Pásový opar může vážně poškodit zrak!

  • Redakce uLékaře.cz
  • 19.8.2015
  • Aktualizace: 19.8.2015
  • uLékaře.cz

Takzvaný herpes zoster ophthalmicus – neboli oční pásový opar – je způsoben reaktivací viru Varicella zoster v oblasti nervů obličeje, které zasahují i do oka. Je v této větě příliš cizích slov a přitom není nic jasné? Pojďme si to společně vysvětlit.

Pásový opar v oku je velmi nebezpečnou záležitostí.
Pásový opar v oku je velmi nebezpečnou záležitostí.

Virus Varicella zoster má primárně na svědomí onemocnění neštovicemi. To prodělá většina z nás v dětství. Puchýřky a svědění za několik dnů až týdnů zmizí, virus ale už zůstane v našem těle. Skrývá se v nervových gangliích, kde je jeho množení kontrolováno imunitním systémem. Pokud je však pozornost tohoto systému obrácena jinam, mohou toho tyto spící viry využít a objeví se pásový opar neboli herpes zoster.

Z čela do oka

Pásový opar se projevuje výsevem bolestivých puchýřů v průběhu nervů. Pokud do jejich inervace připadá i oko, situace se komplikuje. Většinou se jedná o postižení nervů, které primárně zásobují oblast čela. Oko je spolu s čelem postiženo přibližně v 50 % případů. Typickými projevy jsou bolestivé puchýře a svědění na čele a zánět všech předních a výjimečně i zadních struktur oka. Tento zánět provází také silná bolest, otok očních víček a světloplachost. Ještě předtím bývá přítomné takzvané prodromální stadium, které se vyznačuje svěděním a brněním na čele, podobně jako před vypuknutím oparu na rtu.

 

Nebezpečí slepoty

Pásový opar v oku je velmi nebezpečnou záležitostí. Zánět zrakových struktur může být následován zjizvením, vznikem zeleného i šedého zákalu i poruchou cévního zásobení oka. To vše může vést ke zhoršení zraku či jeho úplné ztrátě. Léčbu je proto nutné začít okamžitě.

Usmrcení virů 

Řešení oční formy pásového oparu spočívá v podávání lokálních i systémových léčiv.

  • Jako první se aplikují antivirotika, která mají za cíl usmrtit co největší počet rozmnožených virů.
  • Dále přichází na řadu lokální kortikoidy, které se dávají přímo do oka.
  • Důležité je také podávat kapky, které rozšiřují zorničku.
  • Během onemocnění se sleduje i nitrooční tlak.

U pacientů starších 60 let je možné krátkodobě podat i vysoké dávky celkově působících kortikosteroidů, které snižují riziko vzniku postherpetické neuralgie (bolest v místě výsevu puchýřků i po odeznění akutních projevů).  

Zdroj: www.merckmanuals.com

 

Autor článku:

MDDr. Karolina Jezdinská

Líbí se vám článek?
+10 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: