Zlomený nos nebo vytržené mandle – obojí si žádá správnou pooperační hygienu

  • Redakce uLékaře.cz
  • 20.6.2016
  • Aktualizace: 20.6.2016
  • uLékaře.cz

Po každé operaci je rána mírně oteklá, citlivá, často je přítomna zaschlá krev. Po odstranění obvazu se doporučuje ránu denně sprchovat, pokud je to možné. Je důležité, aby se krev co nejdříve odstranila, protože je živnou půdou pro bakterie. Jak ale postupovat po zákrocích v ústní nebo nosní dutině?

Nosní dutinu se doporučuje čistit během dne každou 1–2 hodiny třemi až čtyřmi vstřiky spreje
Nosní dutinu se doporučuje čistit během dne každou 1–2 hodiny třemi až čtyřmi vstřiky spreje

Pozor na hlen!

Po operaci nosní přepážky je situace samozřejmě obdobná, ale ztížená omezenou dostupností a blokádou, která může snadno nastat i při nevelkém otoku. I zde je velmi prospěšné ránu pravidelně čistit. V nosní dutině se neustále vytváří hlenovitý sekret, který dráždí, usnadňuje růst bakterií a po zaschnutí může stejně jako otok způsobit blokádu. Zasychající hlenové krusty navíc mohou nosní sliznici mechanicky zraňovat a dráždit ke kýchání, které je v prvních dnech po operaci poněkud nepříjemné.

Slaná voda pomáhá

Nosní dutinu se doporučuje čistit během dne každou 1–2 hodiny třemi až čtyřmi vstřiky spreje se slanou vodou (např. fyziologickým roztokem nebo mořskou vodou). Tento postup zvlhčí zasychající hlen a usnadní jeho odstranění. Několik prvních čištění může vyplavit větší množství krve a zaschlého hlenu. Tento jev je zcela běžný a s každým dnem od operace se zmírňuje. Sprej by měl být používán nejméně čtyřikrát denně po dobu dalších čtyř týdnů a poté dle potřeby.

 

I mandle potřebují péči

Krční mandle se nacházejí v patrových obloucích, tedy na zadní straně ústní dutiny. I ten nejčistotnější člověk má v ústech velké množství bakterií, které jsou přichyceny na zubech a jazyku. Tyto bakterie mají k dispozici neustálý přísun živin, proto se bez dostatečné péče jejich počet stále zvyšuje. Tím se komplikuje hojení a hrozí infekce v ráně.

  • Nepřestávejte si proto ani po operaci čistit zuby.
  • Vyhýbejte se však běžným ústním vodám.
  • Raději použijte slanou vodu zahřátou na tělesnou teplotu. Jednoduše do sklenky pitné vody zamíchejte dvě lžičky kuchyňské soli a ohřejte v mikrovlnné troubě.
  • Šetrný výplach nebo vykloktání pomůže rychlejšímu hojení a odstraní případný zápach z úst.

Zdroje:

http://www.vcu.edu

http://www.earcentergreensboro.com

Autor článku:

MUDr. Tereza Kopecká

Líbí se vám článek?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: