Cukrovka

Byla jsem upozorněna osobou, jejíž blízký trpí na cukrovku, že mám její příznaky: sucho v ústech, nadměrná žízeň, suché rty, svědění pokožky, časté a nadměrné močení, znecitlivění nohou. Tyto příznaky mám několik let. Na preventivním odběru krve před půl rokem jsem měla sníženou hladinu cukru v krvi, kterou lékařka připisovala tomu, že krev mohla být během provádění testu už sražená. Udělal se další odběr, podle kterého jsem měla již hodnotu v normálu. Zatím jsem se dočetla jen o tom, že u cukrovky je zvýšená hladina cukru v krvi, u snížené se cukrovka prý automaticky vylučuje. Nevím, zda s tím může souviset, že v mé stravě bylo tou dobou minimum sacharidů, nejedla jsem téměř žádné pečivo ani obiloviny. Piji pouze čistou vodu, nesladím kávu apod. Existuje nějaká možnost, že bych měla náběh na cukrovku, například nějakého vzácnějšího druhu? V rodině nikdo na cukrovku netrpí, nemoci rodičů a prarodičů jsou vysoký krevní tlak, rakovina, pankreatitida. Já a sestra trpíme léta na těžké akné, ekzémy, menstruační bolesti, migrény. Moje hmotnost při výšce 165 cm je 53 kg, za poslední půl roku jsem přibrala 3 kg. Sestra trpí na nadváhu. Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Zbytečně vás známí straší. Není důvod, proč byste při vašich tělesných proporcích měla mít cukrovku, Cukrovku mají obézní. Cukrovka se stanoví pouze a jenom z krve a to zvýšená hladina cukru v krvi, tzv. zvýšená glykemie, hodnota nad 6,5, jinak ne. Pak existuje ještě jeden typ cukrovky, tzv. I. typ, který může vzniknout i u miminek nebo štíhlých lidí, ale tento typ vzniká náhle, prudce, kolapsem. Příznaky žízeň, svědění atd. jak popisujete nemáte z cukrovky, když máte normální odběry, ale z jiné příčiny, ve vašem věku obvykle dány vašim vývojem, hormony, bývá to normální, po 25 letech nebo po porodu se to obvykle u žen upraví.

MUDr. Zdeňka Janoušková
MUDr. Zdeňka Janoušková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Velká Bíteš

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“
Články: Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“
Oteklý bolestivý kloub...
Tenisový loket
Články: Tenisový loket
Tenisový loket...
Zbavte se modřiny snadno a rychle
Články: Zbavte se modřiny snadno a rychle
K modřině lze přijít dnes a...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Pupík novorozence – umíte ho správně ošetřit?
Články: Pupík novorozence – umíte ho správně ošetřit?
Miminko je konečně na světě...
I o jizvu je třeba se starat
Články: I o jizvu je třeba se starat
Slovo jizva slyší každý...
Máte holčičku místo kluka? Nepodléhejte zklamání!
Články: Máte holčičku místo kluka? Nepodléhejte zklamání!
Ovlivnit pohlaví narozeného...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené:
 
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x