Bulky/zvětšené uzliny v tříslech

Dobrý den, nedávno jsem přišel na to, že mám v oblasti třísel (na obouch stranách) nějaké malé bulky nebo zvětšené uzlinky, na každé straně jich mohu nahmatat tak 4. Jsou malé, řekl bych tak do jednoho cm a nebolí mne. Mám trochu strach z toho, co by to mohlo být. Je mi 17 let a mám alergii na pyly (třeba to má spojitost). Nikdy předtím jsem si toho nevšiml a je možné, že je tam mám už déle. Jinak nijak zvlášť nemocný nejsem, mám pouze rýmu a to nejspíš jen alergickou. Děkuji za rady :)

Odpověď odborníka:

Dobrý den, Kubo. V obasti třísel se skutečně nacházejí lymfatické uzliny. Za fyziologických podmínek nejsou větší než 1,5cm a nejsou na dotek bolestivé. Bývají hmatné u hubených jedinců. Ke zvětšování uzlin dochází při zánětu v dané spádové oblasti (v případě tříselných uzlin jde o záněty v oblasti pánve, genitálii, močových cest a orgánů či dkk) nebo po očkování. Pokud se u Vás uzlinky nezvětšují, nepřibývá jejich počet, nejsou bolestivé, a současně si nehmatáte zvětšené uzliny jinde na těle (za ušima, na krku, v podpaží, nad klíčkem, nad loketním kloubem), tak není důvod se znepokojovat- vše je v pořádku.

MUDr. Michaela Bobelová
MUDr. Michaela Bobelová

Specializace: Vnitřní lékařství
Pracoviště: Dialyzační a nefrologické centrum při NsP Havířov

 
Líbí se vám odpověď?
+30 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
poradna | Od: Jaroslav Pešan | 26.8.2014 07:50
Čtu příspěvky o bulkách či uzlinách v oblasti třísel. Já mám však takový asi 1 cm útvar v levém boku, vpředu, těsně nad pánevní kostí. Uzlinku jsem si nahmatal již cca před třemi roky, tenkrát na ultrazvuku lékař nic nenašel. Zdá se že se mírně zvětšila,ale nebolí, pouze ji tam vnímám a cítím. Nahmatat jí lze více ve stoje, než vleže. Je mi 58 let. Mám trochu obavy. Děkuji.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: