Cystoskopie

Cystoskopie je endoskopické vyšetření močového měchýře. Pomocí zvláštního neohebného nástroje umožňuje lékaři prohlédnout jeho vnitřní stěny. Cystoskop byl vůbec prvním optickým přístrojem spojeným se zdrojem světla a zavedeným do tělní dutiny. V roce 1879 jej představil německý urolog Maximilian Nitze.
Ultrazvuk malé pánve
Ultrazvuk malé pánve

Kdy se vyšetření používá...

Cystoskopie slouží k přehlednému zobrazení Vašeho močového měchýře a močových cest. Obvykle se provádí v případě výskytu krve v moči, při opakovaných zánětech močového měchýře nebo poruchách močení. Slouží i pro ověření rozsahu nádorů v pánvi. Vyšetření obvykle navrhuje a provádí urolog nebo gynekolog.

K čemu vyšetření slouží...

Cystoskopie odhalí zdroj krvácení v močovém měchýři. Kontrola jeho stěn může objasnit příčinu Vašich obtíží při močení (bolestí, neschopnosti se vymočit). Lékař získá přehled o anatomickém uspořádání Vašich močových cest. Zjistí, jestli není močová trubice utlačena zvětšenou prostatou nebo blokována močovými kameny. V případě nádorů orgánů v pánvi vyšetření ukáže, jestli novotvar prorůstá do stěny močového měchýře. Konstrukce přístroje umožňuje kromě diagnostiky provést i drobné zákroky v močovém měchýři. Lékař může přímo při vyšetření stavět krvácení, odstranit výrůstky sliznice (polypy) a odebrat vzorky na histologické vyšetření.

Co je k vyšetření potřeba...

Vyšetření se provádí pomocí cystoskopu. Ten na rozdíl od jiných endoskopů není ohebný. Tvoří jej tenká, asi 30 cm dlouhá dutá kovová trubice s optickým systémem a zdrojem světla. K cystoskopu je možné použít přídavná zařízení k odběru vzorků (bioptické kleště) a stavění krvácení.

Jaký je princip...

Po zavedení dutého cystoskopu do močové trubice a nasazení optiky může lékař svým zrakem přímo sledovat vnitřek močových cest a měchýře. Prostor osvětluje světlo z optických vláken na obvodu trubice. Měchýř se při vyšetření plní tekutinou.

Jak se na vyšetření připravit...

Asi šest hodin před vyšetřením byste neměli nic pít, jíst ani kouřit. Krátce před ním se vymočte. V případě vyšetření muže se těsně před výkonem provádí krátkodobá anestézie (5 až 10 minut). Vyšetření ženy se obejde bez ní.

Jak vyšetření probíhá...

Před vyšetřením si odložíte v kabince. Lehnete si na záda na vyšetřovací stůl do tzv. gynekologické polohy. To znamená, že roztáhnete nohy a položíte je do speciálních třmenů na okraji stolu. Lékař provede desinfekci Vašeho genitálu a pomalu zavede cystoskop močovou trubicí až do měchýře. Pomocí gumové hadice naplní Váš měchýř fyziologickým roztokem. Tím dojde k roztažení jeho stěn a zlepšení přehlednosti. Pak přistoupí k vlastnímu vyšetření. Zrakem sleduje vnitřek močových cest. V případě potřeby odebere vzorky tkáně na histologické vyšetření. Po vyšetření vytáhne cystoskop a umožní Vám vymočit se. Vyšetření u mužů se provádí v krátkodobé anestézii. Díky tomu celé vyšetření prospíte a nic neucítíte. Vyšetření žen je díky podstatně kratší močové trubici jednodušší. Provádí se pouze v místním znecitlivění pomocí gelu naneseného na ústí močové trubice a cystoskop. Vyšetření navzdory nepříjemným představám nebolí. Celý výkon netrvá déle než 5 až 10 minut.

Kdy bude výsledek...

Výsledek vyšetření Vám sdělí lékař okamžitě po výkonu. V případě, že provedl odběry vzorků tkáně, trvá jejich vyhodnocení asi 1 týden.

Co to vyšetření ukáže...

Přehledné zobrazení sliznice Vašeho močového měchýře odhalí odchylky od normálu. Normální sliznice má obvykle růžovou barvu. Zarudlá místa s poškozenou sliznicí mohou znamenat zánět. Lékař posuzuje prokrvení stěn měchýře a změny jejich vzhledu. Všímá si případného zúžení močového močové trubice zvětšenou prostatou. Krvácející nebo poškozené okrsky sliznice budí podezření na nádor. Z vybraných míst odebírá lékař vzorky, které podezření vyvrátí nebo potvrdí.

Kam povedou další kroky...

Cystoskopie Vás po provedení nijak neomezuje. Bezprostředně po ní můžete odejít, jíst, pít a věnovat se libovolné činnosti. Místa po odběru vzorků mohou drobně krvácet. Proto je vhodné zůstat zhruba hodinu pod dohledem. V případě použití anestézie Vás bude až do úplného probuzení sledovat anesteziolog.

Dostupnost...

Cystoskopie se provádí na urologickém nebo gynekologickém oddělení každé nemocnice.
Líbí se vám článek?
+161 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Bolest | Od: Vlad | 4.1.2017 21:05
Provádět cystoskopii muže pevným dutým cystoskopem (pokud nejde o operaci) je jako amputovat nohu bez anestetik. To je postup hodný socialistického zdravotnictví.
Musím říct, že zákrok samotný není až tak bolestivý. Ale potom! Čtrnáct dní pekla. Na sex vůbec zapomeňte.
reagovat
Bolí | Od: Martina | 18.2.2016 13:47
Pardon, v článku píšete, že nebolí - bolí a hodně, dva
týdny po vyšetření bolí čůrání a je naprosto
nepoužitelné. takže děkuji článek zajímavý ale
zákrok je invazivní a setsakramentsky bolí
reagovat
re:Bolí | Od: Veronika | 18.5.2016 13:35
Mám čerstvou zkušenost z dnešního rána. Vyšetření samo o sobě nebolí, je to sice nepříjemné, ale zase celkem rychlé. Ovšem po vyšetření mám stále viditelnou krev v moči + bolesti při močení. Snad se to brzy dá zase do normálu.
reagovat
re:re:Bolí | Od: Lucie | 25.1.2017 20:26
Já mám za sebou cystoskopie
dvě. Obě ve stejné nemocnici, ale
první na gyn. odd. a druhá na
urologii. Samotné vyšetření
opravdu nebolí, jen je nepříjemné.
Já mám navíc zúženou močovou
trubici a tak chvíli dalo doktorovi
zabrat, se tam dostat. Po první
cystoskopii jsem neměla žádný
problém. Jedno zaštípání při
prvním močení a pak naprosto v
pohodě. Po dnešní cystoskopii
mě močení neskutečně bolí a je
viditelná i krev. Snad to nebude
dlouho trvat. Jít na záchod je pro
mě momentálně noční můra a
přitom zrovna tam, by si měl
člověk ulevit...
reagovat
re:re:re:Bolí | Od: xxx | 6.4.2017 17:17
Ano přesně tak to jsou kecy že to nebolí ! pokud jste před vyšetřením nemněly žadné větší problemy po vyšetření je mít budete !!!

nepujde se vymočít normálně bude to bolet a pálet ! to šechno proto že doktor který to dělal byl hovado ! a dělal to na sílu zavest zařezení do močového mněchíře !!!

pokud je v močí moc krvé po vyšetření na 90 procet vám natrhl bud močovou trubici nebo močov svěrač ! případně hodně podřelmočovou trubici ! ani jedno není dobre ve všech případech mužu dojít ke srustum jak na močové trobici tak moč svěračí ! pokud případné srusty budou vadít v močení tak vás pak čekaji další rozkošné zakroky !

byl jsem na takovém vyšetření jednou a stačílo ! mněl jsem problem abych dokturka naumlatil ! za to že neumí a odflaknul svojí praci
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: