Pásový opar: očkování nepřemůže!

  • Redakce uLékaře.cz
  • 15.10.2015
  • Aktualizace: 15.10.2015
  • uLékaře.cz

Jeden virus, dvě nemoci. Nepříjemné neštovice i bolestivý pásový opar má na svědomí viník zvaný Varicella zoster. Naštěstí už proti tomuto viru existuje ochrana v podobě očkování.

Vhodnou prevencí pásového oparu je očkování, které je účinné i v případě, že jste již pásový opar v minulosti prodělali.
Vhodnou prevencí pásového oparu je očkování, které je účinné i v případě, že jste již pásový opar v minulosti prodělali.

Virus Varicella zoster způsobuje různé typy infekce. Pokud se s ním setkáme poprvé, vyvolá plané neštovice, které typicky postihují děti a vyznačují se hlavně přítomností svědivé vyrážky. Na kůži se nejdříve objeví skvrnky, které se postupně mění v puchýře naplněné tekutinou. Ta časem vysychá a puchýř se změní v krustu. Obvykle výsev začíná na hlavě a šíří se postupně na trup a na končetiny. Přenos je kapénkový, takže malé děti se většinou nakazí ve školním zařízení a ty starší a dospělí se často infikují od nemocného člena rodiny.

Dobře skrytý odkaz

Po dvou až třech týdnech vyrážka odezní a pacient je zdravý. Jeho tělo vytvořilo protilátky, které zabrání viru, aby onemocnění znovu vyvolal. Nejsou ale natolik silné, aby ho zcela zneškodnily. Virus tedy zůstane v organismu a schová se do nervových struktur zvaných ganglia, kde celoživotně přežívá a nepůsobí potíže. Neaktivita nezvaného hosta však může být pouze dočasná. Čeká na chvíli, kdy bude imunitní systém oslaben, a když k tomu dojde, vycestuje podél nervů do kůže a tam vyvolá onemocnění zvané herpes zoster neboli pásový opar. Virus většinou postupuje podél oční větve trojklanného nervu nebo podél mezižeberních nervů položených v oblasti hrudníku. Z toho také vyplývá, jaká jsou nejčastější místa výskytu pásového oparu.

 

V hlavní roli imunita 

Virus má díky prodělaným neštovicím v organismu 95 % populace. Stejné procento je tedy ohroženo i pásovým oparem. Jeho objevení pak závisí na stavu imunity. Pokud ji má daný jedinec dostatečně silnou, pásový opar se u něj pravděpodobně nikdy neobjeví. Je-li ochranný systém oslabený, pak je riziko onemocnění mnohem vyšší a často se i opakovaně vrací. Imunita těla se přirozeně oslabuje s věkem, nejvíce ohrožení jsou proto starší pacienti.

Potíže napořád 

Nejsou to jen pupínky a svědění, které nám při pásovém oparu hrozí. Toto onemocnění může mít velmi závažné komplikace, někdy i s doživotními následky. Které to jsou?

  • Postherpetická neuralgie. Jedná se o bolesti, které vznikají poškozením nervu v místě pásového oparu. Jsou ostré a pulzující. Přetrvávají měsíce až roky a špatně reagují na léčbu.
  • Potíže se zrakem. Při postižení oční větve trojklanného nervu může dojít k poškození zraku a v nejtěžších případech i k úplnému oslepnutí.

Dostupná ochrana 

Virová onemocnění se léčí tzv. antivirotiky, která zamezují dalšímu množení a aktivitě viru. Stejně jako u jiných nemocí je však mnohem výhodnější onemocnění předcházet. V případě pásového oparu je vhodné hlavně u oslabených pacientů zvážit očkování. Vakcína brání jeho vzniku i následné postherpetické neuralgii. Pacienty chrání po dobu 10 let.

Pásový opar je onemocnění, které není radno podcenit. Vhodnou prevencí je očkování, které je účinné i v případě, že jste již pásový opar v minulosti prodělali, protože může zabránit jeho případnému návratu. Podrobné informace získáte u svého praktického lékaře, gynekologa nebo v očkovacích centrech, kde vám bude vydán předpis. Důležitosti prevence jsou si vědomy i zdravotní pojišťovny, které část ceny vakcíny svým pojištěncům hradí.

Zdroj:

Autor článku:

MUDr. Ida Vitvarová

Líbí se vám článek?
+6 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Poruchy osobnosti a chování
Články: Poruchy osobnosti a chování
Porucha osobnosti je...
Sono karotid
Články: Sono karotid
Sono karotid, Doppler nebo...
Desatero pro lepší život s revmatoidní artritidou
Články: Desatero pro lepší život s revmatoidní artritidou
Trpíte-li tímto nepříjemným...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Stomatologie
Články: Stomatologie
Stomatologie, je obor...
Jste po operaci? O ránu se starejte pečlivě!
Články: Jste po operaci? O ránu se starejte pečlivě!
U mnoha zdravotních...
Nachlazené miminko: zmírněte rýmu a usnadněte mu dýchání
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: