Chronický únavový syndrom

  • Redakce uLékaře.cz
  • 30.6.2008
  • Aktualizace: 16.4.2013
  • Ordinace
Na únavu si stěžuje až jedna čtvrtina pacientů v ordinacích praktických lékařů. Kolik z nich trpí chronickým únavovým syndromem?
Když je únava nemoc
Když je únava nemoc

Únava jako nemoc

„Cítím se slabý. Bolí mě celé tělo. Připadám si jako bych právě uběhl maratón a přitom celý den jen sedím a listuji v časopisech. Je mi jako po těžké chřipce, ale už víc jak rok jsem nestonal. Žádný lék, odpočinek ani spánek mě nedokáže z té prokleté nemohoucnosti vysvobodit.“ Právě takto mohou znít stesky člověka, jehož únava se stala nemocí.

Únava je přirozenou reakcí našeho těla na zátěž. Je to výzva k odpočinku. Podobně jako hlad a žízeň vybízejí k jídlu a pití, únavou nás tělo vyzývá ke krátké přestávce, chvíli na zotavení. Pokud se rozhodneme, nebo jsme nuceni tuto výzvu ignorovat, může dojít k přetížení a poškození řady důležitých tělesných funkcí. Dojde k propuknutí doutnající nemoci, oslabené tělo podlehne i lehčí infekci, přetěžovaná kost se zlomí.

Odkládání odpočinku podle políček v diáři nás může po letech nepříjemně překvapit. Najednou nám nestačí víkend, týdenní dovolená, ani měsíc pracovní neschopnosti, abychom si dostatečně odpočinuli a byli schopni zase normálně pracovat. Únava se nás drží s nesmyslnou vytrvalostí. Jsme zdraví, nic nám nechybí, všechny lékařské výsledky jsou v pořádku, tak co je špatně?

Proč jsem unavený

Příčina dlouhodobé nepřirozené únavy u chronického únavového syndromu je neznámá. To je také hlavním kritériem, pro které je Vám tato diagnóza přidělena. Nemoc svým charakterem i průběhem připomíná banální virové onemocnění, jako je například chřipka. Pravděpodobným důvodem je infekční příčina nemoci kombinovaná s neschopností našeho obranného systému důsledky této příčiny odstranit.

Podstatné je, že všechna lékařská vyšetření jsou s negativním výsledkem. Příčinu naší únavy není možné vysvětlit žádnou jinou známou nemocí. Délka únavy neodpovídá vynaložené námaze. Jak dlouho únava trvá? Abychom mohli mluvit o únavě dlouhodobé (chronické), musí tento stav trvat nejméně 6 měsíců.

Nejde jen o únavu

Nepřekonatelná únava není bohužel jedinou nepříjemností, které Vás u tohoto onemocnění provázejí. Často si naměříte lehce zvýšenou teplotu. Typicky se teplota zvyšuje po větší i menší psychické a fyzické zátěži. Mohou Vás trápit nepříjemné pocity v krku. Pálení a škrábání v hrdle podobné lehčí angíně. Výsledky z výtěrů jsou přitom opakovaně negativní.

Příznaky nemoci Vám budou připomínat lehčí chřipku, nebo stav krátce po nemoci. Neurčité bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy na spáncích a za očima. Na krku si můžete nahmatat zvětšené mízní uzliny citlivé na dotek.

Někdy si připadáte jako simulanti. Doktoři na Vás nic nenašli a Vy přitom nejste schopni udělat ani desetinu toho, co jste zvládli dřív. Není divu, že se k takovému stavu často přidají i deprese, poruchy spánku a další psychické problémy.

Umění odpočívat

V dnešním civilizovaném světě nás stále něco pohání ke spěchu. Vydělat peníze, dosáhnout vyššího postavení, sledovat dění v nejbližším i vzdáleném okolí, obklopovat se novinkami. To všechno klade vysoké nároky na naši fyzickou i psychickou výkonnost. Více námahy však musí být vyváženo i delším odpočinkem. Pokud tuto zásadu nerespektujeme, připravujeme se o důležitý předpoklad úspěchu - o své zdraví.

Dostatečný a kvalitní odpočinek nám pomáhá předcházet řadě nemocí. Umět „na chvíli vypnout“, najít si „chvilku pro sebe“, jednoduše umění odpočívat, je nezbytnou součástí zdravého životního stylu. V případě chronického únavového syndromu je kvalitní odpočinek často jedinou cestou jak dosáhnout zmírnění únavy i dlouhodobého zotavení.

Kam k lékaři

K lékaři se dostáváte nejčastěji pro dlouhodobou únavu neúměrnou vynakládané námaze, která Vás začíná významně omezovat jak v pracovním, tak v soukromém životě. Nejprve přicházíte k praktickému lékaři. Dlouhodobá únava může být příznakem mnoha onemocnění, lékař Vás proto musí pečlivě vyšetřit. Základní vyšetření většinou zahrnuje běžnou lékařskou prohlídku a vyšetření krve.

Výsledky běžných vyšetření jsou však negativní. Jediným objektivním nálezem může být mírně zvýšená teplota, zvětšené citlivé mízní uzliny na Vašem krku nebo lehké zarudnutí v oblasti hrdla. Pro přetrvávání obtíží jste obvykle odesláni k některému specialistovi (internista, imunolog, neurolog, atd.). Tam se podrobíte dalším prohlídkám a odběru krve. Výsledky mají zhodnotit obranyschopnost vašeho organismu, odhalit jiné skryté nebo počínající onemocnění.

Sledování a léčbě chronického únavového syndromu se nejčastěji věnují specializovaná imunologická pracoviště. K přijetí na toto pracoviště budete potřebovat doporučení praktického lékaře nebo internisty.

Jak se na návštěvu u lékaře připravit? Sestavte si krátce, na několika řádcích stručný průběh a příznaky Vašeho onemocnění s dobou a trváním obtíží. Pokud je to možné, přineste s sebou i kopie předchozích lékařských zpráv a vyšetření. Často jsou některá vyšetření opakována zbytečně jen proto, že lékaři nemají mezi sebou kontakt.

Léčba chronického únavového syndromu představuje především změnu životního stylu. Z léků Vám může lékař předepsat preparáty používané ke zmírnění zánětu, proti alergii, nebo k podpoření Vašeho obranného systému. Při zvýšené teplotě nebo při horečce Vám může lékař předepsat antibiotika. Po proběhlém infekčním onemocnění vyžaduje Vaše tělo delší odpočinek než dříve, tomu by měla odpovídat i délka pracovní neschopnosti. U studentů bývá vhodný individuální studijní plán.

 

Je tato nemoc nebezpečná?

Chronický únavový syndrom Vás přinutí ke kratší nebo delší pracovní neschopnosti.Ve výjimečných případech může vést dokonce k částečné nebo úplné invaliditě. Omezuje Vás v práci, často i při běžných každodenních činnostech, žádné vážné zdravotní komplikace však sám o sobě nezpůsobuje.

Co můžete pro sebe udělat sami

Hlavní prostředky ke zvládnutí této nemoci leží ve Vašich rukou. Prvním podstatným krkem je naučit se s touto nemocí žít. Musíte se naučit správně odhadovat své fyzické a psychické možnosti a přizpůsobovat jim každodenní aktivity. Nepřepínejte své síly. Snažte se vyhovět svým potřebám. Spát tak často a tak dlouho, kolik potřebujete. Odpočívejte kdykoliv Vás k tomu Vaše tělo vyzve. Někdy je intenzita obtíží vázána na pobyt v rušných a znečištěných městských aglomeracích. V takovém případě Vám může lékař doporučit i dlouhodobou změnu životního prostředí.

Hrozí tato nemoc právě Vám?

Chronický únavový syndrom postihuje častěji ženy. Zastihne Vás často v nejproduktivnějším věku, tj. 25 až 40 let. Zpravidla následuje po několika letech náročné a zodpovědné práce, při které často přemáháte únavu a podceňujete nutnost adekvátního odpočinku.

Na co se nejčastěji ptáte?

Byl jsem zvyklí hodně sportovat? Můžu ve sportu pokračovat i teď?

Velká fyzická námaha vyžadující překonávání únavy není vhodná. Úplný zákaz jakéhokoliv cvičení by však byl rozhodně nesprávný. Vhodná jsou lehká nezatěžující cvičení jako je například jóga, rekreační plavání nebo turistika. Velká zátěž může vést ke zhoršení Vašich obtíží, naopak úplné přerušení sportovních aktivit povede k ochabovaní svalstva a snižovaní celkové odolnosti.

Dá se chronický únavový syndrom úplně vyléčit?

Pokud své obtíže nepodceňujete a zaujmete k nim zodpovědný přístup, je naděje na uzdravení poměrně vysoká. Některé lékařské studie uvádějí úplné uzdravení u poloviny nemocných.

Může se chronický únavový syndrom vyskytnout i u mých dětí?

Chronický únavový syndrom se skutečně vyskytuje v některých rodinách častěji. Zda jde o vliv dědičnosti nebo infekční příčinu nemoci není zatím známo.

Mohu dávat krev?

Pacienti s chronickým únavovým syndromem by neměli být dárci krve ani orgánů. Důvodem je dosud nejasná příčina a přenosnost tohoto onemocnění.

Mám držet nějakou dietu? Jaká strava je nejvhodnější?

V zásadě není doporučováno žádné dietní omezení. Vhodná je jistě racionální výživa s dostatkem ovoce a zeleniny, rostlinných olejů a mořských produktů. Omezit byste naopak měli příjem živočišných tuků, dráždivých a přepalovaných pokrmů a alkoholu.

Líbí se vám článek?
+92 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Rostlinné enzymy | Od: Romana | 27.7.2016 10:19
Zkouším teď nově rostlinné enzymy.
Dočetla jsem se, že by měly
napomáhat zlepšovat imunitu a tím
pomaličku bojovat i s tímto
problémem. Tak uvidíme. Zrovna
užívám APO - CURENZYM FORTE.
Máte s ním někdo zkušenost? Ať
vím, jestli můžu čekat zázraky.
reagovat
re:Rostlinné enzymy | Od: Babušek | 30.8.2016 07:42
Kromě toho APO - CURENZYM FORTE, Barnys-Apotex vyzkoušejte taky ten NovoFerrin, o kterém už tady byla debata, a taky Lékárenskou aloe. To všechno dohromady mi pomohlo jak od zažívacích problémů, tak taky od únavy. Tak vyzkoušejte taky. Jinak tady ale vesměs dáváte dobré a kvalitní rady, takže za mě je vše ok a vše, co si tu píšete naprosto sedí.
reagovat
re:re:Rostlinné enzymy | Od: Magdík Bobík | 1.9.2016 07:37
A to Lékařské aloe je taky na únavu, nebo na co to vlastně je? Na stránkách barnys jsem to totiž nikde nenašla, tak nevím.
reagovat
re:re:re:Rostlinné enzymy | Od: Babušek | 6.9.2016 07:32
No ono ta lékařská aloe je celkově na posílení organismu a imunity, takže pokud například máte problém s únavou, nemusí ale může to souviset právě s imunitou. Proto je dobré toho vyzkoušet více a uvidíte...
reagovat
re:re:re:re:Rostlinné enzymy | Od: Magdík Bobík | 6.9.2016 10:34
Joooo... No sotva jste mi to napsala, tak už jsem tu lékařskou aloe sama našla.... No jasně - pokud jste unvaení, je jasné, že není něco s organismem úplně v pořádku. Přece jen chronická únava není běžný a normální stav. No teď jsem taky nedávno viděla hodně zajímavý dokument, že prý za únavou stojí hlavně práce u počítače a stres. Že kdybychom prý všichni žili na vesnici, tak že by nikdo takovými stavy netrpěl...
reagovat
re:re:re:re:re:Rostlinné enzymy | Od: Babušek | 7.9.2016 07:45
Jo to máte naprostou pravdu. Stres je v dnešní době hroznou hrozbou po celé tělo... :-( Jinak ale vyzkoušejte cokoliv z toho barnysu, prakticky všechno můžu doporučit. =) Vyzkoušejte a uvidíte. Maximálně se vám stav zlepší a konečně budete mít plno energie.
reagovat
re:re:re:re:re:re:Rostlinné enzymy | Od: Magdík Bobík | 9.9.2016 14:05
OK, tak já teda vyzkouším lékařskou aloe a pak taky kolostrum. Na to obojí jsem našla spoustu doporučení a spoustu dobrých recenzí, takže to by mohlo být dobré...
reagovat
re:re:re:re:re:re:re:Rostlinné enzymy | Od: Babušek | 12.9.2016 07:57
Tak ono obojí je velmi kvalitní a velmi účinné, takže se ani nedivím, že jste na to viděla jen samá pozitiva. =) Jinak ale je to fakt suprovní třeba proti únavě apod.
reagovat
re:Rostlinné enzymy | Od: Magdík Bobík | 22.8.2016 08:21
Lidičky, lidičky. Nikdy jsem si nemyslela, že tento problém postihne i mě. Vždycky jsem si myslela, že je tohle jen výmluva a že se mě to netýká a ejhle. Je to tady. :-( Postihlo to i mě. Vy ale určitě s tím máte větší zkušenosti. Je fakt nějaký zaručený způsob, jak se toho zbavit, nebo to alespoň trochu utlumit? Jsou nějaké třeba tabletky? U doktora, jak jsem pochopila, mi nepomůžou a budou se na mě spíše dívat jako na hypochondra. =)
reagovat
re:re:Rostlinné enzymy | Od: Sabina Čechová | 8.9.2016 07:45
No já mám trochu jiný názor. Vyzkoušejte proti únavě raději Kolostrum, i když je to na posílení imunity, tak podle mě to úzce souvisí. Že pokud chcete vyřešit problémy s únavou, tak podle mě musíte vyřešit problémy s imunitním systémem a s tím spojenými problémy. =)
reagovat
re:re:Rostlinné enzymy | Od: Jiřinka Roháčková | 24.8.2016 09:38
Jasně že jsou. Tabletek je celé množství. Pokud je ten únavový syndrom vážný, napíše vám něco silnějšího doktorka. Pokud ale nechcete nic extra silného, můžete sáhnout i po věcech, které se prodávají v lékárnách. Něco jsou obyčejné prášky z bylinek. Něco jsou ale mnohem lepší věcičky. Například super věcičkou je NovoFerrin. Za mě nejlepší přípravek na únavu. Nikdy mě nic tak nepomohlo, jako právě NovoFerrin a navíc to vůbec není drahé.
reagovat
re:re:re:Rostlinné enzymy | Od: Bobišek | 25.8.2016 07:41
Barnys je na únavový syndrom super firma. Mají totiž strašně hodně takových přípravků, které s tím pomáhají. Nejen ten NovoFerrin, ale taky APO - CURENZYM FORTE, Barnys-Apotex. Vyzkoušejte taky. Jako neříkám, že bych už byla na 100% vyléčená, ale je to mnohem, mnohem lepší a už třeba vydržím celý den v práci naprosto v pohodě.
reagovat
re:re:re:re:Rostlinné enzymy | Od: Jiřinka Roháčková | 26.8.2016 08:16
A to APO - CURENZYM FORTE funguje jak? U Novoferrinu totiž vím, že to jsou bylinky. To samé je i ten APO - CURENZYM FORTE?
reagovat
re:re:re:re:re:Rostlinné enzymy | Od: Bobišek | 29.8.2016 13:22
No ten APO - CURENZYM FORTE je hodně podobný přípravek, akorát že je ještě účinnější než NovoFerrin. Ten NovoFerrin je skutečně jen z bylinek. Ale ten APO - CURENZYM FORTE v sobě toho má ještě trochu víc. Jestli to jsou látky z bylinek nebo nějaké jiné, tak to fakt netuším. Nejsem žádný chemik, takže nedokážu říct...
reagovat
chronický únavový syndrom | Od: Slavka Jedlickova | 2.5.2014 20:12
píši svůj názor na vyléčení únavového syndromu: já ho mám už 15.rokem a léčba neúspěšná../kortikoidy atd./
Také mám obavy, zda CFS není dědičný.Může mi někdo odpovědět na tuto otázku? Děkuji S.J.
reagovat
re:chronický únavový syndrom | Od: Domink | 6.9.2016 19:34
CFS at je to cokoliv nejspis dedicny je viz.; Http://www.chronickaunava.cz
reagovat
re:re:chronický únavový syndrom | Od: Domink | 6.9.2016 19:36
Sekce priciny. Viz. Posledni odstavec
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: