Bolest kolene

Je mi 20 a Minulé pondělí mě z ničeho nic začalo bolet koleno. Žádný sport jsem před tím nedělala, ani si nejsem vědoma, že bych na nohu nějak špatně stoupla. Bolí mě hlavně, když jdu do schodů nebo ze schodů, nebo když nohu nějak výtočím. Při chůzi ho taky cítím, ale bolest se při ní nedostavuje pravidelně. Většinou ob pár kroků. Bolest je ostrá, spíše mě v něm píchá. Přijde mi, že bolest není v jednom místě kolene. (Jednou mě v něm píchne na pravé straně, jindy uprostřed - spíše cestuje po celém koleni). Koleno není nijak oteklé ani zarudlé. Záhadou mi je, že Vůbec nevím, z čeho a co bych to mohla mít, protože jak jsem psala výše sport jsem žádný nedělala, akorát jsem den před tím nosila docela těžké stoly po schodech do patra. Ale s tím pochybuji, že by to mělo nějakou souvislost. Od pondělka se snažím šetřit, méně koleno zatěžovat. Dnes jsem koleno začala mazat Dolgitem, který jsem doma našla. Je tento přípravek vhodný? Nevíte co by to mohlo být a popřípadě jak si pomoci? Děkuji

Odpověď odborníka:

U takových kolísavých potíží není snadné ihned příčinu najít.
Je nepohybné, že na místě je řádné ortopedické vyšetření, zjiostit stav kolena, jeho pohmatovou citlivost, hybnost, reakci bolesti na pohyb.
Rtg snímek.
Pravděpodobné je, že se může jednat o chondropatii, reakci dosud nezralé kloubní výstelkové chrupavky, která i po nevelkém přetížení reaguje prosáknutím, někdy až malou trhlinkou a dále rovlákněním a ostrůvkovitou změnou chrupavky za méněcenou cazivovou tkáň.
Patrně bude při přetrvávajících potížích použít i další zobrazovací metody pro koleno. Posouzení stavu menisků bude na místě rovněž.
Rehabilitace, pohybová a fyzikální léčba je na místě.

MUDr. Milan Navrátil
MUDr. Milan Navrátil

Specializace: Chirurgie a traumatologie
Pracoviště: Úrazová nemocnice v Brně

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: