Homeopatika si dokážou poradit i s akutní rýmou

 • Redakce uLékaře.cz
 • 9.1.2015
 • Aktualizace: 20.7.2015
 • uLékaře.cz

Chladné měsíce roku jsou pro mnohé z nás spojeny s rýmou a nachlazením a pro některé rodiče dětí školou a školkou povinných představují tyto potíže doslova černou můru. Neléčená rýma trvá týden, léčená většinou sedm dní, praví známé rčení. Jak si s rýmou poradit pomocí homeopatie?

Rýma je zhoršená v teple a v uzavřených místnostech, kdy se často dostaví silné kýchání.
Rýma je zhoršená v teple a v uzavřených místnostech, kdy se často dostaví silné kýchání.

Akutní rýma je známá kapénková infekce, která se snadno přenáší v kolektivech či místech, kde se vyskytují lidé v těsných a uzavřených prostorech. Zimní období tomuto šíření velmi nahrává. Přenos je tedy velmi snadný a citlivým jedincům k onemocnění stačí opravdu málo. Rýmu způsobují především rinoviry (těch je známo kolem 95 typů), dále adenoviry – viry chřipky. Rýmou se ale mohou projevovat i alergie anebo příliš suchý či znečištěný vzduch.

Onemocnění většinou probíhá ve 4 fázích:

 • První fáze – fáze nespecifických příznaků, která je známá u všech viróz. Je spojená s pocitem, že se člověk necítí ve své kůži, z dalších příznaků se mohou objevit pálení v nose či na sliznicích horních cest dýchacích, malátnost, případně lehce zvýšená teplota.
 • Druhá fáze – dostavuje se klasická rýma s čirým výtokem z nosu, ten může být doprovázen kýcháním, bolestí v krku a suchým kašlem.
 • Třetí fáze – virový zánět se často komplikuje bakteriální superinfekcí, výtok se mění na žlutý, hustý a hnisavý, kašel je produktivní.
 • Čtvrtá fáze – sekrety, které jsou hnědé či zelené, často zasychají do krust, rýma se zmenšuje. Po této fázi dochází buď k uzdravení a vymizení příznaků, anebo se rýma může zkomplikovat například zánětem dutin, angínou, zánětem středního ucha nebo bronchitidou s kašlem a vykašláváním.

Vyžeňte rýmu pomocí homeopatik

První fáze onemocnění je spojena jen s neurčitými příznaky, ale pokud se homeopatická léčba nasadí už v této fázi, často se podaří vývoj onemocnění zastavit anebo podstatně zmírnit jeho další průběh. Prvním lékem je Oscillococcinum, které pomůže nastartovat imunitní systém pro boj s infekcí. V akutním stavu je podáváme v dávce 1 tuba v intervalu 8 hodin minimálně první 2 dny. V některých případech můžeme v této počáteční fázi onemocnění nasadit lék odpovídající pravděpodobné vyvolávající příčině, což je například lék Aconitum napellus po silném prochlazení či „profouknutí“. Rhus toxicodendron se užívá v případech, kdy došlo k prudkému ochlazení zpoceného těla nebo lék Belladonna, což je specifický lék na rýmu, která se spustí po ostříhání vlasů anebo čistě po prochlazení hlavy. Lék Nux vomica může být také účinnou pomocí zejména pro pacienty, kteří mají náhle pocit chladu v oblasti ledvin a neustále kýchají, ač rýma se jim ještě nespouští. U výše uvedených léků nejlépe vyhovuje ředění 15CH, lék podáváme 5× denně či zpočátku opakujeme i v hodinových intervalech. Během 12 či maximálně během 24 hodin by se měl stav pacienta výrazně zlepšit anebo se obraz onemocnění změní.  

 

Druhá fáze se vyznačuje především vodnatým výtokem z nosu. Nejčastěji se v této fázi používá lék Allium cepa. Rýma je vodnatá, intenzivní, je velice dráždivá a nemocný má nos červený a odřený. Rýma je zhoršená v teple a v uzavřených místnostech, kdy se často dostaví silné kýchání, a naopak zlepšená v chladu a na čerstvém vzduchu venku. Může ji doprovázet i slzení očí, bolest v krku a pálivá bolest za hrudní kostí s kašlem a vykašláváním hlenovitého sekretu. S hojným vodnatým výtokem z nosu se můžeme setkat i v případech, kdy je doporučen lék Gelsemium sempervirens. Rýma je opět hojná, vodnatá a pálivá, doprovázená bolestmi hlavy i celého těla s pocity malátnosti, slabosti, otupělosti a nechuti k jakékoliv činnosti, navíc bez pocitu žízně. Někdy je stanoven lék Arsenicum album, který je vhodný na nepříliš hojnou rýmu, při níž si ale pacient bude stěžovat na silné pálení v nose, které se bude zlepšovat všemi formami tepla, ať už teplou místností, teplým oblečením, jídlem, či nápoji. I z banálního onemocnění bude velmi znepokojený a bude se všemožně snažit se co nejrychleji uzdravit. Léky Allium cepa, Gelsemium či Arsenicum album nejčastěji podáváme v ředění 9CH či 15CH, zpočátku i 5× denně a s ústupem potíží snižujeme četnost podávání.

U některých nemocných se můžeme setkat i s jakýmsi přechodem mezi fází vodnaté rýmy a husté rýmy, sekret se mění na hlenovitý, ale ještě to není vyloženě žlutá a hnisavá rýma, sekret spíše připomíná vaječný bílek. Lékem je zde Natrum muriaticum, kdy obraz mírně připomíná lék Allium cepa na velmi hojnou rýmu, značné kýchání, pálení v nose a pálení očí s intenzivním pálivým slzením. Stav se opět zhoršuje teplem a v uzavřené místnosti, ale také sluncem a kromě čerstvého vzduchu se rýma zlepší omytím obličeje studenou vodou. Důležitým doprovodným příznakem je stálá a intenzivní žízeň. Většinou postačí zvolit ředění 9CH.

Třetí fáze

V této době se sekrece mění na hnisavou, žlutou. Postiženy jsou často i vedlejší dutiny nosní a objevují se různě silné bolesti hlavy, zejména v obličejové části. Kalium bichromicum je lékem v situacích, kdy rýma je silná a žlutý až zelený sekret je spojen s krustami, které často zasychají kolem nosních dírek. Kromě toho rýma stéká i dozadu do krku. Pacienti si budou stěžovat na bolest a pocit ucpání v oblasti kořene nosu a rýmu často doprovází kašel s obtížným vykašláváním žlutého hlenu, někdy se při kašli dostaví až pocity na zvracení. Pulsatilla je lékem na rýmu se žlutým sekretem, který je velice hustý, ale nedráždivý, opět se zhoršuje v teple a uzavřených místnostech, kdy je doslova ucpaný. Rýma je převážně přes den a v noci není tak intenzivní. Pacient si bude stěžovat i na ztrátu čichu. Lék Hepar sulfur je indikován ve stavech, kdy jsou bolesti v oblasti dutin velmi silné. Rýma je páchnoucí, hnisavá a pacient je velmi zimomřivý. Zvláštním znamením tohoto léku je zlepšení inhalacemi horké páry. Příslušný lék hnisavé rýmy je nutné podávat v ředění minimálně 9CH, lépe je začít hned s ředěním 15CH, protože při použití nižších ředění by mohlo dojít ke zhoršení potíží nemocného. Frekvence podávání je 3× denně 5 granulí.

Když už se rýma komplikuje v podobě hnisání, je vhodné vybraný homeopatický lék doplnit v účinku o lék Pyrogenium 9CH podávaný 1× denně. Tento lék silně podporuje imunitu ve všech případech bakteriální infekce a hnisání na sliznicích.

Co můžete ještě udělat

Kromě homeopatické léčby platí další opatření, která je dobré při rýmě dodržovat:

 • Vitamín C – je důležitý pro imunitu a tlumí alergické reakce, můžete jej užívat (jen krátkodobě) až 4× denně 1000 mg.
 • Výtažek z grepových jadérek – ten pomáhá tlumit zejména chronické záněty dutin.
 • Křen – jednak obsahuje hodně vitamínu C, a navíc je to skvělá drenáž dutin, jedná se ale o recept jen pro silné povahy… Slabší povahy mohou zkusit cibuli nebo česnek, které fungují obdobně.
 • Jako u všech jiných infekcí je na místě dieta s omezením mléka, mléčných výrobků a rafinovaného cukru a samozřejmě dostatečný příjem tekutin.
 • Samozřejmá je i péče o nosní sliznice, nejlépe mořskou vodou či například Vincentkou ve spreji.
Autor článku:

MUDr. Jaroslav Čupera

Specializace: anesteziologie a resuscitace, intenzivní medicína

Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii. Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s., Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna

Líbí se vám článek?
+39 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Bolesti hlavy u dětí
Články: Bolesti hlavy u dětí
Také děti často trpí...
Karcinom ledvin – poznat nepřítele znamená zvýšit šanci na uzdravení
Jak zvládat injekce během IVF
Články: Jak zvládat injekce během IVF
Asi nikdo nebude nadšený z...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Tlukot srdce: Na čem závisí jeho rychlost?
Články: Tlukot srdce: Na čem závisí jeho rychlost?
Faktorů ovlivňujících...
Snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza)
Články: Snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza)
Po zavedení jodace jedlé...
Trombóza a embolie
Články: Trombóza a embolie
Hluboká žilní trombóza a...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: