy poznat, že se nejedná jen o chvilkovou nespokojenost nebo obvyklý problém (hlad, plynatost, první zub, atd.). Lékaře byste měli navštívit zejména tehdy, vyskytnou-li se vedle celkové nespokojenosti a neklidu i další objektivní příznaky - zvracení, průjem, horečka, zarudnutí kůže, atd.

Léky proti bolesti

Pokud se rozhodnete podat dítěti lék proti bolesti sami, pamatujte na to, že užívání kyseliny acetylosalicylové (Aspirin, Acylpirin, aj.) je nebezpečné. Pro riziko vzniku vážného poškození jater by se u dětí do 6 let tento lék neměl podávat vůbec. Vhodné je podávání paracetamolu (Paralen, Panadol) nebo ibuprofenu (Ibalgin, Nurofen) ve formě tablet, čípků nebo sirupu, který působí proti bolesti i zvýšené teplotě. Tyto dvě účinné látky je vhodné střídat a mít proto v domácí lékárničce oba léky.

Bolesti u nejmenších dětí jsou často obtížně zjistitelné. Podcenění léčby bolesti v nejranějším věku může vést k přehnanému vnímání bolesti v dospělosti. Pokud se u dítěte vedle celkové nespokojenosti a neklidu vyskytnou i další objektivní příznaky (zvracení, průjem, horečka, zarudnutí kůže), navštivte svého lékaře.

Líbí se vám článek?
+7 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
bolest u miminek | Od: alena b. | 2.5.2013 10:08
nám tedy na bolest u miminek hlavně třeba při horečce po očkování, zoubcích apod. zabíral nurofen pro děti..nejvíc jsem asi dávala čípky, ale i sirup s kapátkem je ok. musím říct, že i já využívám nurofen pro dospělé a vyhovuje mi víc, než jiné přípravky..třeba na bolest hlavy
reagovat
re:bolest u miminek | Od: helenka | 6.5.2014 20:41
nám tedy na bolest u dětí nejvíc zabírá nurofen sirup. dávám docela často, osvědčil se nám i u rostoucích zoubků
reagovat
re:bolest u miminek | Od: Jarka | 29.4.2014 11:16
Dcerku zatím bolelo hlavně prořezávání zoubků - špičáky - dala jsem (hlavně na noc) Nurofen sirup - pomohl rychle a zbytek noci byl v klidu. Ráno byla dcerka zase sluníčko :)
reagovat
re:bolest u miminek | Od: alice n. | 25.4.2014 08:34
ná m taky na bolest u dětí zabírá nurofen. já mám ráda čípky, i když i sirup dětem chutná a nemají s ním problém. navíc má sirup super dávkovátko, které jsem využila už i několikrát na antibiotika...protože tam to tak vychytané nemají :-)
reagovat
re:bolest u miminek | Od: Maru | 7.5.2013 11:11
Já mám taky dobrou zkušenost s Nurofenem, pomáhá na bolest i na teplotu. Víc asi používáme ten sirup, čípky občas na noc, ale když měla malá chřipku a odmítala cokoli pozřít, tak jsem používala čípky a také perfektně zabraly.
reagovat
re:re:bolest u miminek | Od: Edit | 13.5.2014 14:24
Také mi dcerka v horečce odmítla sirup...tak jsem zkusila Nurofen čípek a to už bylo ok. I mi přišlo, že čípek zabral rychleji než sirup...
A aby hodně pila, ředím jí ovocné džusy - to jí chutná, a tak toho vypije docela dost..
reagovat
re:re:re:bolest u miminek | Od: petra | 16.5.2014 09:23
koukám, že se to tady dost opakuje, ale evidentně mají všechny maminky podobné zkušenosti. já taky dávám nurofen..někdy sirup, někdy čípky. když je hodně vysoká horečka a nedaří se třeba přes noc srážet, tak jsem dávala i kombinaci nurofen - panadol..to se pak může častěji..myslím, že po čtyřech hodinách. podoručili nám to na pohotovosti na bulovce
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: