Hepatitida

  • Redakce uLékaře.cz
  • 12.4.2008
  • Aktualizace: 23.3.2013
  • Zdravcentra.cz
Hepatitida, někdy nesprávně označovaná jako „žloutenka“, je zánětlivé onemocnění jater. Podle vyvolávající příčiny existuje několik různých druhů hepatitid. Mezi jejich typické projevy patří příznaky podobné chřipce, zežloutnutí a bolest v pravém podžebří.
Proti hepatitidě A a B existuje očkování
Proti hepatitidě A a B existuje očkování

Co jste možná netušili...

Pojem „hepatitida“ použil při popisu onemocnění jater již v 5. století před naším letopočtem římský lékař Coelius Aurelianus. Studiem jater a jejich funkcemi se v 15. století zabýval sám Leonardo da Vinci. Může se zdát, že játra i všechny jejich poruchy byly za celá staletí dopodrobna prozkoumány. Pak určitě překvapí, že původce hepatitidy typu C byl objeven až v roce 1985.

Játra mají obdivuhodně vysokou schopnost regenerace. Věřte tomu nebo ne, po zničení nebo odstranění poloviny jater Vám během několika měsíců dorostou do původní velikosti. Obnova ale není automatická. Potřebují k ní dostatek nepoškozených buněk a podmínky k jejich množení a růstu.

Jak vzniká...

Za zánět jater zodpovídá řada různých mikroorganismů z Vašeho okolí. Kromě nich ale mohou zánět jater způsobit i drogy, alkohol, škodlivé látky nebo některé léky. Hepatitida je součástí závažných vnitřních onemocnění a chorob z tvorby protilátek (autoimunitní onemocnění). Nejčastěji se však jedná o hepatitidy vyvolané viry.

Existuje několik různých druhů virových hepatitid. Kromě původce se od sebe liší způsobem přenosu a závažností. Nejčastěji se vyskytují hepatitidy typu A, B a C. Hepatitidu A, známou jako infekční žloutenka nebo „nemoc špinavých rukou“, způsobuje virus A. Vniká do těla nejčastěji ústy. Přenáší se hlavně znečištěnou stravou a špinavýma rukama. Virus B, původce hepatitidy typu B, vstupuje přímo do krve. Nejčastěji se přenáší přímým kontaktem s nakaženou krví nebo pohlavním stykem. Hepatitidou C, kterou působí virus C, se nakazíte při kontaktu s nakaženou krví.

Chytré viry...

Viry, kterým se pro jejich náchylnost k jaterní tkáni říká hepatotropní, se po průniku do Vašeho těla šíří krví, až se dostanou k játrům. Napadají jejich buňky a dostávají se dovnitř. Pomocí své nukleové kyseliny změní genetický kód buněk a „nařídí“ jim, aby místo obvyklých bílkovin vyráběly součástky nových virů. Buňky se postupně vyčerpávají a zanikají. Uvolněné nové viry napadají okolní zdravé buňky a všechno se opakuje. Zničení několika buněk ještě ničemu nevadí. Váš organismus se s ním dokáže hravě vyrovnat. Rozsáhlejší postižení se již projeví chorobou. Uzdravování trvá déle. V případě, že se játra nestačí s virovou nákazou vyrovnat, přechází zánět do chronicity. Vleklé onemocnění jater ničí jejich strukturu a přináší komplikace.

Doporučené téma: Střevní záněty

Poslední článek:
Ulcerózní kolitida: nemoc několika tváří. Znáte je opravdu všechny?
Ulcerózní kolitida patří mezi tzv. nespecifické střevní záněty. Rozsah postižení střeva a závažnost neboli tíže...  zobrazit téma

Jak se projevuje...

Hepatitidy probíhají v několika navazujících stádiích. Po průniku viru do Vašeho organismu začíná tzv. inkubační doba. Během ní se viry množí a vylučují do okolí. Vy přitom nemusíte mít žádné obtíže. Vlastní onemocnění obvykle začíná jako obyčejná chřipka. Máte horečku, jste unavení, nic Vám nechutná a hubnete. Bolí Vás svaly a klouby. Může Vám být i špatně. Zánětem zvětšená játra Vás tlačí v pravém podžebří. Můžete si všimnout náhlého ztmavnutí moči a světlejší stolice. Nejnápadnějším projevem některých hepatitid je zežloutnutí kůže (žloutenka). Způsobují ji žlučová barviva hromadící se ve Vaší kůži. V játrech probíhá akutní zánět, boj s viry a ničení nakažených buněk.

V případě úspěchu nastupuje rekonvalescence. Vašemu imunitnímu systému se podařilo virus zcela zničit. Poškozená tkáň Vašich jater se obnovuje a postupně se upravují jejich funkce. Některá onemocnění ale probíhají vlekle. Virus stále přežívá a postupně ničí Vaše játra.

Hepatitida typu A probíhá výhradně jako akutní onemocnění. To znamená, že náhle začne, ale také se dá po několika měsících většinou úspěšně vyléčit. Hepatitida B a C naproti tomu může přejít do vleklého chronického onemocnění s nebezpečnými komplikacemi.

 

Příznaky onemocnění jater nemusí být nijak typické. Při absenci žloutenky Vám může původ Vašich obtíží dlouho unikat. V případě podezření na hepatitidu proto kontaktujte svého lékař a nechte se podrobně vyšetřit.

Jak se potvrdí...

Základem lékařského vyšetření je odběr anamnézy. Lékař se Vás bude vyptávat na všechny situace, při kterých jste se mohli nakazit. Přitom je důležité vzpomenout si i na zdánlivé detaily z daleké minulosti. Důležitý je údaj o pobytu v nehygienických podmínkách, kontaktu s cizí krví, krevní transfúzi nebo nechráněném pohlavním styku.

Na poruchu funkce jater často nejdříve upozorní krevní rozbor - jaterní testy. Při nich se laboratorně stanovují koncentrace jaterních enzymů ve Vaší krvi. Jsou to látky, které se přirozeně vyskytují ve velkém množství uvnitř jaterních buněk. Při jejich poškození nebo zániku se vyplaví do krve. Podle jejich koncentrace může lékař odhadnout rozsah postižení Vašich jater. Sledují se hladiny enzymů AST, ALT, ALP a GMT.

K potvrzení diagnózy virové hepatitidy se používá stanovení přítomnosti tzv. markerů ve vaší krvi. Jsou to virové antigeny nebo protilátky proti různým částem viru. Pomocí speciálního vyšetření lze ve zvláštních případech určit i množství viru ve Vaší krvi.

Jak se léčí...

Léčba hepatitid je převážně podpůrná. To znamená, že nebojuje přímo proti příčině onemocnění. Snaží se vytvořit takové podmínky, aby mohl Váš organismus úspěšně bojovat s viry. Doporučuje se klid na lůžku a mírnění obtíží (teploty, bolestí hlavy, zvracení). Dnes se již nemusíte obávat drastických jaterních diet používaných v minulosti. V případě, že se budete řídit zásadami zdravé výživy, můžete jíst skoro všechno, na co máte chuť. O vhodnosti potravin, u kterých si nejste jisti, se poraďte se svým lékařem. Ten Vám také může předepsat léky chránící jaterní buňky a podporující jejich obnovu (hepatoprotektiva) a vitamíny.

Závažnější formy onemocnění se léčí ovlivněním Vašeho imunitního systému. K tomu slouží látky nazývané interferony. Způsob jejich užívání a možné komplikace léčby Vám vysvětlí Váš ošetřující lékař.

Co dál...

Akutní hepatitidu se obvykle podaří během dvou měsíců úspěšně vyléčit. Funkce Vašich jater se postupně vrátí k normálu. Jedinou komplikací je fakt, že ještě několik týdnů můžete pociťovat mírnou únavu. Jiná situace nastává při přechodu do chronicity. Zdánlivě „banální“ onemocnění může ohrozit Váš život. Zánět se nedaří zvládnout a ve Vašich játrech zanikají buňky. Jejich místo nahrazuje vazivo. Vzniká fibróza. Při silné fibróze se v játrech tvoří uzlíky a jizvy. Mění se vnitřní struktura Vašich jater. Rozvíjí se cirhóza se všemi svými komplikacemi - krvácení z jícnu, porucha srážlivosti krve, hromadění tekutiny v břiše. Některé z nich mohou být smrtelné.

To ještě není všechno. Vaše játra při těžkém poškození přestanou plnit své základní funkce. V krvi se Vám začnou hromadit škodlivé látky. Působením na Váš mozek vyvolají zmatenost a poruchy vědomí. Ve Vašich cirhotických játrech může vzniknout rakovina. V nejtěžším případě Vás bez transplantace jater čeká smrt.

Jak se tomu všemu vyhnout...

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout závažným následkům hepatitidy, je vůbec se jí nenakazit. Vyhýbejte se rizikovým činnostem pro přenos jednotlivých typů onemocnění. Poraďte se s lékařem o možnostech očkování proti hepatitidě A a B.

Líbí se vám článek?
+19 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: