Porod do vody: lepší volba, či pouhý módní výstřelek?

 • Redakce uLékaře.cz
 • 15.8.2013
 • Aktualizace: 15.8.2013
 • uLékaře.cz

Ženy dnes již aktivně mluví do toho, kde a jak přivedou svoje dítě na svět. Některým vadí málo srdečný přístup personálu v klasické nemocnici, jiným zase nepřirozený průběh lékařsky vedeného porodu. Proto často volí změnu. Je to ale opravdu taková výhra? 

Nezapomínejte, že při porodu je nejdůležitější zdraví vaše i vašeho dítěte
Nezapomínejte, že při porodu je nejdůležitější zdraví vaše i vašeho dítěte

V hlavní roli voda 

Jednou z nejčastěji zmiňovaných alternativ klasického porodu je porod do vody. Tedy situace, kdy žena používá speciální porodní vanu nejen pro úlevu od bolestí před samotným porodem (v tzv. první době porodní), ale hlavně v ní přivede na svět své dítě, které tak vyklouzne přímo do vody. Tyto porody dnes nabízejí i některé alternativněji zaměřené nemocniční porodnice (například v Havlíčkové Brodě). Než však začnete o  tomto způsobu vážněji uvažovat, zamyslete se nad výhodami i možnými riziky. 

Co ženu povzbudí 

 • Voda uvolňuje svaly pánevního dna a snižuje bolestivost porodu.
 • Pobyt ve vaně zmírňuje psychické napětí.
 • Při porodech do vody je méně často nutné provést nástřih hráze, protože porodní cesty jsou více uvolněné
 • Podle některých názorů pobyt v tomto prostředí zesiluje děložní stahy a urychluje průběh zrození dítěte.
 • Porod do vody je pro novorozence (zvyklého na prostředí plodové vody) velmi přirozený a šetrný – v okamžicích, které dítě stráví ve vodě ještě před svým prvním nadechnutím, nehrozí, že by vodu vdechlo.
 • Celý proces je obvykle veden v přátelském a klidném prostředí, bez problémů může být přítomen partner a matka i dítě mají na sebe po porodu čas.
 • Pupečník se nechává před přestřižením dotepat.

Nevýhody a možná rizika 

 • V České republice je podle platných nařízení (na rozdíl od mnoha ostatních zemí) nutné, aby každá žena rodící do vody podstoupila očistu střev (klystýr, Yal gel).
 • Budoucí matka musí rodit v polosedě, není možná například pozice v podřepu (hrozí uklouznutí).
 • V ČR je u porodu do vody vždy přítomen lékař, nesmí být přítomna jen porodní asistentka.
 • Riziko infekce pro matku i dítě je v těchto případech mírně zvýšené.
 • Mírně vyšší je také nebezpečí komplikací způsobených zhoršeným přístupem lékaře k plodu.
 • V případě vážných problémů ohrožujících život rodičky nebo dítěte se prodlužuje čas nutný k život zachraňujícímu zákroku, protože přesun z  vany může být komplikovaný.

Podle lékařů i asistentek, kteří mají s těmito porody větší zkušenosti, je riziko výše zmíněných komplikací dosti malé. Je ale třeba zdůraznit, že porod do vody je umožněn pouze ženám, které mají naprosto bezproblémové a nerizikové těhotenství a není u nich žádný důvod se domnívat, že by v průběhu porodu mělo dojít ke komplikacím.

Kde rodit?

Klasický porod v nemocnici vnímají některé ženy negativně. Vadí jim nutnost přesouvat se z místnosti do místnosti (ze zvláštního pokoje na sál a zpět do jiného pokoje), menší kontakt s dítětem a také malá přizpůsobivost personálu konkrétní situaci a přáním pacientky. Na druhou stranu výhodou solidní nemocniční porodnice je výborná vybavenost a  okamžitá dostupnost zdravotní péče v případě komplikací. V dnešní době se navíc i mnoho nemocničních porodnic přizpůsobuje modernímu trendu a  nabízejí přátelštější a flexibilnější přístup. Je možné si i připlatit za jednolůžkový pokoj, kde budete trávit čas bezprostředně před porodem i po něm spolu se svým partnerem a posléze samozřejmě i s miminkem. Sestry se také netváří nepřátelsky, pokud se žena rozhodne odmítnout holení před porodem nebo očistu střev. Někde celý porod vede porodní asistentka a lékař je přivolán jen v případě komplikací.

A tak jestliže porod vnímáte jako důležitou zkušenost a není pro vás jen nutným zlem a technickou záležitostí, zapátrejte po různém přístupu a možnostech, které porodnice ve vašem okolí nabízejí. Jen přitom nezapomeňte, že ještě důležitější než vaše osobní přání je v tomto případě vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte.

MUDr. Helena Janíčková

Odborník uLékaře.cz

Líbí se vám článek?
+33 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: