Pásový opar: samoléčba v 5 krocích

  • Redakce uLékaře.cz
  • 18.6.2015
  • Aktualizace: 18.6.2015
  • uLékaře.cz

Pásový opar je virové onemocnění, které se projevuje nepříjemnou a bolestivou vyrážkou. K léčbě jsou většinou používána antivirotika, tedy léky proti virům. Ale od bolesti a nepříjemných pocitů si můžete ulevit i sami pomocí některého z následujících pěti jednoduchých úkonů.

K léčbě pásového oparu se používají antivirotika, které brání množení virů.
K léčbě pásového oparu se používají antivirotika, které brání množení virů.

Pásový opar je způsoben virem Varicella zoster, který vyvolává také plané neštovice. Když se jím nakazíte poprvé, tak u vás propukne právě tato nemoc. Virus se pak schová v těle a je nečinný až do doby, než dojde k jeho reaktivaci – podnětem může být například nějaké jiné onemocnění nebo stres. Znovu aktivní virus už nevyvolá plané neštovice, ale způsobí pásový opar. To je bolestivá a nepříjemná vyrážka, která se může objevit kdekoli na těle, ale nejčastěji to bývá na trupu. Zvláště nebezpečný je pásový opar v obličeji, kdy může dojít i k poškození oka.

Terapie svépomocí

K léčbě pásového oparu se používají antivirotika, což jsou léky, které brání množení virů. Zkracují dobu trvání nemoci a ulevují od bolesti. Existují ale i jiné léčebné postupy, které můžete provozovat doma a uzdravování tím podpořit. Tyto úkony jsou zaměřeny na projevy onemocnění a pomáhají zejména od bolesti, pálení a svědění kůže.

1. Ochlazování vlažnou vodou

Tato metoda může pomoci od bolesti a pálení pokožky. Namočte postiženou část těla na pár minut do vody a pak kůži vysušte. Všechny ručníky, které s oparem přijdou do styku, důkladně vyperte! Otevřené puchýře a poškrábaná kůže totiž mohou být zdrojem virů a ty se pak vinou ručníků rozšiřují. Nikdy tedy nepoužívejte jednu osušku dvakrát.

 

2. Přikládání studených obkladů

Ulevit od bolesti a svědění vám může také studený obklad. Namočte ručník nebo žínku do vlažné vody a přitiskněte na postižené místo. Pokud bolest přetrvává i po zhojení puchýřů, lze použít též obklady s ledem. Při pásovém oparu se vyhýbejte teplu.

3. Poležení v ovesné lázni 

Voda s přísadou ovesné moučky a kukuřičného škrobu umí zklidnit svědící a pálící kůži. Obojí můžete zakoupit v lékárně jako předpřipravené směsi do koupele. Dále postupujte podle návodu na obalu.

4. Použití zklidňujících mastí

Aromatické a parfémované masti nejsou na léčbu pásového oparu to pravé, protože mohou podráždit kůži. Vhodná a účinná je např. kalamínová mast, kterou si můžete nechat namíchat v lékárně.

5. Experimentování s papričkami

Kapsaicin je látka obsažená v červených pálivých papričkách. Vědci se domnívají, že blokuje vedení bolestivých impulzů v nervech. Masti s kapsaicinem zmírňují bolesti doprovázející pásový opar. Můžete je zakoupit v lékárně.

Zmíněné postupy mohou pomoci od nepříjemných projevů pásového oparu a jsou vhodným doplňkem léčby antivirotiky.

Zdroj: www.healthline.com

Autor článku:

Zuzana Mevaldová

Odborný garant článku:

MUDr. Jiří Náhlovský

Líbí se vám článek?
+44 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: