Úrazy mozku
Úrazy mozku jsou závažným činitelem invalidity a smrti pacientů. Mnoha úrazům ale lze předcházet.
Jak k úrazu dochází
Mozek je sice chráněn pevnou lebkou, ale ani ta někdy nestačí. Nejen to, i bez porušení lebky může dojít k závažnému poškození mozku, například k takzvanému difusně axonálnímu poranění, které je charakterizováno rozpojením nervových buněk. Nejčastější příčinou úrazů mozku bývají automobilismus, sport a pracovní úrazy. #IMG#
Příznaky
Každý úraz hlavy, který je spojen s bezvědomím, i krátkým odesíláme k lékaři. Závažnými příznaky jsou krátké bezvědomí, stav normálního vědomí a opět návrat do bezvědomí a nebo pokud pacient nenabyde vůbec plného vědomí. Dále to jsou poruchy srdeční akce a dýchání. Přítomen bývá pocit na zvracení, zvracení či spavost. Na úraz hlavy si postižený nepamatuje, takzvaná amnézie.
Co Vás čeká u lékaře
Pacienty s úrazem hlavy většinou přiváží do nemocnice záchranka. Lékař zhodnotí stav vědomí a životních funkcí. Hloubka bezvědomí a další přidružené úrazy pak rozhodují o vyhlídkách nemocného.
Diagnóza
Každý úraz hlavy i při nepřítomnosti dalších příznaků by měl mít proveden RTG hlavy. Suverénní metodou zhodnocení měkké mozkové tkáně je CT. Při podezření na axonální poranění je na místě akutní vyšetření magnetickou rezonancí. Ostatní diagnostické metody mají podružný význam.
Léčba
Pokud to stav vyžaduje, je chirurgická či neurochirurgická se stabilizací životních funkcí. Podávají léky ke zmenšení otoku mozku. Po odeznění akutního stavu je nutná rehabilitace. Při běžném otřesu mozku bez dalších komplikací je nemocný pouze několik dní sledován.
Prevence
Dosud jsme si psali , co máme dělat po vzniku onemocnění a jak s ním žít. Zde je však na místě si připomenout, že lépe jim je předcházet. Nošení přileb na kolech a u dětí i na lyžích by mělo být dnes samozřejmostí.