Neplodnost a její léčba. Vašemu vztahu může dát pořádně zabrat

  • Redakce uLékaře.cz
  • 27.9.2015
  • Aktualizace: 1.10.2015
  • uLékaře.cz

Neplodnost a její léčba se můžou stát skutečnou zkouškou vašeho vztahu. Můžou váš vztah posílit, ale také zničit. Je nutné si uvědomit, že neplodnost je jednou ze životních krizí, se kterou se vaše partnerství bude muset poprat. A vzhledem k tomu, že „muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“, může to být relativně obtížný úkol. 

Když žena potlačuje své pocity, její emoce se hromadí
Když žena potlačuje své pocity, její emoce se hromadí

Ženy vs. muži

Ženy jsou všeobecně více citově založené. Cítí se často odpovědné za negativní pocity druhých a také za vše špatné, co se kolem nich děje. V páru se tak často snaží chránit svého manžela od jeho vlastních pocitů a bolesti a berou veškerou zodpovědnost na sebe. Když žena potlačuje své pocity, její emoce se hromadí a pak mohou vzplanout v jednom jediném okamžiku. Jejich chování tak může nabrat nepochopitelných rozměrů, protože žena je všemi těmi emocemi prostě pohlcena. Nakonec tak zápasí nejen se svými pocity, ale také s vědomím, že to, jak se vyrovnává se situací, je špatná a bláznivá cesta. Nakonec se tak může cítit naprosto bezmocná, s obavami požádat o pomoc.

Oproti tomu muži jsou všeobecně považováni za živitele rodiny a ochránce rodiny jak proti imaginárnímu, tak i reálnému nebezpečí. Je pro ně obtížné dát své pocity najevo, neboť mnohdy jsou vychováváni k tomu, aby své emoce potlačovali. Jakožto ochránce rodiny se pak muž, který je v rámci řešení neplodnosti naprosto bezmocný, může cítit nepotřebný a neschopný, jelikož nedokázal svou ženu ochránit od utrpení.

 

Oba dohromady

Řešení neplodnosti je obdobím života, kdy mají oba v páru pocit, že zklamali ve své základní roli: reprodukci. Často se oba bojí o svých problémech hovořit, protože připustit si, že se s touto krizí nedokážou dobře vyrovnat, by považovali za krach i celého svého vztahu či manželství.

To je ale chyba. Je nutné si uvědomit, že neplodnost je nemoc. Je třeba ji léčit, ale ne vždy se to daří úspěšně. Nebojte si proto připustit, že váš vztah má v dané době určité problémy, neboť na to nemusíte být sami. Jednak máte sami sebe navzájem a je důležité se jen naučit spolu o tom mluvit a umět si pomoci. A není nikde psáno, že vám nemůže pomoci někdo další. V dnešní době, kdy je neplodných párů stále více, existuje široké spektrum možností. Může se jednat o poradenství s odborníkem anebo třeba jen výměnu zkušeností s párem, který prochází či procházel podobnými problémy. Důležitá je ale komunikace a ani v řešení této krize netřeba hned házet flintu do žita.

(boba)

Zdroje: http://www.ivf.com/emotion.html, http://www.shadygrovefertility.com/enchancing_your_relationship, http://www.materska-nadeje.cz/osmero_nadace.htm

Autor článku:

MUDr. Barbora Boudová

Líbí se vám článek?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Síla ananasu poráží nejen varixy
Články: Síla ananasu poráží nejen varixy
Toto sladké exotické ovoce...
Protikuřácký zákon – o důvod víc, proč přestat kouřit
Svědění - aktuální téma nadcházející letní sezóny
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Boříme mýty o křečových žilách
Články: Boříme mýty o křečových žilách
Objevily se u vás křečové...
Křečové žíly trápily už Kleopatru
Články: Křečové žíly trápily už Kleopatru
Pokud si myslíte, že...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené: