Kouření ohrožuje i močový měchýř

Pořád máte málo důvodů, proč by ta dnešní cigareta měla být poslední? Nabízíme další – riziko, že kuřák onemocní rakovinou močového měchýře, je daleko vyšší než u nekuřáků. Dokonce výrazně vyšší, než vědci dosud předpokládali. V ohrožení ovšem zůstávají i ti, kteří se své závislosti již zbavili. Riziko se ale snižuje úměrně s každým rokem od poslední cigarety.

Zbavte se závislosti, dokud je čas
Zbavte se závislosti, dokud je čas

Cigarety včera a dnes

Dřívější studie zkoumající vliv kouření na vznik rakoviny močového měchýře jasně prokázaly, že cigarety jsou významným rizikovým faktorem vzniku tohoto nádoru. Kuřáci tehdy čelili 3× vyššímu riziku vzniku karcinomu močového měchýře ve srovnání s nekuřáky. Přestože počet kuřáků např. v USA za posledních padesát let výrazně poklesl, výskyt nemocných s rakovinou močového měchýře zůstal stejný. Je to dáno tím, že složení cigaret se za tu dobu změnilo – obsahují dnes sice méně dehtu a nikotinu, došlo však ke zřejmému nárůstu koncentrací některých rakovinotvorných látek. Jednou z nich je i beta-naftylamin, používaný při výrobě organických barviv. Je prokázaným vyvolavatelem rakoviny močového měchýře a žlučníku. Změna složení cigaretového kouře je tak pravděpodobně důvodem toho, že dnes je nebezpečí vzniku rakoviny močového měchýře pro kuřáky vyšší než dříve.

Raději nezačínejte!

Aktivní kuřáci cigaret mají v současnosti 4× vyšší šanci, že onemocní rakovinou močového měchýře. Také exkuřáci, kteří úspěšně prošli procesem odvykání, mají 2,2× vyšší riziko vzniku nádorového bujení. I po deseti letech bez cigarety jsou tito lidé stále ohroženi více, než celoživotní nekuřáci. Nejlepší je proto s kouřením nikdy ani nezačínat. A pokud již člověk kouří, je vhodné co nejdříve přestat.

Míváte žlučníkové záchvaty?

Jeden z hlavních příznaků žlučových kamenů, které patří k nejčastějším chirurgickým onemocněním, jsou žlučníkové koliky neboli záchvaty. Zjistěte více informací a zeptejte se našeho specialisty.

 Zeptat se lékaře

(tek)

Zdroj:
www.medscape.com
lekarske.slovniky.cz

Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Rakovina kůže
Články: Rakovina kůže
Rakovina kůže je souhrnné...
Bodnutí hmyzem
Články: Bodnutí hmyzem
Každé léto dochází na...
Nenechte onemocnění jícnu rozvinout až k nádoru
Články: Nenechte onemocnění jícnu rozvinout až k nádoru
Nejčastější onemocnění...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Znáte nejčastější příčiny špatného trávení?
Články: Znáte nejčastější příčiny špatného trávení?
Trávicí obtíže postihnou...
Ječné zrno
Články: Ječné zrno
Ječné zrno, hordeolum, je...
Zvládněte chřipku a nachlazení šetrně – s pomocí homeopatik
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené:
MUDr. Ludvík Winkler

Míváte žlučníkové záchvaty?

Jeden z hlavních příznaků žlučových kamenů, které patří k nejčastějším chirurgickým onemocněním, jsou žlučníkové koliky neboli záchvaty. Zjistěte více informací a zeptejte se našeho specialisty.  Více informací

x