Endokanabinoidní systém: ovlivňuje i vnímání bolesti

  • Redakce uLékaře.cz
  • 12.7.2016
  • Aktualizace: 12.7.2016
  • uLékaře.cz

Endokanabinoidní systém v lidském mozku je tvořen receptory (CB1 a CB2), bioaktivními látkami zvanými endokanabinoidy a enzymy, které je metabolizují. Tento systém je lokalizován ve více oblastech. Podle toho, kde se v mozku nachází, má schopnost ovlivňovat pohyb, paměť, cyklus bdění a spánku, produkci tepla, chuť k jídlu a v neposlední řadě také vnímání bolesti.

Endokanabinoidní systém ovlivňuje zpracování signálu bolesti
Endokanabinoidní systém ovlivňuje zpracování signálu bolesti

Systém tlumící vnímání různých typů bolesti

Endokanabinoidní systém ovlivňuje zpracování signálu bolesti. To potvrzuje i fakt, že látky endokanabinoidní povahy potlačují prostřednictvím aktivace receptoru CB1 uvolnění neurotransmiterů. Ty jsou zapojeny do zpracování bolestivého signálu nebo se ve zvýšené míře vyskytují ve strukturách podílejících se na přenosu a zpracování signálu bolesti. To bylo potvrzeno i ve vědeckých studiích na zvířatech. Po podání endokanabinoidů do organismu přestala tato zvířata reagovat na bolestivé podněty nejrůznějšího charakteru. V jiných výzkumech byl takto potvrzen účinek endokanabinoidních látek na neuropatickou bolest (tj. bolest, která je vyvolaná poškozením nervu).

Podílejí se oba druhy receptorů

Původně se předpokládalo, že za účinky proti bolesti v endokanabinoidním systému odpovídá jen aktivace CB1 receptoru a aktivovaný CB2 receptor spouští spíše protizánětlivé děje. Podle posledních poznatků by se ale mohly CB2 receptory podílet i na místním tlumení bolesti. A to jednak vzhledem k tomu, kde se vyskytují (např. v buňkách pokožky), ale také s ohledem na to, že po použití látek aktivujících CB2 receptor došlo u zvířat ke snížení vnímání bolesti bez psychotropních účinků typických pro aktivaci CB1 receptorů.

Další možnost, jak řešit bolest

Současné poznatky o vlivu endokanabinoidního systému na vnímání bolesti naznačují, že by látky kanabinoidního charakteru mohly být účinnými léky proti bolesti. Podle jednoho z výzkumů je dokonce velmi výhodnou kombinací v léčbě bolesti malá dávka kanabinoidu s menším množstvím některého nesteroidního antirevmatika (např. ibalginu). Tímto způsobem je totiž možné se vyhnout nežádoucím účinkům obou těchto látek.

(ivh)

Zdroje:

Greco R., Gasperi V., Maccarrone M. a kol. The endocannabinoid system and migraine. Exp Neurol. 2010 Jul; 224 (1): 85–91; doi: 10.1016/j.expneurol.2010.03.029. Epub 2010 Mar 29. Dostupné z: www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014488610001159

Autor článku:

Ivana Hufová

Odborný garant článku:

MUDr. Jiří Náhlovský

Líbí se vám článek?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: