Pálí vás žáha kvůli přejídání nebo ze stresu? Homeopatie zná řešení!

 • Redakce uLékaře.cz
 • 12.9.2016
 • Aktualizace: 12.9.2016
 • uLékaře.cz

Problémy s trávením postihují velkou část populace. Mnoho lidí si stěžuje hlavně na pálení žáhy. Nepříjemný stav vyvolává mnoho faktorů, z nichž mnoho lze naštěstí eliminovat. Když už je nutná léčba, lze začít třeba s homeopatiky.

Příčinou potíží popisovaných jako pálení žáhy je uvolnění svěrače v dolní části jícnu
Příčinou potíží popisovaných jako pálení žáhy je uvolnění svěrače v dolní části jícnu

Pálení žáhy neboli odborně pyróza je nepříjemný pocit bolesti v dolní části hrudníku. Bývá často spojen s kyselou nebo hořkou příchutí v krku a ústech. Tyto potíže se většinou objevují po objemných jídlech, vleže či v předklonu. Mohou trvat pár minut až několik hodin. Je to nejvýraznější příznak tzv. gastroesofageálního refluxu (GERD, refluxní nemoc). Ale je potřeba říct, že ne ve všech případech je pyróza spojena s GERD a naopak. Refluxní nemoc už představuje závažnější stav, který je potřeba náležitě léčit, a to případně i s pomocí operace.

Spouštěčů je hodně

Příčinou potíží popisovaných jako pálení žáhy je uvolnění svěrače v dolní části jícnu. To vede k návratu (refluxu) kyselého žaludečního obsahu do jícnu, případně až do dutiny ústní. K faktorům, které provokují pálení žáhy, patří:

 • těhotenství,
 • obezita,
 • některé léky – nejčastěji to bývají přípravky proti bolesti či kortikoidy,
 • objemná, těžko stravitelná a kořeněná jídla,
 • alkohol a kouření,
 • sycené nápoje, čokoláda,
 • stres,
 • hiátová kýla
 • potravinová alergie.

Každodenní nepříjemnosti

Mezi příznaky potíží se žáhou lze kromě pálení v dolní části hrudníku zařadit i:

 • bolesti na hrudi (tento problém je potřeba vždy vyšetřit u lékaře, za pálení žáhy lze snadno zaměnit počínající infarkt myokardu),
 • kyselou pachuť v ústech a krku a bolest v krku,
 • bolesti a dyskomfort v oblasti žaludku,
 • říhání s návratem kyselého žaludečního obsahu.

Reflux žaludečních kyselin do jícnu může být příčinou i dalších potíží, které již spíše představují komplikace tohoto onemocnění. Jsou to například stavy připomínající laryngitidu, astma, ale i zápal plic, obtěžovat může též zánět dásní či páchnoucí dech.

Od léků po operaci

Hlavní diagnostickou metodou je esofagoskopie nebo gastroskopie čili optické vyšetření jícnu a žaludku – tam jsou změny unikající kyselinou jasně patrné. Speciálními metodami jsou například jícnová manometrie či pH-metrie. Provádějí se na specializovaných pracovištích a používají se většinou před operačním řešením refluxní nemoci. Léčba refluxu obvykle spočívá v předepsání léků ke snížení kyselosti žaludečního obsahu (antacida a blokátory protonové pumpy), případně se používají preparáty povzbuzující posun žaludečního obsahu (tzv. prokinetika). V některých případech je indikována operační léčba. 

Pomoc homeopatik 

Ipecacuanha 9CH – lék vhodný tehdy, když se reflux projevuje jako pálení žáhy s nevolností, která se nezlepší zvracením. Pacient hodně sliní, má čistý jazyk bez povlaku a kupodivu si nestěžuje na pocity žízně. Je to jeden z důležitých preparátů na potíže s refluxem v těhotenství.

Nux vomica 9CH – přípravek pomáhající workoholikům a účinný pro lidi, kteří si stěžují na pálení žáhy s nadýmáním, ale bez nevolnosti a zvracení. Mívají však povleklý jazyk. Tento lék řeší i potíže s trávením u osob se sklony k velké konzumaci alkoholu, kávy a cigaret. Často stav zhoršují sklony k zácpě či vzteku.

 

Staphisagria 9CH – je osvědčeným preparátem na pálení žáhy u kuřáků.

Arsenicum album 9CH – lék hodící se pro jedince, kteří si stěžují na zvláště urputné pálení žáhy, které se ale lepší teplým jídlem a nápoji (především teplým mlékem). Celkově jde o bledé, slabší pacienty s chladnou kůží a trpící velkými úzkostmi. Potíže se objevují často v noci a bývají vyvolány třeba přejedením se zmrzliny nebo vodnatého ovoce, jako jsou melouny. Stav může být doprovázen i pálivým a páchnoucím průjmem.

China rubra 9CH – přípravek řeší nepříjemný pocit v břiše, kterému uleví odříhnutí. Říhání je kyselé, hořké a páchnoucí. Zhoršuje se v noci a po jídle. Strava je zpracovávána velmi pomalu a někdy pacient zvrací nestrávené jídlo.

Pulsatilla 9CH – je preparátem určeným na potíže vyvolané tučným jídlem, vepřovým a buchtami. Řeší pocit těžkosti v oblasti žaludku a pálení žáhy. Pacient mívá navíc sucho v ústech s odpornou pachutí. Přesto netrpí žízní a nemá potřebu pít. Jazyk bývá potažen silným bílým povlakem.

Phosphorus 9CH – pomáhá lidem, kteří si stěžují na stálé pálení v žaludku, kterému se snaží ulevit studenými nápoji. Ale krátce poté, co se napijí, tak zvrací. Potíže doplňuje pocit prázdnoty v žaludku a pálení mezi lopatkami.

Bryonia alba 9CH – je vhodným lékem pro jedince popisující své potíže jako „kámen v žaludku“. Bolesti jsou ostré, bodavé a zhoršuje je i malý pohyb, kašel či hluboký nádech. Stav se lepší, je-li dotyčný v úplném klidu nebo když leží na bolestivých místech. Potíže provází veliká žízeň.

Lycopodium clavatum 9CH – přípravek zabírá u osob se zpomaleným trávením obecně. Trápí je pocit nadmutí břicha se škroukáním a pálení žáhy. Potíže mívají hlavně po zelí, cibuli a ústřicích. Uleví jim často povolení těsných šatů a opasků, konzumace teplých nápojů a říhání.

Calcarea carbonica 9CH – je namístě u obézních lidí, kteří mívají pálivý pocit v oblasti žaludku se zvracením kyselého obsahu.

Léky podáváme při akutních potížích 5× denně 5 granulí, se zlepšením postupně snížíme aplikaci na 2–3× denně.

Úprava životosprávy je žádoucí 

Pro úspěšné řešení potíží s pálením žáhy je nutné ze stravy vynechat nebo výrazně omezit tučná i kořeněná jídla a sladkosti. Také je potřeba snížit spotřebu nejen kávy čili kofeinu a alkoholu, ale i potravin a nápojů obsahujících mentol. To vše jsou látky výrazně dráždící sliznici zažívacího traktu. Samozřejmostí je nepřejídat se a dodržovat známé doporučení jíst častěji a menší porce. Je vhodné stravovat se v klidu, rozhodně ne „pracovně a v běhu“. Také se doporučuje jíst nejpozději 2–3 hodiny před ulehnutím ke spaní. Vyzkoušet lze i přírodní prostředky k léčbě překyseleného žaludku.

 • Aloe vera zklidňuje sliznici žaludku a střev.
 • Zelené potraviny (zelený ječmen, chlorela) neutralizují žaludeční kyseliny.
 • Heřmánkový čaj zklidňuje nejen rozbouřené trávení, ale i vystresovanou mysl.
 • Probiotika podporují osídlení střevní sliznice vhodnými mikroorganismy.
 • Šťáva ze syrového zelí je známá neutralizací žaludečních kyselin (stačí jedna sklenice denně).
Autor článku:

MUDr. Jaroslav Čupera

Specializace: intenzivní medicína

Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii. Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s., Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna

Líbí se vám článek?
+11 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: