Kozy a krávy v roli „živé dezinfekce“ proti klíšťatům

Německá spolková země Bádensko-Württembersko patří mezi regiony, které stejně jako Česko trpí výskytem velkého množství klíšťat. Ta na lidi přenášejí nemoci, jako je klíšťová encefalitida nebo Lymeská borrelióza, a odborníci stále hledají způsoby, jak šíření těchto infekcí účinně bránit. V Bádensku-Württembersku nedávno představili tři nová zajímavá doporučení, která mají pomoci snížit množství nakažených klíšťat v přírodě.

Krávy a kozy jsou vůči borrelióze imunní, mohou tak pomoci s infekcí člověku
Krávy a kozy jsou vůči borrelióze imunní, mohou tak pomoci s infekcí člověku

1. Znepříjemnit klíšťatům život

Zejména v oblasti zdravotnictví platí, že nejúčinnější obranou je prevence. Zatímco však proti klíšťové encefalitidě je možné se účinně bránit pomocí očkování, proti Lymeské borrelióze v současnosti vakcína neexistuje a je nutné hledat pomoc jinde. Němečtí vědci vyšetřili více než dvacet tisíc klíšťat z Bádenska-Württemberska na přítomnost borreliové infekce. A závěr? Kdo chce provádět účinnou prevenci této choroby, musí se zaměřit na životní podmínky klíšťat.

2. Vzít jim vláhu a vhodné hostitele

Jednou z nezbytných podmínek, které klíště potřebuje k životu, je dostatečná vlhkost. Protože nízce pokosený trávník na rozdíl od vysoké trávy zadržuje jen málo vlhkosti, je důsledné kosení luk a mezí jedním ze způsobů, jak omezit výskyt klíšťat v daném prostředí. Dalším účinným opatřením, které působí proti výskytu klíšťat, je správné nakládání s odpady. Tím se totiž snižuje početnost hlodavců, kteří slouží jako důležitý mezihostitel ve vývojovém cyklu klíšťat.

 

3. Nabídnout jim jiné hostitele

Pravý opak hlodavců představují ve vztahu ke klíšťatům kozy a skot. Tato zvířata nemohou onemocnět borreliózou, a proto pro bakterii na její cestě mezi hostiteli obvykle znamenají konečnou zastávku. Kromě toho bylo zjištěno, že původně infikovaná klíšťata se stala bezinfekčními poté, co sála krev na přežvýkavcích.

Pokud shrneme výše uvedené, dostaneme tři základní doporučení, jak co nejvíce omezit výskyt klíšťat a jimi přenášených infekcí: zaprvé kosit pravidelně louky a okraje lesů, zadruhé správně likvidovat odpady a nakonec poslat na louky co nejvíce koz a krav, které budou mezi klíšťaty působit jako „živá dezinfekce“.

(vek)

Zdroj:
www.zecken.de

Líbí se vám článek?
+10 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
neúměrným sečením se níčí užitečné druhy živočichů | Od: Pavla | 3.8.2014 22:17
To je ale medvědí služba redakce radit sekat a sekat trávníky, louky a okraje lesů. U zahrádky před domem ano, ale kdo kvůli klíšťatům seká velké plochy zahrad a luk, tak nevědomky snižuje biodiverzitu-druhovou rozmanitost přírody a ničí užitečné druhy živočichů a zasahuje do přírody tak, že nahrává přežití klíšťatům.Jsem z Beskyd a za mého dětství se tam sekaly louky a zahrady nanejvýš dvakrát do roka a taky louky a zahrady byly plné barevných bylin, které už nejsou v současnosti ani vidět, protože častým kosením se nenechají vysemenit, bylo více hmyzu, obojživelníků, ptáků ale třeba i kopečků mravenišť, tedy mnohem více živočichů, které hubí klíšťata v nejzranitelnější fázi vývoje klíštěte, jak se lze dočíst v odkazu. Z dětství si na klíšťata nepamatuji a to jsme běhali jako děcka v lukách denně, manželovi bylo letos 73 a dětství prožil v Orlických horách a tam také klíšťata nebyla.https://www.kliste.cz/cz/vse-o-klistatech/clanek/maji-klistata-prirozene-nepratele-
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: