Stolice

Chtěla bych se zeptat, jak častá je průměrně stolice u dospělého člověka? Je mi 25 let. Já chodím zhruba jednou za 3 dny v odpoledních/večerních hodinách. Někdy častěji, někdy jednou za 4 dny. Stolici mám tvrdou, žluto-hnědou, vyprazdňování je často namáhavé, mírně bolestivé. Prosím, můžete poradit, jak dosáhnout pravidelné ranní stolice? Jen výjimečně mne doprovázejí před stolicí kreče v břiše, pak přijde průjem, ale obyvkle nemám žádný jiný problém. Bez teploty, zvracení a jiných. Pravdou je, že do sebe za den nedostanu příliš tekutin. Max. 1 litr, spíš méně. Může to souviset s tím? Prosím o radu. Moc děkuji. Hezký den.

Odpověď odborníka:

Charakter a rytmus vyprazdňování stolice je do jisté míry individuální. Defekace (tedy vyprazdňování stolice) je ovlivněno řadou vnitřních a zevních faktorů jako jsou defekační reflex, věk, psychické faktory, přijímaná strava a tekutiny, charakter a intenzita fyzické aktivity. Při zácpě může být jistá míra nepříjemného pocitu normální. Nicméně trvá-li problém dlouhodobě a nebo zhoršuje-li se, je nutné podstoupit vyšetření lékařem. Rovněž jakýkoliv výskyt mimořádností jako jsou krvácení, střídání průjmů a zácpy, silné bolesti při trávení či vyprazdňování, hubnutí či nechutenství musí vést nemocného co nejdříve k lékaři.
Obecně proti zácpě často postupujeme nejprve změnou režimu - doporučuje so konzumovat hodně vlákniny a tzv. zbytkové stravy, pít dostatek tekutina pravidelná fyzická aktivita. Pokud doporučujeme projímadla pak lékem volby jsou tzv. laxativa osmotická.
Doporučuji vám kontaktovat vašeho praktického lékaře.
S pozdravem
Karel Bláha

MUDr. Karel Bláha
MUDr. Karel Bláha

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Praha 7

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: