Bronchiální laváž

  • Redakce uLékaře.cz
  • 2.2.2008
  • Aktualizace: 3.5.2013
  • Ordinace

Bronchiální laváž je diagnostický výkon, při kterém lékař provádí „výplach“ určité oblasti plic. Výplach se provádí za pomoci endoskopického přístroje tzv. bronchoskopu. Cílem tohoto vyšetření, je získat zpět tekutinu, která obsahuje buňky a možné mikroorganismy z vyšetřované oblasti. Odebranou tekutinu lékař pošle k dalšímu vyšetření. Na základě výsledků z příslušných vyšetření se lékař rozhodně pro další konkrétní léčebný postup.

Bronchiální laváž vyšetří záněty plic, které nereagují na léčbu
Bronchiální laváž vyšetří záněty plic, které nereagují na léčbu

Co je k tomuto výkonu potřeba?

Základní vyšetřovací pomůckou je flexibilní neboli ohebný bronchoskop. Bronchoskop je vyšetřovací přístroj , který se skládá z ohebné hadičky, procesoru, zdroje světla a obrazovky. Pomocí tohoto aparátu lékař může nahlédnout do dolních dýchacích cest. Při bronchoskopii lékař zavádí ohebnou hadici bronchoskopu zakončenou optickým systémem a pracovním kanálem nosem opatrně do hltanu, hrtanu, dýchací trubice a do velkých dýchacích cest. Zdroj světla uvedené oblasti nasvítí a procesor přivedené informace zpracovává. Na obrazovce následně lékař prohlíží zvětšený obraz dýchacích cest. Pokud lékař pomocí bronchoskopu provádí bronchioalveolární laváž, aplikuje do ústí menší průdušky (bronchu) asi 150-300 ml roztoku a následně tekutinu pomocí bronchoskopu zpět odsaje. Tímto způsobem získá tzv. lavážní tekutinou, kterou posílá k dalším vyšetřením.

Kdy je bronchiální laváž potřeba?

Lékař předepisuje toto vyšetření při nejasných zánětech plic. Jedná se zejména o záněty, které nereagují na běžnou léčbu. Lékař po provedení bronchoskopie odebranou tekutinu pošle k  tzv. mikrobiologickému vyšetření, které určí, která baktérie zánět vyvolala a kterými antibiotiky se onemocnění dá léčit. Dalším diagnostickým přínosem je vyšetření lavážní tekutiny v případě podezření na některé choroby z povolání, například silikózu nebo azbestózu (zánětlivá onemocnění plic vyvolaná inhalací prachu či azbestu). V jiném případě mohou být obsahem lavážní tekutiny i nádorové buňky, které svědčí pro nádorový proces v plicích. Bronchoskopie doplněná o bronchiální laváž se užívá také v případě, že je potřeba z dýchacích cest odstranit nadměrný obsah hustého hlenu, který pacient není schopen vlastními silami odkašlat. Tato situace nastává například u některých pacientů po operacích hrudníku nebo břišní stěny.

Je třeba se vyšetření obávat?

Vyšetření patří mezi vyšetřovací metody, které nejsou pro pacienta moc příjemné. Připravte se na to, že Vám při vyšetření zavede lékař ohebnou hadičku bronchoskopu do dýchacích cest. Nemusíte se bát, že nebudete moci dýchat. Vaše dýchací cesty zůstanou průchodné. Vyšetření je nebolestivé a výsledky z něj jsou velmi přesné. Vyšetření se neprovádí u osob v těžkém stavu a u pacientů s těžkým onemocněním srdce. Je-li nutno vyšetřit dítě, provádí se výkon v narkóze. Vyšetření trvá zhruba 15-20 min.

 

Před vyšetřením...

Před vyšetřením od půlnoci nejezte, nekuřte a nepožívejte alkoholické nápoje. Pít můžete bez omezení. Ranní léky si vezměte jen ty, které jsou životně důležité. O výběru se předem poraďte s ošetřujícím lékařem.

Vyšetření

Před bronchoskopii spojenou s bronchioalveolární laváží obvykle, dle zvyklostí pracoviště, dostanete od sestry tabletu (Dithiaden), která má uklidňující účinky. Dále dostanete injekci na zklidnění pochodů v dýchacích cestách. Poté se položíte na vyšetřovací stůl. Lékař Vám bude vše vysvětlovat a na další kroky upozorňovat. Pokud máte snímací chrup odložte ho před začátkem vyšetření. Ohebnou hadici bronchoskopu Vám lékař zavede nosní dírkou nebo ústy opatrně do hltanu, hrtanu, dýchací trubice a průdušek. Před tímto krokem ještě provede znecitlivění dutiny nosní pomocí spreje. Tento okamžik je nepříjemný, ale trvá chvilku. V průběhu vyšetření dýchejte pravidelně, dýchací cesty zůstanou průchodné. Pravidelné dýchaní Vám pomůže překonat pocit na zvracení. Přístroj se do dýchací trubice zavádí lehce, nemusíte se obávat nějakého násilí. Po zavedení hadičky bronchoskopu do oblasti průdušky ji lékař napustí 150- 300 ml roztoku, který následně odsaje a tím získá lavážní tekutinu k dalšímu vyšetření. Poté lékař hadičku bronchoskopu vyjme a vyšetření je skončeno.

Po vyšetření

Po skončení bronchoskopie zůstanete ještě půl hodiny v klidu v čekárně. Nezapomeňte, že jste dostal(a) injekci na zklidnění,. Nemůžete tedy řídit celý den motorové vozidlo. U pacientů trpících astmatem nebo u těch, kterým hrozí křeč hrtanu, je vhodná jednodenní hospitalizace.

Kdy se dozvíte výsledek?

Výsledek Vám lékař oznámí do deseti dnů.

Jaké jsou jiné možnosti?

Nelze-li z nějakého důvodu provést bronchoskopii, je možné použít CT, ultrazvukové, RTG vyšetření nebo vyšetření na pracovišti nukleární medicíny. Mikroskopické vyšetření lavážní tekutiny lze do jisté míry nahradit mikroskopickým vyšetřením sputa (vykašlané hleny).

Líbí se vám článek?
+5 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Vyšetření sluchu
Články: Vyšetření sluchu
Co vše má obsahovat...
Chci přestat kouřit: 10 tipů, jak pracovat s motivací
Články: Chci přestat kouřit: 10 tipů, jak pracovat s motivací
Při odvykání kouření více...
Velikost penisu a sexuální uspokojení žen
Články: Velikost penisu a sexuální uspokojení žen
Zajímalo vás, jak závisí...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Chraňte se před slunečním zářením – může aktivovat autoimunitní onemocnění!
Rakovina žaludku
Články: Rakovina žaludku
Zhoubný nádor žaludku je...
Kýla – kde se bere a co ji způsobuje?
Články: Kýla – kde se bere a co ji způsobuje?
Kýly patří k nejčastějším...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: