Záněty močových cest trápí mnohem častěji ženy

 • Redakce uLékaře.cz
 • 31.10.2012
 • Aktualizace: 31.1.2017
 • uLékaře.cz

Zánět močových cest je potíž, která trápí mnohem častěji ženy než muže. Jde o onemocnění, které se dá většinou dobře léčit a nebývá nijak zvlášť vážné. Jeho největší zákeřnost ale spočívá v tom, že pokud se už jednou objeví, rádo se opakovaně vrací. Přečtěte si proto, jak se dá zánětům močových cest předcházet a co můžeme dělat, pokud nás přece jenom postihnou.

K prevenci zánětu patří hlavně správné hygienické návyky
K prevenci zánětu patří hlavně správné hygienické návyky

Příčinou je nejčastěji „zvrhlá“ střevní bakterie

Zdaleka největší procento případů zánětů močových cest (podle lékařů přibližně 80 %) způsobuje bakterie Escherichia coli. Na první pohled není tahle bakterie žádný nebezpečný zabiják, protože se běžně vyskytuje v lidském střevě, kde většinou nijak neškodí. Některé druhy bakterií Escherichia coli se však mohou „zvrhnout“, získají schopnost uchytit se na sliznici močového traktu a skrze močovou trubici putují do močového měchýře, v nejhorším případě až do ledvin. Kromě běžné bakterie mohou menší část zánětů způsobovat i jiné mikroorganismy.

Příznaky zánětu močových cest jsou například bolest v podbřišku, časté močení, pálení při močení nebo zvýšená teplota. Podobné příznaky se mohou vyskytnout i u některých jiných onemocnění. Pokud si nejste jistí, co způsobilo právě váš problém, poradí vám internetový domácí lékař.

 

Jak se jim vyhnout? Vsaďte na bavlněné kalhotky a vložky bez vůně

Existují způsoby, jak snížit riziko zánětu močových cest. Pravděpodobně nejdůležitější jsou správné hygienické návyky.

5 hygienických pravidel prevence zánětu močových cest:

 1. Hygiena po vykonání potřeby – správné očištění po vykonání potřeby je samozřejmostí. Po vykonání velké potřeby otíráme intimní partie vždy směrem odpředu dozadu, abychom zamezili přenosu bakterií z okolí řitního otvoru do oblasti kolem vyústění močové trubice.
 2. Pravidelné vyprazdňování – moč, která se delší dobu hromadí v močovém měchýři, vytváří příznivé prostředí pro množení bakterií. Proto není správné potlačovat nutkání na močení a důležitý je také pitný režim, který zajistí časté proplachování močových cest.
 3. Hygiena před a po pohlavním styku – podle některých lékařů snížíte riziko zánětu močových cest také tehdy, když se před sexem pořádně osprchujete a brzy po něm se dojdete vymočit.
 4. Vhodné spodní prádlo – spodní prádlo by mělo být alespoň trochu savé, nejlépe bavlněné. Dobře totiž vsaje i nepatrné zbytky moče, které by jinak mohly sloužit jako vhodné místo k pomnožení bakterií. Důležité také je, aby prádlo nebylo příliš těsné.
 5. Kosmetické produkty – jakékoli přípravky, které by mohly podráždit intimní oblasti, jsou nevhodné. Jedná se například o parfémované vložky, ale například i pěny do koupele.

Můžeme si pomoci sami?

Nejlepším způsobem, jak „podomácku“ vyléčit zánět močových cest, je mu účinně předcházet. Nicméně existují i potravinové doplňky a domácí způsoby léčby pro případy, kdy prevence naneštěstí selže. Odborníci nemají úplně jasno v tom, jak jsou následující babské rady účinné, ale rozhodně je můžete zkusit jako doplňkovou, doléčovací nebo preventivní léčbu.

 • Zvýšený příjem tekutin – dostatečným proplachováním močového traktu podpoříme vyplavování bakterií. Pít můžete minerální vody nebo bylinné čaje, ale v podstatě jakákoli tekutina je lepší než nic.
 • Brusinky, borůvky a přípravky z nich – extrakty z těchto lesních plodů jsou asi nejčastěji doporučované přípravky proti zánětu močových cest. Mechanismus jejich účinku není úplně jasný, ale podle některých odborníků brání látky obsažené v bobulích bakteriím, aby se pevně přichytily ke sliznici močových cest. Kromě toho brusinky a borůvky obsahuji velké množství antioxidantů, které pomáhají při zvládání infekce a zánětu.
 • Ananas – toto ovoce obsahuje látku bromelain, která má protizánětlivé účinky a pomáhá zmírňovat také projevy zánětu močových cest.
 • Vitamín C – velké množství vitamínu C zvyšuje kyselost moče, což může zpomalit růst bakterií.
 • A další – kromě předchozích možností se pro prevenci a léčbu zánětu močových cest méně často doporučuje i jogurt, přípravky z rostliny jménem Echinacea nebo jedlá soda.

Kdy se svěřit profesionálům

I když možnost vyléčit zánět močových cest sám, s vynecháním lékaře i antibiotik, se může zdát lákavá, nesmíme nikdy zapomínat, že i zpočátku obyčejný zánět je potenciálně hodně nebezpečný. Pokud se totiž infekci nepodaří zdolat a neustále se množící bakterie doputují močovým traktem až do ledvin, může dojít k vážnému poškození tohoto životně důležitého orgánu. Proto bychom vždy měli konzultovat s lékařem, pokud se příznaky nezlepší během jednoho až dvou dnů, nebo se dokonce zhoršují. Jedno z nejdůležitějších vyšetření, která nás u lékaře budou pravděpodobně čekat, je vyšetření moče.

Co je dobré si zapamatovat: 

 • Zánět vyvolaný infekcí může postihnout kteroukoli část močového traktu: močovou trubici, močový měchýř, močovody nebo ledviny.
 • Zánět močových cest má ve většině případů na svědomí běžná bakterie Escherichia coli, ale méně často ho mohou způsobit i jiné bakterie, kvasinky nebo paraziti.
 • Ženy mají vyšší riziko zánětu močových cest pravděpodobně proto, že jejich močová trubice je výrazně kratší, a pro bakterie tudíž snadněji prostupná. Mezi muži tímto onemocněním trpí častěji ti, kteří mají zároveň zvětšenou prostatu.
 • Zánět močových cest je možné léčit i doma pomocí volně prodejných léků, ty však ve většině případů jen přinejlepším zmírní příznaky nebo omezí riziko onemocnění.
 • Jako vážná komplikace zánětu močových cest se může rozvinout i selhání ledvin, při správné a včasné léčbě však obvykle nic tak strašného nehrozí a pacient se rychle uzdraví.

Chcete se dozvědět ještě víc? Poslechněte si záznam rozhlasového pořadu věnovaného právě zánětu močových cest.

Zdroj: http://www.medicinenet.com/urine_infection/article.htm

Autor článku:

MUDr. Mgr. Helena Janíčková Ph.D.

Specializace: neurologie

Lékařka je vědeckým pracovníkem v oblasti neurověd. Působila ve Fyziologickém ústavu Akademie věd ČR, nyní je v rámci post-doktorandského studia v Kanadě.

Líbí se vám článek?
+238 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Záněty | Od: Dominika | 24.11.2013 16:41
Upřímně mi přijde nefér, že všechny „nepříjemné“
věci jsou takříkajíc „zadány pro ženy“. Nejsem
žádná feministka, ale tohle prostě není fér. Se
záněty mám dlouho problémy a pamatuji si, že už
jako malá jsem je mívala, pak to zničehonic ustalo
a vrátily se mi zhruba ve dvaceti letech. Pamatuji
si roky, kdy jsem měla třeba 10tery antibiotika za
půl roku, což bylo šílené. Nakonec jsem se
rozhodla, že už antibiotika nechci, protože mi ve
finále víc škodily než pomáhaly, zkoušela jsem se
léčit pomocí babských rad, ale ani ty na akutní
záněty nestačily. Nakonec mi na rozhánění zánětů
pomohl uroval akut, který jsem sehnala v lékárně
bez předpisu (nemohla jsem k doktorce, protože
by mi zas dala antibiotika). Začala jsem se víc
soustředit sama na sebe, na své tělo a hlavně
psychiku, dala jsem se dohromady a záněty
ustaly.
reagovat
re:Záněty | Od: Jitka | 9.4.2016 21:08
Určitě to nebylo myšleno tak, že chlapi tyhle
problémy nemají, a tak nemají ani právo číst
takový článek, to je přece nesmysl! Myslím, že
šlo spíše o to, že ženy jsou k zánětům
náchylnější, tak si uživatelka chtěla nejspíš
postesknout. Ale já sama mám bráchu, který na
záněty trpí opravdu hodně, za poslední půlrok už
troje antibiotika a nejhorší je, že při těch
posledních už mu vlastně ani nezabírali, po třech
dnech pořád stejná bolest, tak jsem mu taky
koupila ten uroval manosa akut (nebo možná
akut+, teď nevím, jak se to přesně jmenovalo a
jestli je v tom rozdíl), protože mně hodně
pomohl od těch chronických zánětů. A do dvou
dnů se mu hodně ulevilo, takže věřím, že to byla
i „moje“ zásluha :)
reagovat
re:Záněty | Od: Luboš | 13.3.2015 06:30
DOBRÝ DEN,ME JE ZASE UPŘÍMĚ LÍTO, ŽE VŠICHNI POVAŽUJÍ ZÁNĚTY MOČÁKU ZA ČISTĚ ŽENSKOU ZÁLEŽITOST I KDYŽ TO TAK ROZHODNĚ NENÍ! jÁ TRPÍM ZÁNĚTY MOČÁKU DOCELE ČASTO TAK JEDNOU DVAKRÁT ZA ROK A NENÍ TO FAKT NIC PŘÍJEMNÝHO, TÍM NECHCI Z NÁS CHLAPŮ DĚLAT CHUDINKY A ŽE MY TO MÁME HORŠÍ, TO ROZHODNĚ NE!jEN CHCI UPOZORNIT NA TO ŽE I U NÁS SE TYHLE PROBLÉMY VYSKYTUJÍ A TAK NEVÍM JEDTLI MÁM PRÁVO TENHLE ČLÁNEK VŮBEC ČÍST...kAŽDOPÁDNĚ ŽENÁM DĚKUJI ZA RTO, ŽE NEMUSÍM POKAŽDÉ BRÁT LÉKY OD DOKTORA A POSTAČÍ MI UROVAL MANOSA AKUT Z LÉKÁRNY.DĚKUJI ZA TO SVÉ MAMINCE KTERÁ MI HO DOPORUČILA!
reagovat
re:re:Záněty | Od: Katka | 14.4.2015 18:20
Dobrý den Luboši, nemyslete si že to je myšleno nějak feministicky to určitě ne, jen s ohledem na procenta případů zánětů u mužů a u žen se to asi považuje všeobecně za spíš ženskou záležitost. Nicméně vám chci moc poděkovat za váš příspěvek s informací i o urovalu. já tožiž před 3 týdny opět pociťovala že se zase chystá nějaký problém a tak sem sedla k internetu a narazila na ztenhle článek a na váš příspěvek. Hned jsem si vyhledala Valosun a navíc jsem zjistila že když se zaregistruju na jejich unikátní lékárně budu mít 30% slevu na všechno co mají v nabídce. Opravdu mi pomohl, takže vám moc dík... A berte nás ženy trochu s rezervou...
reagovat
re:re:re:Záněty | Od: Hanka | 4.9.2016 12:29
Moc děkuji za tip na unikatnilekarnu,
ty ceny jsou tam úplně jiné! Nenašla
jsem jestli je tam 30 % sleva za tu
registraci...ale některé věci vychází i
o 100 Kč levněji. Já od Valosunu
totiž beru probiotika a teď na ten
zánět taky uroval manosu,
samozřejmě v kombinaci se vším co
píšou v článku - vitamíny, brusinky,
tekutiny...Teď mě jenom štve že
jsem to mohla mít levnější i dříve
kdybych se více zajímala:(
reagovat
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: