Roční absence menstruace

Vážený pane doktore, mám dotaz ohledně mojí menstruace. Od 15 let jsem užívala antikoncepci dienille. Užívala jsem ji skoro 5 let. Potom jsem se ale rozhodla, že už nechci dostávat do svého těla hormony a tak jsem ji vysadila. Nemohla jsem dostat několik měsíců mensturaci, obrátila jsem se na svého gynekologa a dostala jsem injekci. Ta ale menstruaci nevyvolala, tak jsem dostala další. Problémy přetrvávaly, proto jsme se po společné dohodě rozhodly, že nasadím antikoncepci znovu. Paní dokotorka říkala, že buď mi dá nějaké hormony, nebo antikoncepci. Přišlo mi lepší, vrátit se k antikoncepci, kterou jsem již znala, věděla jsem, že s ní nemám žádné problémy a navíc má další výhody (absence akné, pravidelnost menstruace). Antikoncepsi jsem brala další rok a potom jsem ji opět vysadila. Doufala jsem, že se menstruace zpravidelní sama. Pila jsem různé ženské čaje, užívám pupalku. Čekala jsem rok, začala jsem brát homeopatika a po více než roce se menstruace dostavila. Měla jsem ji třikrát, potom jsem vysadila homeopatika, s domněnkou, že už to poběží samo, když to vypadalo tak nadějně, ale od té doby už zase třikrát nic. Homeopatika jsem znovu nasadila a budu doufat. Chci se vás zeptat 1) na Vaši radu a 2) také na to, co se asi v mém těle teď děje? Miminko zatím nechci, ale vím, že ho budu chtít třeba do 3 let. Bojím se, že to nepůjde. 3) Teď otěhotnět nemůžu, když nemám menstruaci, je to tak? Moc Vám děkuji, jsem z toho nešťastná. Pěkný den.

Odpověď odborníka:

Dobrý den! Problematika je širší, vzhledem k tomu, že Vás neznám, a nikdy jsem Vás neviděl, asi nebudu umět 100% odpovědět. V každém případě cyklus 23-42dní je normální (jenom antikoncepce jej dělá pravidelným). Ve Vašem případě by bylo asi na místě m.j. odebrat hormonální profil, zda nemáte ještě někde nějakou jinou hormonální poruchu (štítná žláza, hormon prsní žlázy aj.). Důležitá je také Vaše hmotnost (BMI pod 17 vede k tomu, že ženy nemenstruují) aj.

MUDr. Petr Kovář
MUDr. Petr Kovář

Specializace: Gynekologie
Pracoviště: Centra ambulantní hysteroskopie GYNPRENATAL A GYNENATAL - gynekologické ambulance: Havířov - Hlučín- Háj ve Slezsku - Baška - Hať

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: