Co se děje "v tunelu" aneb vyšetření magnetickou rezonancí

  • Publikováno: 7.6.2011
  • Aktualizace: 3.12.2009
  • uLékaře.cz

Vyšetření pomocí magnetické rezonance

Zajímá vás, jak u nás probíhá vyšetření magnetickou rezonancí? Rádi byste znali princip vyšetření? Zajímají Vás zkušenosti pacientů a dojmy z vyšetřením? V jakých případech je vyšetření indikováno a jak může lékařům při diagnostice a léčbě pomoci? Podívejte se na video z diagnostického centra Mediscan, které Vám přinese odpověď na všechny Vaše otázky.

Nejprve uvidíte prostory diagnostického centra. Poté spolu s pacientkou paní Janou přijdeme do vyšetřovny a uvidíme co vlastnímu vyšetření předchází a jak vyšetření magnetickou rezonancí probíhá. Následně se s námi paní Jana podělí o své dojmy z vyšetření. Na jakékoliv otázky k vyšetření magnetickou rezonancí ochotně odpoví MUDr. Včelák, vedoucí lékář pracoviště.

Samotné vyšetření

Vyšetření pomocí magnetické rezonance se v poslední době stává velice žádaným vyšetřením ve většině lékařských oborů, poskytující mnoho cenných diagnostických informací, které nelze získat jinými diagnostickými modalitami bez invazívního vyšetření jako např. zobrazení cévního řečiště či srdce. Další významná přednost je, že při těchto vyšetřeních nebyly dosud prokázány žádné škodlivé účinky na lidský organizmus.

Průměrná doba samotného vyšetření se může pohybovat od 15 min. až do 45 min., v závislosti na druhu a způsobu vyšetření.

 
Líbí se vám video?
+742 Ano Ne
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Buďte bez obav z MR | Od: P. Šmídl | 8.2.2017 18:26
Dobrý den,

nedejte prosím na ničí řeči. Buďte
rádi, že vás váš lékař na MR
poslal a jestliže ji potřebujete, a
víte, že je to k vašemu prospěchu,
tak proč dopředu řešíte, co vás
tam čeká.

Tyhle diskuse jsou zbytečné,
nesmyslné, vše se dá vydržet, a
pokud je někomu vzácnější své
pohodlí a chce být radši nemocný,
ať na ni neleze, sedí doma na
zadku a trápí se dál svými
bolestmi.

Vše se dá vydržet, možná je to
nepříjené, ale mnohdy jednání s
lidmi v životě je kolikrát horší a
víc ubíjející, než vydržet půlnodiny
pod MR.

Nikdo nejsme z cukru a jsme
dospělí přece.

Jinak - velké poděkování lékařům
v plzeňském Privamedu.

P. Šmídl
reagovat
MR mozku | Od: Zdena | 20.10.2016 20:18
Nemějte prosím obavy. Problém je jen ve stísněném prostoru a hluku. Strach bývá z neznáma a z leknutí, ale když s rámusem budete předem počítat, můžete vyšetření absolvovat s klidnou myslí. Zvuky jsou různé, chvilku jako mlácení kladivem, pak zase sbíječka - nenechte se tím vyděsit. Každému pomůže asi něco jiného, třeba myslet na hezké věci, poslouchat ty zvuky a bavit se tím jako nezávislý pozorovatel, modlit se, říkat si, že vyšetření potřebujete absolvovat, abyste dostali odpovídající léčbu nebo zjistili, že jste zdraví. Když se uvolníte, uteče to rychle. I klaustrofobik to může zvládnout za podpory nějakého anxiolytika (např. lexaurin). Výrazně pomáhá i laskavý zdravotnický personál (mám pozitivní zkušenost z Polikliniky Budějovická ). Nebojte se, nestresujte se předem, věřte, že to zvládnete. Přeji klid a zdraví.
reagovat
mr olomouc | Od: sarka | 20.4.2015 10:45
Ahoj také jsem absolvovala mr a po počátečních obavách v
pohodě a jestli se bojiště uzavřených prostor tak zavřete oči
myslete na neco pěkného
reagovat
MR Praha, | Od: Katka | 3.7.2015 18:55
Zdravím, píši svou zkušenost z MR hypofýzy. Jelikož jsem klaustrofobik některé uvedené komentáře mě opravdu děsily. Před vyšetřením jsem byla informována o tom, jak to bude probíhat a kolik času je potřeba vydržet v tunelu (hypofýza cca 20 min, 15 min bez kontrastní látky 5 min s kontrastní látkou). Hned na začátek jsem upozorňovala, že trpím klaustrofobií. Radiolog se mnou chvíli rozmlouval a snažil se mě uklidnit. Pak jsem si lehla na záda, na zafixovanou hlavu cívku, ale bylo vidět ven otvory a zabudovaným zrcátkem. V periferním vidění jsem také viděla konec tunelu. Nohy jsem měla venku. Zvuk byl tlumen nějakými polštářky na uši. Přístroj vydával takové zvláštní zvuky připomínající techno. V ruce jsem žmoulala balónek - zvonek. Ze začátku mě zaplavila panika. Pak jsem se zklidnila a začala počítat, abych věděla, kolik minut ještě zbývá. Občas jsem cítila takové mírné zahřívání na těle. Nic zásadního. V čtrnácté minutě mě opět zachvátila panika a já zvonek zmáčkla. Ihned přišel radiolog a ptal se, zda jsem v pořádku. Vysunul mě z tunelu a uklidňoval mě. Upozornil mě, že nejdůležitější je vyšetření s kontrastní látkou a pokud ho nepodstoupím, budu na vyšetření poslána stoprocentně znovu. To jsem nechtěla. Věděla jsem, jak moc je pro mě vyšetření důležité. Radiolog mi nabídl, že zůstane u mě a bude mě držet za ruku. To opravdu pomohlo. Zklidnila jsem se a vydržela poslední cca minutovou sekvenci a vyšetření s kontrastní látkou. Chci velmi poděkovat za podporu a vstřícnost. Vyšetření nebylo rozhodně nic dramatického. To já jsem byla nepřítelem sama sobě, ale i to se dá zvládnout. Pokud se vyšetření bojíte, vezměte si někoho s sebou. Nahlaste, že máte strach. Ale opravdu se není čeho bát. Jediný problém je naše psychika. Rozhodně pomáhá počítání v duchu, držení za ruku a snažit se usnout. Je to opravdu jen rachtající tunel :-). Hodně štěstí všem a hlavně dobré výsledky! Katka
reagovat
MR Praha, | Od: Marie | 4.7.2015 18:36
Byla jsem na MR kolene v polovině června. Před vyšetřením jsme se nijak neznepokojovala, dá se říct - v pohodě. Před vyšetřením jsem dostala špunty do uší, ale ty tomu děsnému rámusu v průběhu nestačily. Občas jsem se cítila jako účastník hororu, psycho. Ano měla jsem balonek v ruce - pro případ volání pomoci, ale nebylo až tak nutné. Vyšetření trvalo jen 15 minut. Pak jsem se vzpamatovávala v čekárně přes půl hodiny, byla jsem nezvykle psychicky rozhozená. Navíc si myslím, že se mi okamžitě rozjelo ještě kožní onemocnění, které v té době bylo zřejmě v nějaké latentní fázi. Jsem technik, takže se opravdu snažím vše technicky rozebrat. Určitě by bylo dobré dostat do uší sluchátka s hudbou.
Zažila jsem v životě řadu velmi nepříjemných i hodně bolestivých stavů, ale MR mne opravdu poněkud zaskočila a příště bych se velmi připravila.
reagovat
re:MR Praha, | Od: Tomas | 24.8.2015 16:34
Sluchatka s hudbou do magneticke resonance?? To
asi nejste technik..
reagovat
re:re:MR Praha, | Od: Jirka | 2.11.2015 20:15
Já na MR byl a do uší mi pouštěli Simona & Garfunkela.... Technik nejsem. :-)
reagovat
MR břicha | Od: Petra | 21.2.2015 23:35
Byla jsem na MR v Prostějově se střevama a nemůžu si stěžovat. Hodinu jsem pila litr nějaké tekutiny, měla jsem obavy z její chuti, ale dá se říct, že žádnou neměla, jen byla trošku hustší než voda, ale vzhledem k tomu, že jsem přijela nalačno, šlo to vypít jednoduše. Po ní se mi chtělo hodně čůrat, tak jsem odbíhala na záchod a pak šla na věc. Jak tu někteří píší o tom, že jjim bylo špatně a nemohli dýchat, tak si myslím, že jim nepustili vzduch. Mně to tam pěkně foukalo a aby mi nebyla zima, dostala jsem rovnou peřinu, samozřejmě balónek a sluchátka, hned mi pustili hudbu a do toho mi doktorka říkala, ať zadržím dech. Někdy to bylo dlouhé, ale šlo to vydržet. Potom mi píchli kontrast, ale nic jsem necítila. Vyšetření trvalo okolo 45 minut. Šla jsem se obléct a asi 10 minut na to už jsem měla v ruce CD a zprávu pro doktora. Všechno v pohodě, jen jsem pak měla co dělat, abych dojela domu nepos...á :D Zhruba 3 hodiny po vyšetření se střeva začala hýbat a to pořádně - buď šel vzduch, nebo voda, do toho křeče v břiše... Ale samotné vyšetření je pohoda. Sice není úplně příjemné se dívat do "stropu" pár cm nad vámi a poslouchat ty zvuky, ale proto dostanete sluchátka a můžete zavřít oči a snažit se relaxovat. Opravdu není čeho se bát.
reagovat
Magnetická rezonance mozku | Od: Jana Svatoňová | 16.1.2015 17:49
Dobrý den. Včera jsen absolvovala magnetickou
rezonanci mozku na Homolce. Musím konstatovat, že
diskuze některých již "znalých" této převratné
metody mě natolik vyděsilz, že jsem měla chuť
zmizet. Vše uvedu na pravou míru. Nebojte se. Není
čeho! Tunel není tunel, ale 1,40m kra'toučký
tunýlek. Je v něm světlo, dají vám vybrat odstín
osvětlení, personál absolutně vstřícný. 15 min
nativní vyš. bez kontrastu, pak kontrast/gadolinium/.
Všem vřele doporučuji, protože výsledky s
kontrastem jsou několikanásobně přesnější.
Absolutně žádná reakce se nekonala. Vše jsem
zvládla i se 3 metalkeramickými korunkami. Nic se
nedělo!!! Ačkoliv jsou z ferromagnetického materiálu
chromkobalt. Jediné menší minus je hluk. Je opravdu
větší než lze očekávat. 9 melodií plus 3 bonusové.
Rada: špunty do uší-nejlepší voskové!!!Jsou
tvarovatelné a zvládnete je dát i pod sluchátka.
Ostatní dělají v uchu neplechu. Jsem po bitvě
generálem. Vše mi dopadlo dobře. Ale vy, kteří máte
sebemenší pochybnosti a strachy, NEBOJTE!!! Fakt
není čeho!!!!:) Držím palečky všem!
reagovat
krční páteř - zkušenost | Od: Sten | 6.2.2012 20:49
Mám živou otřesnou
zkušenost z magnetické
rezonance v nemocnici v
Sokolově. Nedostal jsem
vůbec žádné informace, prý
si mám přečíst leták ale ten
byl přilepen ke stolu, který
byl obležen pacienty já se k
němu vůbec nedostal a
lékař mne hned zavolal na
vyšetření. Jen se mne zeptal
jestli netrpím klaustrofobií,
nikdy jsem problémy neměl,
na nic jiného se neptal. Lehl
jsem si na záda, přes krk mi
dali těsnou pevnou svorku,
hlavu do takového půlválce
na hlavu těsnou přilbu a
zasunuli mne pod takovou
desku do velice těsného
prostoru. Začátek vyšetření
byl až na veliký hluk
bezproblémový ale asi po
půlhodině se mi udělalo
náhle velice špatně, špatně
si mi dýchalo - hrdlo jsem
měl těsně sevřené v té
svorce a hlavu v přilbě
těsně pod deskou, začal
jsem volat na obsluhu, že je
mi špatně ale nikdo
nereagoval, bylo to hrozné,
začal jsem úplně řvát a
chytla mne panika až mne
uslyšela sestra z jiného
oddělení přiběhla a uvolnila
mne z toho svěráku.
Dobrých 5 minut mne tam
takto nechali, nechápu jak
mohou nechat pacienta v
takovém přístroji bez
dozoru. Žádný balonek ani
sluchátka jsem nedostal.
Sestra mi řekla ať si dám
kafe a jdu domů. Je to můj
neotřesnější zážitek v
životě, nikomu to nepřeji.
Ještě stále jsem se z toho
nevzpamatoval. :-(Ještě, že
jsem neměl
kardiostimulátor, to bych byl
asi po smrti, nikdo se mne
na něj neptal.
reagovat
re:krční páteř - zkušenost | Od: Zapletalová Zdenka | 30.4.2017 17:24
Mě bez problémů uspaly, trpím klaustrofobii . Bylo to super a nic nevím. Po probuzení jsem šla za 2 hod. domů. Děkuji i za takovou možnost, bylo to v Prostějově.
reagovat
re:krční páteř - zkušenost | Od: Jana | 27.3.2015 19:55
Tak vašemu příspěvku nevěřím ani omylem,to se
nemůže stát, sedí tam u obrazovek a sledují počítač
a Vás taky. Každý tam jde na jinou dobu,dle druhu
vyšetření od 20 do 60 minut, nestrašte lidi, byla
jsem už 2krát, naposledy dnes a nic to není, tak
lidičky nenechte se vystrašit komentáři.
reagovat
re:re:krční páteř - zkušenost | Od: Pavla | 8.6.2015 18:20
Jsem přesvědčená,že strašit tu nikdo nikoho nechce.Ale,že je vše v rukou personálu. Jsem sama zdravotník a pokud je s pacientem zacházeno neprofesionálně,neeticky a povýšeně, potom jakékoliv vyšetření může být doslova hrůzou. Neurolog mi navrhl MGR a zatím jsem odmítla. Sama si raději nejprve zjistím maximum.
reagovat
magneticka rezonance | Od: Vendula | 27.12.2014 22:53
magnetickou rezonanci jsem absolvovala asi 16x - chodim jednou rocne.zadny problém, ano, je vetsi hluk, ale celkem pravidelny, delavam si legraci,ze je to jako v kolbence :-) lze si nechat pustit radio, do ruky vždy dostanu balonek pro pripad nutnosti, a i když jsem ho párkrát použila, vždy byla odezva.neverim tomu,ze obsluha odejde, protože pacient se nesmí hybnout, aby nezkreslil výsledky,takze je pod neustalym dohledem a kamerou. ja si tam chodím spis odpočinout.
reagovat
mag.rezonance | Od: Věrka | 11.11.2014 23:09
Dobrý večer.Plně s vámi souhlasím a cítím.Já mám stejný problém s mag.rezonancí. Dali mě balonek do ruky v případě nevolnosti,asi po 5 min. se udělalo moc špatně.pocit že se udusím,na hrudi tlak ,pocení ,no hrůza.Pak jsem musela podepsat že odmítám vyšetření...Děsím se chvíle když to bude potřeba co budu dělat?? Doktor říkal že můžu dostat injekci na spaní ale děsím se jen si to představím..Přeji vám abyste nikdy nepotřeboval mag.rezonanci!!! s pozdravem Bauerová
reagovat
re:mag.rezonance | Od: Jana | 27.3.2015 19:36
Paní,nestrašte lidi, je to stoprocentně normální
vyšetření,zavřít oči, dýchat a za chvíli jste venku.
Byla jsem už 2krát a v pohodě.
reagovat
re:mag.rezonance | Od: Hanka | 23.11.2014 12:00
Ja byla na magnetické rezonanci včera.Měla jsem z ní takový strach že jsem tam sotva došla.K mé smůle měli zrovna problém s přístrojem takže me dvakrát sundavali a nechali čekat az to opraví.Když už konečně bylo vše ok. zajela jsem dovnitř a čekala 15 minut než to dobouchá,muj ale problém byl v tom ze jsem tam byla s vyhřezlou plotynkou a šíleně mě boleli zada takže tech 15 minut byli muka v bolesti protože jsem se nemohka hnout,jinak samotna rezonance byla v pohodě.
reagovat
re:krční páteř - zkušenost | Od: Anna Dlesková | 8.6.2014 16:31
Dnes jsem byla na MR v Sokolově a žádný otřesný
zážitek to nebyl. Myslím, že pán zbytečně
znepokojuje ostatní, kteří se na vyšetření chystají.
Hluk se dá vydržet, kdyby bylo každé vyšetření tak
snesitelné. Lidičky, ničeho se nebojte :-) .
reagovat
randál | Od: Adam | 30.3.2009 17:47
Pěkný randál při tom vyšetření:)
reagovat
re:randál | Od: dáda | 23.6.2016 15:06
Randál šílený...byla jsem na MR
předevčírem a uši mám z toho
kraválu ještě pořád zalehlé. Ty
jejich přiblblý sluchátka mi v uších
vůbec nedržely a navíc byly asi i
pěkně nehygienické (nebyly na uši,
ale do uší)...randál byl strašně
ohlušující, ten přístroj asi nebyl
nejnovější. Normálně začínám mít
obavu, abych z toho neměla
poškozený sluch.
reagovat
re:randál | Od: denisa | 7.10.2013 20:17
vím dobře proč se toho vyšetření bojím
reagovat
re:randál | Od: Ing.S.Kašík | 13.5.2009 10:15
Srdečně zdravím,
vyšetření pomocí magnetické rezonance vyžaduje použití silného magnetického pole (1,5T - 10T). Pro vznik magnetického pole požadované intenzity je nezbytný silný el. proud (kA) v cívkách přístroje.Elektrický proud je doprovázen velkými dynamickými silami, které vodiči pohybují v rytmu procházejícího proudu. Síly jsou tak velké, že ani pevná fixace vodičů neodstraní akustické rázy. Tento akustický jev je zcela neškodný a je třeba s ním počítat.

Ing. Kašík, Praha

reagovat
re:re:randál | Od: dáda | 23.6.2016 15:19
Dobrý den, může mýt silné
magnetické pole vliv na srdeční
rytmus? Nemám žádný
kardiostimulátor ani jsem
neprodělala operaci srdce, přesto
jsem při vyšetření na MR
pociťovala velmi nepříjemné
poruchy srdečního rytmu. Ze
strachu to rozhodně nebylo,
vyšetření jsem se vůbec nebála,
klaustrofobií netrpím.
reagovat
re:re:re:randál | Od: uLékaře.cz | 23.6.2016 16:32
-------
Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Aby Vám
lékař
mohl odpovědět, poprosím Vás,
abyste dotaz
zkopírovala a vložila přímo do
poradny na těchto
stránkách:http://www.ulekare.cz
/poradna.
V poradně se Vám bude lékař
věnovat.

Děkujeme a doufáme, že vše
bude v pořádku.
reagovat
re:re:randál | Od: Martina A. | 19.11.2013 13:06
Četla jsem dnes už hodně článků o magnetické
resonanci a upřímě, čím víc si čtu komentářů, tím víc
se bojím. No každopádně, vyšetření potřebuji a budu
to muset zvládnout. Ale vůbec teda nevím jak.
reagovat
není třeba se bár MR | Od: Kouřilová Jiřina | 23.11.2014 14:59
Absolvovala jsem magnetickou rezonanci 2x. Po druhé mě dokonce lékař pustil k vyšetření hudbu. Pokud netrpíte alergií je to v pohodě, já jsem silně alergická a nesnáším kontrastní látky i přes veškerá opatření mě postihla toxická alergie.Ale jinak samotné vyšetření není nic dramatického a dá se v pohodě vydržetta vůbce není třeba se bát,
reagovat
re:není třeba se bár MR | Od: Imrich | 16.1.2017 09:18
Ja mam deprese z uzavřeného
prostoru,jedna sestra mi řekla že mám
zavřít oči a pomáhá to. Byl jsem
několik krat .Jen nevím proč musím jít
znovu na vyšetření hadici. Když přece
v tom tunelu všechno vidi. Mam
rakovinu tlustého střeva v blízkosti
konečníku.
reagovat
Nebojte se | Od: Pyskova | 24.1.2014 14:24
Pisi vsem, kteri se boji jit na magnetickou rezonanci. I ja jsem se nesmirne bala. Ovsem mohu rici, ze kdyz mi pan doktor rekl, ze v mistnosti se mnou muze byt manzel a drzet me za nohu, pak vysetreni bylo naprosto bezproblemove. Bylo vice hluku, to ano, ale pocit z toho, ze po skonceni me nikdo neprijde z tunelu vyndat (coz se mi take pri prvnim vysetreni jednou stalo) byl pryc. Muzete si rici, aby s Vami v mistnosti nekdo byl.
reagovat
re:re:re:randál | Od: klara | 1.12.2013 18:38
Mam to ya sebou bez jakychkoli problemu a spatnych
zkusenosti.hluk tedy neni prijemny ale jinak neni se ceho
bat,pokud nemate zkusenosti jako pan ktery ma zazitek ze
sokolova.ja na tom byla v 15cti bdzestrachu:-)
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
I při stresu můžete dobře spát
Články: I při stresu můžete dobře spát
Určitě se vám už stalo, že...
Jak dlouho trvá účinek lokálních steroidů v léčbě příznaků alergické rýmy?
Kapavka
Články: Kapavka
Kapavka, gonorea, je...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Alergická rýma u dětí
Články: Alergická rýma u dětí
Alergie na pyly u dětí je...
Nehojící se rána? Zjistěte, co je příčinou právě u vás
Články: Nehojící se rána? Zjistěte, co je příčinou právě u vás
Zajímá vás, proč se vaše...
Bude nervový růstový faktor nadějí pro lidi s infarktem?
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: