V dnešní době převládá sedavý způsob života. Ani lidé s roztroušenou sklerózou v tom nejsou výjimkou. Při nedostatku pohybu však strádá tělo i duše. Pohybová aktivita zdaleka neslouží jen na zlepšení fyzické kondice. Má významný vliv i na psychické problémy a myšlení. Cvičení navíc představuje formu aktivního odpočinku, příležitost pro setkávání a zdroj pozitivních zážitků.
Deset důvodů, proč s roztroušenou sklerózou cvičit
Když trpíte RS, je důležité pokračovat nebo i začít s pravidelnou pohybovou aktivitou co nejčasněji, a to hned z několika důvodů:
- Cvičení zabrání rozvoji únavy a útlumu, a zabrání tedy rozvoji skutečné ztráty kondice.
- Pohyb podpoří schopnost nervového systému reorganizovat se, najít nové spoje, a přímo tak ovlivní vaše schopnosti, celkový stav a průběh onemocnění.
- Pravidelná fyzická aktivita omezí rozvoj poruch hybnosti.
- Pohyb pozitivně ovlivňuje imunitní systém. Efekt cvičení na imunitní systém je ale krátkodobý, z čehož plyne nutnost pravidelného a častého cvičení.
- Během cvičení se zvyšuje hladina antioxidačních enzymů, což může mít efekt na ochranu nervového systému před dalším poškozováním.
- U lidí, kteří pravidelně provozují aerobní či posilovací trénink, byl prokázán jejich pozitivní vliv na myšlení, resp. kognitivní funkce.
- Pravidelná fyzická aktivita zvyšuje odolnost vůči stresu, depresi i poruchám spánku.
- Z dlouhodobého hlediska ovlivňuje cvičení příznivě i míru únavy, která je u lidí s roztroušenou sklerózou obecně vyšší.
- Při pohybových aktivitách si rozšíříte obzory, dostanete se mezi nové lidi a vyhnete se sociální izolaci.
- Cvičení oddaluje a omezuje rozvoj zdravotních komplikací, jako je úbytek kostní hmoty, onemocnění srdce a cév nebo úbytek svalové hmoty.
Cvičte správně!
Zásadní vliv na volbu pohybového režimu má fáze onemocnění. V období vzplanutí nemoci je vhodné pohybové aktivity omezit. Plnému klidovému režimu se však vyhýbejte. V době ataky je doporučováno pasivní cvičení, cvičení na rozsah pohybu a zařazení relaxačních technik včetně dechové gymnastiky. Po stabilizaci zdravotního stavu (v období remise) by měl nastoupit pravidelný trénink. Při něm byste měli dodržovat několik bodů:
- Intenzitu tréninku je třeba zvyšovat vždy pouze pozvolna a opatrně.
- Vždy berte ohled na svou individuální kondici a aktuální zdravotní stav.
- Pohybovým aktivitám je vhodné se věnovat především ráno a v dopoledních hodinách, protože únava při RS narůstá v průběhu dne.
- Při určování frekvence cvičení myslete na dobu nutnou pro regeneraci, nic se nesmí přehánět.
- Necvičte v přehřáté místnosti, tam, kde cvičíte, by měly být vhodné podmínky (ideální je teplota 20–22 °C, ve vodě 28–29 °C).
- Při cvičení vždy dodržujte pitný režim.
- Věnujte dostatečný prostor odpočinku, nepřepínejte se a dodržujte přestávky.
- Přítomnost extrémní únavy je vždy signálem k okamžitému přerušení cvičení.
- Po tréninku relaxujte a protáhněte si svaly.
Možností, jak cvičit, je nespočet
Základem pohybové aktivity by měl být aerobní trénink. Účinné jsou i aktivity s nižší intenzitou, jako například jóga, tai-či, posilovací cvičení nebo cvičení ve vodě. Je dobré vyzkoušet i skupinové programy. Najít v nich můžete motivaci i nové přátele. Vhod přijde i vzájemné vyměňování zkušeností a tipů s ostatními cvičícími. Při výběru sportu záleží i na osobních preferencích, schopnostech a míře postižení. Pokud vás trápí potíže s rovnováhou, hodí se pro vás trochu jiné cvičení než pro ty, kteří trpí zejména problémy s hybností. Při výběru pohybové aktivity je rozhodně dobré poradit se s fyzioterapeutem, který má zkušenost s neurologickými pacienty. Některá RS centra mají i své fyzioterapeuty zaměřující se přímo na toto onemocnění.
Pravidelná pohybová aktivita je pro naše zdraví obrovským darem a investicí. To platí i u lidí s roztroušenou sklerózou. Vhodná rehabilitační léčba a kondiční pohybový program by měly být zahájeny co nejdříve, aby se předešlo zhoršování kondice, hybnosti i psychiky. Udržení funkce je vždy jednodušší než obnova funkce ztracené nebo vážně poškozené.
Zacvičte si s fyzioterapeutem podle videí
Sérii rehabilitačních cvičení na míru pacientům s roztroušenou sklerózou si můžete zacvičit díky videím, která vznikla ve spolupráci s fyzioterapeuty na webu www.zivotvhlavniroli.cz. Procvičíte si tak postupně všechny části těla – nohy, kolena, kyčle, pánev, bedra, hrudník, ramena, krk, ruce a lokty. Nejlepšího výsledku dosáhnete, budete-li cvičit pravidelně, ideálně alespoň 30 minut denně.
Chci cvičit podle videí s fyzioterapeutem.
Pokud by vám to připadalo nad vaše síly, poraďte se svým lékařem, jak moc můžete své tělo zatěžovat.
(dos)
Zdroje:
https://www.nfimpuls.cz/index.php/roztrousena-skleroza/o-roztrousene-skleroze/155-fyzioterapie-roztrousena-skleroza-kondicni-pohybovy-program
https://www.erestymcr.cz/zivot-s-rs/default/rs-pohyb-a-sport
Kubala Havrdová E. Roztroušená skleróza. Aeskulap. Mladá fronta: Praha, 2013.
Bartolčičová B., Lisá I., Menkyová I. et al. Sclerosis multiplex a pohybová aktivita. LF a UN Bratislava: Bratislava, 2018.
Kubala Havrdová E., Malinová R., Suchá L., Novotná K. Rozcestník aneb mám RS a co dál? Nedovolte roztroušené skleróze, aby vás zastavila. Dostupné na https://www.roska.eu/images/phocadownload/Rozcestnik.pdf.