Mozková paralýza

Po zkušenosti u otce s mozkovou paralýzou bych chtěl popsat 1.zda je možné preventivní vyšetření mozkových cév nebo jestli je nějaké metoda vyšetření a s předstihem tak reagovat na riziko tohoto náhlého přechodu z úplně zdravého člověka do úplně zdrcujícího stavu. 2.Jak účinně podat rychlou intezívní první pomoc. 3.Možnost podání acylprinu , jaký názor.

Odpověď odborníka:

Zdeňku,
nejspíše máte na mysli "mozkovou mrtvici".
1) preventivní vyšetření všech mozkových cév u bezpříznakových jedinců se neprovádí, není to bohužel technicky možné.
Odrazem toho, jak můžou býti cévy "ucpané" nám může být hladina cholesterolu- je třeba pravidelně sledovat a dle výsledků řešit (režimová opatření), případně nasadit medikaci.
Hlavní prevencí je tedy docházet pravidelně na preventivní prohlídky, žít zdravým životním stylem a nezanedbávat případné obtíže.
2) První pomoc pro laika v případě mozkové mrtvice je opravdu velmi omezená. Samozřejmě zavolat RZS, dále kontrolovat stav postiženého- pokud je při vědomí, spolupracující, vyčkat na příjezd RZS. Pokud není postižený při vědomí a nedýchá, řídit se zásadami první pomoci pro laiky- viz http://www.prvni-pomoc.com/obecne-zasady-pri-poskytovani-prvni-pomoci
3) Acylpyrin raději- bohužel v danou chvíli nemůžete vědět (ani lékař bez vyšetření), jestli se jedná o krvácivou nebo ichemickou ("ucpání cév") mozkovou příhodu, i když je procento ischemických příhod mnohem vyšší, jistota to není.
S pozdravem,
MUDr. Klímová

MUDr. Nikola Klímová
MUDr. Nikola Klímová

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře pro dospělé

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: