Pásový opar číhá především na oslabené a starší jedince

  • Redakce uLékaře.cz
  • 10.8.2015
  • Aktualizace: 10.8.2015
  • uLékaře.cz

Pásový opar je virové onemocnění, které se projevuje rozsevem bolestivé vyrážky a puchýřů na kůži. V ohrožení je až 95 % dospělé populace. Virus, který způsobuje také plané neštovice, se totiž po prodělání tohoto onemocnění schovává v nervech a čeká na svou budoucí příležitost.

Pásový opar je virové onemocnění, které se projevuje rozsevem bolestivé vyrážky a puchýřů na kůži.
Pásový opar je virové onemocnění, které se projevuje rozsevem bolestivé vyrážky a puchýřů na kůži.

Původcem pásového oparu je virus Varicella zoster, který způsobuje i plané neštovice. Proděláním této běžné dětské choroby však zdaleka nic nekončí. Virus se po ústupu neštovic usídlí v nervové tkáni a později se projevuje bolestivým pásovým oparem, který je znám též jako herpes zoster. Původce pásového oparu přitom můžeme s trochou nadsázky označit za velmi trpělivého záškodníka. Na svou příležitost totiž čeká zcela skrytý až desítky let. Při snížení obranyschopnosti organismu dojde k aktivaci viru a k rozsevu bolestivé vyrážky. Ta se nejčastěji objeví v oblasti jedné strany zad, boků, ale také na obličeji. Pokud virus napadne obličejové nervy, nemocnému hrozí závažné komplikace v podobě ztráty sluchu či zraku. Samotný průběh nemoci je doprovázen ostrou bolestí, která může přetrvávat dlouhou dobu po zhojení vyrážky.

Pozor na oslabený organismus

Pásový opar se podle statistik projeví u každého třetího člověka. Riziko rozvoje bolestivého onemocnění roste především s věkem.

  • Ohroženou skupinu tvoří jedinci starší 50 let.
  • Z celkového počtu případů pásového oparu totiž celých 70 % připadá na jedince po padesátce.
  • Důvodem tohoto jevu je skutečnost, že s přibývajícími roky obranyschopnost organismu přirozeně slábne.
  • Imunitní systém však může být ochromen i z mnoha dalších důvodů. V naší populaci je nejvýznamnějším nepřítelem imunity bezesporu cukrovka. Tímto chronickým onemocněním totiž trpí přes 800 tisíc Čechů. 

Největší rizikový faktor obecně představuje virus HIV, který v naší zemi naštěstí není tolik rozšířen. Nezanedbatelnou skupinu také tvoří lidé, kteří onemocněli rakovinou a podstupují protinádorovou léčbu. V neposlední řadě jsou na vině i určité typy léků, jejichž úkolem je potlačení imunitních funkcí organismu. Běžným příkladem jsou kortikoidy, které se využívají v terapii alergií, autoimunitních chorob, ale také některých zhoubných nádorů.

Ochrana v podobě očkování

Nejefektivnějším způsobem obrany je očkování proti pásovému oparu. Vakcína obsahuje oslabený virus, který po vstupu do organismu nemůže zdraví nijak uškodit, ba naopak. Očkování přirozeně stimuluje imunitní systém tak, aby účinněji bojoval proti případné aktivaci spícího viru. Výzkumy blahodárné působení vakcíny potvrzují.

  • U osob starších 50 let snižuje vakcinace riziko vzniku pásového oparu až o 70 %. Jinak řečeno, ochrání před infekcí 7 z 10 očkovaných.
  • Pokud se onemocnění u očkovaných přece jenom projeví, jeho průběh je mírnější a s výrazně kratším trváním následných bolestí.

Zdroj: www.pasovyopar.cz, www.webmd.com, www.clinicalkey.com

Autor článku:

MUDr. Jakub Holešovský

Líbí se vám článek?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Močové kameny
Články: Močové kameny
Močové kameny, urolitiáza...
Co se skrývá za pocitem studených rukou a nohou?
Články: Co se skrývá za pocitem studených rukou a nohou?
Pocit studených rukou a...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené: