Zamčením „dveří“ do lymfatického systému se přestane šířit rakovina

Díky odhalení nového mechanismu lze nyní kontrolovat přestup buněk a tekutin z tkání do lymfatických cév. Naskýtá se tak možnost bojovat s nádorovým šířením z jednoho tělesného orgánu do druhého přes lymfatický systém (lymfogenně).

Vědci objevili, jak zablokovat šíření nádorových buněk
Vědci objevili, jak zablokovat šíření nádorových buněk

Lymfatické cévy jsou dálnicí pro nádorové buňky

Lymfatické cévy představují rozsáhlou transportní síť pro tekutiny a buňky. Mimoto také pomáhají tělu bojovat s infekcí. Nádorové buňky a naše imunitní buňky, bojující s infekcemi, tak používají stejný systém, aby se dostaly na místo určení v jiné části těla. V cestě jim navíc stojí i lymfatické uzliny. Bojovat s infekcí a s nádorovými buňkami je ale velký rozdíl. Nádorové buňky se často neohroženě lymfou šíří, a zakládají tak metastázy v uzlinách i vzdálené metastázy v cílových orgánech.

Dálnice pro nádorové buňky

Invazivní karcinom prsu, plic nebo prostaty a mnoho dalších nádorů se šíří tak, že vstupuje do lymfatického systému díky uvolnění speciálních adhezivních molekul, které nasedají na stěnu lymfatické cévy a fungují na principu klíč–zámek. To jim umožňuje nejen do lymfatického systému vstupovat, ale i z něj vystoupit v místě, kde vytvoří metastázy. Lymfatický systém tedy funguje i jako dálnice pro nádorové buňky.

Zablokování zámků v lymfatických cévách

Nyní byla objevena struktura molekul nazvaných CRSBP-1 (nebo také LYVE-1), které patří do skupiny cytokinů a růstových faktorů nacházejících se na povrchu lymfatických cév. Hrají roli zámku. Nádorové buňky uvolňují molekuly zvané CRSBP-1 ligandy, které představují klíč. Cesta k nádorovému rozsevu je tak volná. Tyto „dveře“ do lymfatického systému teď představují pro vědce jasný cíl pro zablokování šíření nádorových buněk. Tento objev lze navíc využít i pro posílení imunitního systému, který se na nádorové ligandy zaměří.

(ercp)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Líbí se vám článek?
+17 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Podpora imunitního systému v průběhu léčby nádorových onemocnění | Od: Martin Baštinský | 15.11.2011 10:43
V minulém roce jsem byl pacientem na hematologické ambulanci s diagnózou- velkobuněčný difuzní B lymfom z lymfatické uzliny v pavé noze.V 8 cyklech jsem prošel chemoterapií v kombinaci s biologickou léčbou. V rámci doporučení doktara byla i prevence kontaktu s infekcí. Rozhodl jsem se radikálně podpořit v průběhu léčby po poradě se svým ošetřujícím lékařem imunitní systém. Na internetových stránkách najdete spoustu možností.Kontaktoval jsem obch.zástupce jednotlivých firem a po jejich prezentacích jsem si na základě zkušeností a kladných recenzí uživatelů daného produktu vybral firmu Nubestlife a jeden z jejich produktů Royal Glukan.Tento jsem užíval v průběhu léčby, kdy je nutné co nejvíce posílit imunitní systém, a užívám jej jako prevenci doposud. V průběhu léčby jsem netrpěl únavou,byl jsem i po pohybu v kolektivu bez infekcí a cítil jsem se i psychicky ve svých 49-letech velmi dobře. Rád se s Vámi podělím o své zkušenosti.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: