Svědění celého těla a afty

Dobrý den, můj problém je svědění celého těla bez jakékoliv vyrážky. Svědění se objevilo asi před rokem. Lékařům jsem to také říkala.Nevím co s tím a je mi to velmi nepříjemné. Současně s tímto problémem mám citlivost až bolestivost v ústech, afty, ale nejen vřídky, ale celé plochy a dásně. Léčím se na revmat.artritidu. Léky: Methotrexate 2,5mg(4 prášky 1x týdně), Accupro10, Lozap50, Euthyrox100, Simgal20, Detralex, při bolestech Rosemig. Děkuji za jakoukoliv radu. Je mi 63 roků. Marie

Odpověď odborníka:

Dobrý den Marie! Pokud jde o tvorbu aftů na sliznici úst, vzhledem k tomu, že užíváte Methotrexat, je v první řadě třeba vyloučit, zda u vás tento lék nezpůsobuje úbytek bílých krvinek, který se často projeví právě tvorbou aftů a slizničních lézí. Předpokládám, že váš revmatolog u vás hodnoty krevního obrazu pravidelně kontroluje, přesto ho o tvorbě aftů v každém případě informujte. Pokud budou hodnoty vašeho krevního obrazu v pořádku, kupte si v lékárně pastilky s obsahem antiseptika, na trhu je jich celá řada. Co se týká svědění, tento projev může mít celou řadu příčin. Z léků které užíváte může svědění kůže způsobovat Simgal, doporučovala bych ho proto nahradit jiným preparátem. Svědění může být dále způsobeno suchou pokožkou, zkuste proto kůži celého těla ošetřovat neutrálním mastným krémem, velmi dobrý je např. Excipial mastný krém. Současně by bylo vhodné provést u vás kontrolu jaterních testů a bilirubinu, úporným svěděním kůže trpí někteří pacienti s onemocněním žlučových cest. V neposlední řadě by bylo vhodné navštívit kožního lékaře.

 
Líbí se vám odpověď?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: