Otrava paracetamolem a ibuprofenem

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 21.10.2008
  • Medicína
Paracetamol je jedno z nejběžnějších léčivých látek proti zvýšené teplotě a bolesti. Vyskytuje se v různých přípravcích. Dojde-li k předávkování touto látkou, může dojít k poškození jater i ledvin. Dávka toxická pro játra je více než 140 mg/kg hmotnosti. Smrtelné následky může mít již dávka 3 g u dětí, 7g u dospělých, u alkoholiků dokonce pouze 4-6 g.

Jak se otrava projevuje?

Příznaky otravy paracetamolem mívají třífázový průběh. Za několik hodin se objevuje nevolnost a zvracení, někdy dosti úporné. Ve druhé fázi se přechodně objeví zlepšení, za 1-2 dny však může dojít k selhání jater, které je spojené s poškozením mozku. To může mít smrtelný konec.

Otravy léky jsou nebezpečné podle požitých látek
Otravy léky jsou nebezpečné podle požitých látek

Jaká je léčba?

Jako první pomoc se podává aktivní uhlí. Nutné je však co nejdříve podat protilátku N-acetylcystein, a to v dávce 140 mg/kg hmotnosti pro ústní podání a 300 mg/kg/den pro injekční podání.

Léčivá látka ibuprofenum je obsažena v nesteroidní antirevmatikum se silnými účinky proti zánětu, zvýšené teplotě a bolesti. Je přítomna v řadě přípravků. Její toxicita je naštěstí nízká, k otravě dochází po dávce 3,6 g u dětí, k uzdravení došlo u dospělých i po dávce 16-24 g.

Jak se otrava projevuje?

Otrava se projeví nevolností, zvracením, bolestmi břicha, podchlazením, bolestmi hlavy, nespavostí, závratěmi, poruchou vědomí. Může dojít i k bezvědomí, někdy náhlému. Postižení mají nízký tlak, může u nich dojít až k zástavě dechu, otoku plic a mozku.

Jaká je léčba?

Specifický protijed neexistuje, základem léčby je opakované podávání aktivního uhlí po 4 h, se současnou léčbou příznaků.

Líbí se vám článek?
+25 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Kolik je to tablet? | Od: nicky | 16.10.2015 10:18
Gramy se špatně představují, když není nikde uvedeno, kolik má jedna tableta gramů. Kolik je to cca. tablet?
reagovat
re:Kolik je to tablet? | Od: uLékaře.cz | 19.10.2015 13:57
Dobrý den, děkujeme za dotaz. Avšak aby Vám lékař
mohl odpovědět, poprosím Vás, abyste dotaz
zkopíroval a vložil jej přímo do poradny na těchto
stránkách:http://www.ulekare.cz/poradna-
rozcestnik.
V poradně se Vám bude lékař věnovat.

Děkujeme a doufáme, že vše bude v pořádku.
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené:
Doporučený článek:

Soutěž o krém BELOBAZA®

Belobaza je krém pro každodenní péči, ochranu a regeneraci suché, citlivé a podrážděné pokožky.

 celý článek

x