Psychicky podmíněné říhání

Už přes rok trpím opravdu extrémně nadměrným říháním, provázeným návaly na zvracení a nechutenstvím. Jediné, co mi zatím částečně pomohlo, byl Prosulpin, který zmírnil jak moje úzkosti, tak utlumil moje říhání, ale do normálních mezí ho stejně vrátit nedokázal. Před nějakým časem jsem lék vysadil a potíže se vrátily. Prosulpin teď znovu beru, ale potíže stále přetrvávají. Všechna gastrointestinální vyšetření jsem absolvoval, takže není pochyb, že říhání je psychogenního původu. Prosím o radu, jakým způsobem se s takovým psychologicky podmíněným říháním dá pracovat a zmírnit je (úzkosti jako takové se mi podařilo zmírnit pomocí KBT, ale říhání stále trvá). Pokud jde o psychiku, věřím, že musí existovat i jiné metody než paliatické, které by mi mohly pomoci, avšak zatím jsem na žadný skutečně úspěšný recept "jak na to" nenarazil.. Děkuji za odpověď. Roman J.

Odpověď odborníka:

Hezký den. Jste zjevně nesmírně inteligentní a asi vzdělaný mladý muž. Zřejmě jste se o sobě již mnohé dozvěděl po stránce gastroenterologické, je otázkou, zda Vaše říhání je skutečně "čistě" psychogenní, když Prosulpin dokázal mít přechodný efekt. Pokud jste pracoval s psychoterapeutem na technikách KBT, měl by psychoterapeut pomoci posoudit, proč se úspěch nedostavil. Pak by asi bylo vhodné psychoterapii prohloubit a "zapracovat" na zdrojích úzkosti a její tělesné ventilace. Myslím, že byste tedy měl pokračovat cestou individuální psychoterapie.

MUDr. Barbora Heřmanská
MUDr. Barbora Heřmanská

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé

 
Líbí se vám odpověď?
+13 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
říhani a zvraceni | Od: Marcela | 11.5.2014 10:27
Mam velmi podobné stavy jako Vy pokud budete chtít , ozvěte se mi na můj mail ,tento problém mám již čtyři roky a moc se trápím
reagovat
re:říhani a zvraceni | Od: Marcela | 11.5.2014 10:39
Ještě můj mail
marcela.niznanska@gmail.com
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: