Nárok na invalidní důchod při chronické pankreatitidě a po resekci tl. střeva.

Mám tři roky diagnostikovanou chronickou pankreatitidu. Pseudocysty hlavy pankreatu 62x52mm, 29x26mm a 22 mm. Na podzim loňského roku jsem prodělal zánět slepého střeva s následnou otravou krve a byla mi doporučena operace po doléčení. Při následné operaci apendixu v lednu letošního roku mi byly zjištěny srůsty na tl. střevě a byla provedena resekce větší části tlustého střeva. Následně provedeno ERCP a zaveden stent do žlučovodu. Mám nárok na invalidní důchod?

Odpověď odborníka:

Vážený pane Stanislave. Bohužel na Váš dotaz nemohu odpovědět - ze samotného výčtu diagnos se nedá říci, zda by mohly být podkladem k uznání invalidity, k tomu je potřeba znát celou řadu dalších věcí, které pak posudkový lékař bere v úvahu, především to, jak přesně Vás dané choroby dlouhodobě limitují v běžném životě a případném pracovním zatížení. Dotaz tedy směřujte na svého praktického lékaře, který se k tomu může vyjádřit přesněji (ale také ne definitivně). Poznamenávám ale, že jedním z hlavních kritérií pro uznání důchodu je dlouhodobost zdravotního postižení, tzv. trvání minimálně rok - Vaše aktuální vážnější potíže se střevy netrvají rok a dá se u nich předpokládat nějaký další vývoj, takže i to brání možnosti posoudit, zda stav do budoucna může být podkladem invalidity (a nemůžete-li pro daný stav pracovat, je na místě to nyní řešit formou dočasné pracovní neschopnosti). Ovšem žádost o přiznání invalidity podat samozřejmě můžete, na to máte právo a jak již výše uvedeno, definitivní rozhodnutí provádí až správa sociálního zabezpečení.

MUDr. Aleš Ducháček
MUDr. Aleš Ducháček

Specializace: Všeobecné lékařství
Pracoviště: Praktický lékař, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené:
 
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x