Kontrola štítné žlázy: Zima může zkreslit výsledky!

  • Redakce uLékaře.cz
  • 9.1.2017
  • Aktualizace: 9.1.2017
  • uLékaře.cz

Štítná žláza je pro zdravé fungování organismu nezbytná. Při různých zdravotních problémech proto lékaři přistupují k vyšetření tohoto orgánu. V chladných měsících však nemusejí být závěry testů definitivní. Proč?

Ilustrace
Ilustrace

Hypotyreóza neboli snížená funkce štítné žlázy se potvrzuje laboratorním vyšetřením krve. Nejdůležitější látkou, která se stanovuje, je hormon TSH. Jenže v zimě může být jeho hladina zvýšená, aniž by to byl příznak nemoci. Ukázala to rozsáhlá studie z roku 2013.

Pro tělo zásadní 

TSH (thyroid-stimulating hormone) je hormon, který vzniká v hypofýze (podvěsku mozkovém). Jeho úkolem je povzbuzovat štítnou žlázu k produkci jejích vlastních hormonů, tedy tyroxinu (T4) a trijodthyroninu (T3). Právě ty jsou pro organismus důležité a při jejich nedostatku tělo strádá. Takový stav ale většinou nevzniká náhle.

 

Marné snahy

Nejčastější příčinou hypotyreózy je autoimunitní (Hashimotova) tyreoiditida.

  • Funkce štítné žlázy se při tomto onemocnění postupně snižuje.
  • Na snižující se činnost žlázy odpoví hypofýza navýšením produkce TSH. To vybudí štítnou žlázu natolik, že i přes svou narušenou funkci ještě tvoří dostatek svých hormonů.
  • Hladiny T3 a T4 v krvi jsou tedy normální, ale hladina TSH je zvýšená. V tu chvíli člověk nepociťuje žádné příznaky a onemocnění lze poznat pouze z krve, právě podle vyššího TSH. Stav se nazývá subklinická nebo latentní (skrytá) hypotyreóza.
  • Jak ale poškození štítné žlázy pokračuje, ani vysoká hladina TSH časem nestačí. Funkce žlázy se příliš sníží a hladiny T3 a T4 v krvi klesají. Člověk začíná vnímat příznaky vzniklé z jejich nedostatku – vzniká manifestní (projevená) hypotyreóza.

Nutnost rychlé pomoci 

Protože pokles hladiny T3 a T4 představuje pro člověka riziko, léčbu je potřeba zahájit už ve fázi latentní hypotyreózy. To znamená, že při zjištění vyšších hladin TSH v krvi začne pacient brát umělý T4 v tabletách. Hypofýza na náhlý vzestup T4 v krvi zareaguje opětovným snížením TSH, protože se domnívá, že štítná žláza „přišla k rozumu“. To se ale nestalo – jen jí pomáháme léky.

Falešný poplach 

Může se stát, že štítná žláza funguje, jak má, ale TSH vzroste z jiného důvodu? Odpověď z praxe zní: může. Jedním z podnětů, které mohou vyvolat takovéto zvýšení TSH, je i chladné počasí. Proč k tomu dochází, se zatím přesně neví. Důležité ale je, že člověku náchylnému k těmto sezónním změnám v hladině TSH by klidně mohl lékař v zimě zjistit latentní hypotyreózu. Dotyčný přitom žádným skrytým poškozením štítné žlázy netrpí a v létě se jeho TSH vrací zpět k normě. Kdyby lékař hned po prvním otestování nasadil léčbu umělým T4, bude tento člověk odsouzen k doživotnímu braní léků naprosto zbytečně. Proto je potřeba při zjištění latentní hypotyreózy krevní testy nejprve zopakovat – a to s časovým odstupem několika měsíců, v jiném ročním období.

(luko)

Zdroj:
http://www.everydayhealth.com

Autor článku:

Lucie Kovářová

Odborný garant článku:

MUDr. Jiří Náhlovský

Líbí se vám článek?
+15 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: