Není opar jako opar…

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 22.10.2008
  • Medicína
Herpes simplex patří mezi nejvíce rozšířená virová onemocnění člověka. Onemocnění se projevuje charakteristickými změnami na kůži i sliznicích, odkud se virus může přenést na další osoby.

Jak se lze nakazit?

Zdrojem herpetických virů jsou lidé, jejichž sekrety z úst a genitálu obsahují HSV-1 nebo HSV-2. Velké množství viru obsahují zejména sekrety osob se zjevnou herpetickou infekcí, ale zdrojem nákazy mohou být i nosiči viru bez známek onemocnění.

K přenosu dochází slinami při líbání
K přenosu dochází slinami při líbání

K přenosu HSV-1 dochází zejména slinami při líbání dětí, popřípadě i potřísněnými hračkami a jinými předměty. HSV-2 se přenáší hlavně pohlavním stykem. U osob homosexuálních nebo bisexuálních jsou časté infekce na konečníku nebo kolem něj.

Se způsobem přenosu původců herpetických infekcí souvisí i věkový výskyt nákazy. K infekcím HSV-1 dochází zejména u batolat a malých dětí, kdežto výskyt infekce HSV-2 stoupá mezi 14. a 29. rokem života, což souvisí se sexuální aktivitou. Opakované infekce rtů a krajiny kolem úst se objevují asi u 40 % populace. Na vypuknutí onemocnění může mít vliv více faktorů, mezi něž patří horečka, slunění, menstruace a emoční stres.

Jak onemocnění probíhá?

Mezi primární herpetické infekce vyvolané HSV-1 patří akutní herpetická gingivostomatitida (zánět dásní a úst), herpetická faryngitida (zánět hltanu) a herpetická infekce oka. Nejčastější je herpetická gingivostomatitida. Jedná se o onemocnění batolat a malých dětí, které začíná horečkou, bolestmi v krku a otokem hltanu. Na sliznicích ústní dutiny, měkkého patra a na rtech se tvoří velmi bolestivé puchýřky. Dětem vytékají sliny koutkem úst. Bolest, nechutenství a horečnatý stav přispívají ke vzniku dehydratace.

Toto onemocnění odezní obvykle v průběhu 10–14 dnů bez následků. Z infekcí, které obvykle vyvolává HSV-2, je to herpes genitalis a primární perianální a anální herpes (lokalizovaný v oblasti na konečníku a kolem něj). Genitální herpes se manifestuje po 2-7denní inkubační době herpetickou vyrážkou: u žen na vulvě, hrázi, vagině a děložním čípku, u mužů na žaludu penisu. Puchýřky se rychle mění ve vřídky. Zánětlivé změny mohou trvat i několik týdnů.

Jaká je léčba?

Největším úspěchem v terapii herpetických infekcí byl objev antivirotika, který je účinný prakticky u všech forem onemocnění. Po aplikaci se rychle zastavuje tvorba puchýřků, zrychluje se zasychání s tvorbou krust. Při běžném oparu na rtu vystačíme s vysušujícími prostředky, jako je pasta zincum oxidatum.

Líbí se vám článek?
+15 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Konopná kosmetika | Od: Moonča | 27.8.2014 09:21
Jak se lze nakazit? Úplně jednoduše, bohužel s
tím mám dost zkušeností, stačí, když se napiju
od někoho ze skleničky, nebo když se napiju ze
špatně umyté skleničky a opar je na světě. Po
mnoha zkušenostech jsem zjistila, že na opar je
nejlepší konopná kosmetika, používám sérum
přímo na opary, vyrábí ho firma Cannaderm a to
je nejlepší a nejúčinnější. Stačí namazat, opar
většinou do druhého dne vyschne a začne se
hojit.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: