Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
ulekare.web.text.forgotten_password.forgotten_password

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inzerce

Ateroskleróza

Obézní lidé Srážení krve U lekare.cz Odražená ledvina příznaky Dietní strava Růst vousů podpora Infarkt myokardu Následky kouření 18.7.2011 redakce uLékaře

Ateroskleróza neboli „kornatění tepen“ je degenerativní onemocnění cév. Způsobuje ji ukládání tukových látek a vápníku do jejich stěny. Typicky se projevuje snížením průtoku krve postiženou cévou a poruchou zásobení částí těla a orgánů. Někdy se označuje jako „nemoc 20. století“.

Cévy
Cévy

Ateroskleróza neboli „kornatění tepen“ je degenerativní onemocnění cév. Způsobuje ji ukládání tukových látek a vápníku do jejich stěny. Typicky se projevuje snížením průtoku krve postiženou cévou a poruchou zásobení částí těla a orgánů. Někdy se označuje jako „nemoc 20. století“.

Netrápí ale jen naši moderní civilizaci. Provází lidstvo už dlouhá tisíciletí. Známky kornatění tepen můžeme pozorovat i na mumiích staroegyptských faraonů. Změn na cévách postižených aterosklerózou si všímal už italský renesanční génius Leonardo da Vinci. V roce 1761 popsal italský lékař Giovanni Battista Morgagni ve svém stěžejním díle „O sídlech a příčinách nemocí“ zvápenatění věnčitých tepen na srdci. Podrobnějšího studia se však onemocnění dočkalo až v 19. století. Ateroskleróza je dnes nejčastější příčinou úmrtí ve vyspělých státech. Naše republika drží v souvislosti s tímto onemocněním smutný primát. Již několik let se se svým počtem zemřelých na komplikace aterosklerózy pohybuje na předních místech ve světě.

Jaké jsou příznaky

Ateroskleróza se rozvíjí zvolna a nenápadně. Dlouhou dobu probíhá bez příznaků. Podle nových zjištění začíná u každého z nás už v dětství. Rychlost jejího vývoje závisí na přítomnosti rizikových faktorů. Postupně dojde k omezení průtoku krve postiženou cévou a nedostatečnému zásobení cílových orgánů a tkání.

Projevy se liší podle části těla, která je zasažena:

  • Nedostatečné prokrvení tkání se projeví pícháním a křečemi ve svalech dolních končetin při chůzi nebo bolestí na hrudi při námaze.
  • Při úplném uzávěru odpovídajících cév vzniká infarkt myokardu, centrální mozková příhoda nebo porucha prokrvení dolních končetin.
  • Ateroskleróza významně mění i pevnost cévní stěny. Může se stát, že postupem času dojde k prasknutí nebo v lepším případě pouze vyklenutí postiženého místa. Vzniká aneurysma.

Příčiny

Hlavní příčinou aterosklerózy je narušení cévní stěny. To může být způsobeno mechanicky následkem vysokého krevní tlaku, působením chemických látek při kouření nebo poruchou funkce vnitřní výstelky cév. Do poškozeného místa se začínají ukládat tukové látky. Vzniká sklerotický plát. Postupně do něj prorůstá vazivo a hladká svalovina, ukládá se vápník. Cévy tvrdnou, ztlušťují své stěny a zužují průsvit. Na povrchu plátů se mohou zachytávat krevní buňky a vytvářet sraženiny (tromby).

Co dělat, když...

Pokud již u sebe pozorujete například bolesti na hrudi při zvýšené fyzické aktivitě nebo píchání v oblasti lýtek při chůzi, je dost pravděpodobné, že se vás diagnóza aterosklerózy bude týkat. A podle toho je třeba se i zachovat. Co můžete udělat ihned, je změnit svůj životní styl směrem k nekuřáctví, zdravé výživě a zajistit si dostatek pohybu. Také snížit hmotnost, pokud jste obézní. Na zastavení či zpomalení onemocnění totiž není nikdy pozdě. Samozřejmostí je návštěva lékaře, který vám provede vyšetření a určí další postup.

U lékaře

Na aterosklerózu může lékař pomýšlet už z rozboru vaší anamnézy a popisu obtíží. Skutečné postižení a jeho rozsah odhalí nejlépe zobrazovací metody. Mezi nejpoužívanější patří ultrazvuk a angiografie. Pomocí nich se daří prokázat zúžení (stenózu) tepen a její významnost. Angiografie navíc ukáže stav krevního zásobení celé vyšetřované oblasti (například srdce).

K odhadu rizika aterosklerózy se používá i stanovení cholesterolu v krvi. Cholesterol není pouze jeden. Možná jste už slyšeli o „hodném“ a „špatném“. Věc se má tak, že některé typy cholesterolu růst tukových plátů ve vašich cévách podporují (LDL-cholesterol), jiné vás před ním naopak do určité míry chrání (HDL-cholesterol). Vzájemný poměr celkového množství cholesterolu v krvi a jeho HDL složky udává takzvaný aterogenní index. Čím více HDL-cholesterolu máte, tím lépe pro vás i pro vaše cévy.

Inzerce

Léčba

Léčba aterosklerózy se zaměřuje na zastavení rozvoje tukových plátů v cévách. Nejlépe se to daří snížením koncentrace LDL-cholesterolu ve vaší krvi. Některé léky dokážou kromě ovlivnění hladiny cholesterolu působit i přímo na existující tukové pláty. Zabraňují jejich dalšímu růstu a stabilizují je. Základem léčby je snaha o ovlivnění všech rizikových faktorů ve vašem životě. Obvykle to obnáší radikální změnu dosavadního životního stylu. To znamená více pohybu, odstranění špatných stravovacích návyků a také přebytečných kilogramů. Rozvoj aterosklerózy lze vhodnou léčbou a změnou životního stylu výrazně zpomalit nebo dokonce zastavit. Součástí moderní léčby jsou i léky zabraňující srážení krve a vzniku trombů (protidestičková, antiagregační léčba). Významně zúžená místa lze ošetřit a roztáhnout pomocí katétru s balonkem nebo obejít kardiochirurgickým zákrokem.

Jaké mohou nastat komplikace

Ateroskleróza může mít závažné a ne vzácně dokonce smrtelné následky. Odpovídá za infarkt myokardu, mozkové příhody, gangrény, za vznik nebo dokonce prasknutí aneurysmat na tepnách. Všechny tyto stavy vážně ohrožují váš život. K těmto „velkým“ komplikacím se přidávají i další v podobě poruchy erekce nebo omezení funkce ledvin.

Komu hrozí riziko

Do rizikové skupiny pro vznik aterosklerózy patří:

  • lidé vyššího věku
  • ti, kteří jsou zatížení rodinnými dispozicemi (genetické faktory)
  • kuřáci
  • obézní jedinci
  • lidé se sedavým způsobem života
  • lidé se špatným dietním režimem (vysoká konzumace živočišných tuků, bílého pečiva)
  • jedinci s vysokým cholesterolem

U všech těchto skupin může postupem času dojít k vývoji aterosklerózy.

Prevence

Základem prevence je dodržování určitých zásad, které vedou k lepšímu zdraví obecně.

Nedílnou součástí je úprava stravovacích zvyklostí. To někdy nebývá jednoduché, ale není nemožné. Máslo ve svém jídelníčku vyměňte za rostlinné tuky. Snižte příjem všech tuků a tučných potravin. Mezi ně se samozřejmě řadí sádlo, škvarky, salámy, klobásy, tlačenka... Bílé pečivo nahraďte celozrnnými výrobky. Za nejvhodnější pro prevenci kornatění tepen se považuje takzvaná středomořská dieta. Obsahuje jen malé množství tuku a je naopak bohatá na ovoce, zeleninu a ryby. Ty obsahují vysoké množství takzvaných omega-3 nenasycených mastných kyselin. Je docela možné, že vám je lékař doporučí i ve formě kapslí, které můžete zakoupit v lékárně.

Zkušenosti z Francie ukazují, že cévám prospívá i pravidelná konzumace malého množství červeného vína. Kontrolu nad stavem vašich cév vám pomůže získat i odpovídající korekce cukrovky a kompenzace vysokého krevního tlaku. K dosažení obou cílů vám kromě léčby výrazně pomůže také pravidelná fyzická aktivita. Ta vám nejen zvýší kondici a zpevní svaly, ale pomůže rovněž snížit tělesnou hmotnost. Redukce hmotnosti již o několik kilogramů výrazně snižuje riziko vzniku cévního postižení a cukrovky.

Nejlepší je pochopitelně začít s prevencí už v mladém věku a za plného zdraví. Tehdy ateroskleróza nebude mít šanci a vy nebudete muset nic napravovat. Na změnu životního stylu a prodloužení života však není nikdy pozdě. Zamyslete se nad tím a poraďte se se svým lékařem a třeba i s dietní sestrou či odborníkem na výživu, jaký způsob redukce rizika rozvoje aterosklerózy a jejích následků zvolit právě ve vašem případě.

(skl)

Doporučujeme

Čtěte více

Astma vyvolané fyzickou námahou se objevuje nejčastěji v zimním období

Cvičení a fyzická námaha obecně je u pacientů s astmatem častým spouštěčem astmatických...

Astma: s fyzioterapií pod kontrolou

Průduškové astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, na kterém...

Astmatem trpěli lidé už 1500 let před Kristem

Onemocnění podobající se průduškovému astmatu popsali egyptští lékaři již patnáct...

Astmatici by měli ohňostroj sledovat jen zpovzdálí

S blížícími se Vánocemi a silvestrem přichází i doba, kdy bude vzduch prosycen...

Astmatici jsou během chřipky náchylnější k záchvatům dušnosti

V posledních letech dochází k nárůstu počtu alergických onemocnění ve vyspělých...

Astmatici v ohrožení

Jak bylo již mnohokrát řečeno, na komplikace chřipkové infekce zemřou po celém...

Astmatici, vyzrajte na zimu

Bohužel ani zimní období často nepřináší astmatikům úlevu od obtíží. Naopak,...

Astmatické dítě a tábor aneb Co ohlídat před odjezdem

Astmatem u nás trpí přibližně 11–15 procent dětí. Může se stát, že při určité...

Astmatik v rodině aneb Umíte poskytnout první pomoc?

Astma a alergie patří u dětí k nejčastějším chronickým onemocněním. Stanovení...

Astmatiky může dráždit námaha i suchý vzduch

Astma – léčitelné, ale nevyléčitelné onemocnění, tvrdí alergologové. Možná je...

Ateroskleróza: dlouho nebolí, o to je však zrádnější

Kornatění tepen většinou probíhá bez příznaků. Teprve po letech se může projevit...

Atopici, naučte se správně pečovat o svoji kůži

Atopická dermatitida se projevuje jako kožní onemocnění, které oslabuje schopnost...

Atopici, pozor: nyní přichází opravdová zima a mráz

Chladné zimní počasí příliš nepřeje kůži zdravé, o to méně pak té, která je...

Atopická dermatitida je onemocněním mnoha tváří. Znáte je všechny?

Atopická dermatitida nebo také atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění...

Atopická dermatitida: víme, co skutečně pomáhá

Tímto chronickým zánětlivým onemocněním trpí až 20 % lidí. Důležitá je nejen...

Atopické kůži uleví moře

Už to nepotrvá dlouho a začne sezóna letních dovolených. Rádi byste jeli k moři...

Atopický ekzém

Atopický ekzém dnes odborníci považují za tzv. multifaktoriální chronické kožní...

Atopický ekzém a bolesti hlavy zvládnete pomocí vhodné životosprávy

Problémy v podobě atopického ekzému nebo bolestí hlavy mohou začínat již v dětství....

Atopický ekzém je u novorozenců vzácný

Různé vyrážky jsou v novorozeneckém období velmi časté a někdy pro rodiče znepokojivé....

Atopický ekzém může zkomplikovat infekce

Pro svůj vznik v prvních měsících života bývá atopický ekzém také nazýván dětským....

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Záchvaty kašle v noci

Dobrý den, mám suchý kašel, který se objevuje nárazově. Přes den nemám téměř...

MACMIROR COMPLEX 500 globule

Dobrý den, můj gynekolog mi předepsal MACMIROR COMPLEX 500 globule. Beru zároveň...

Zvětšené lymfatické uzliny

Dobry den, uz zhruba měsic mam potiže typické pro alergii. Zhruba před měsicem...

Bolest levé poloviny těla

Dobrý den, již 3 měsíce mě trápí bolest levé ruky a nohy, přičemž bolest nohy...

Tachykardie, respirační arytmie

Dobrý den. Občas mívám náhlé a nepravidelné bušení srdce, bolest za hrudní kostí,...

Brnění malíčku a části prsteníčku

Dobrý den, v posledních cca 14 dnech pociťuji brnění a necitlivost v malíčku...

Otok nártu

Dobrý den, srdečně Vás zdravím a rád bych se u Vás informoval. Občas mi natíká...

Odvykání kouření

Dobrý den, jsem silná kuřačka od svých 20 let, nyní je mi 68. Samozřejmě chci...

Modřiny, bolest a svědění na dolních končetinách

Dobry den,uz delsi dobu trpim na lytkach a stehen svedeni az paleni,sami od...

Lék ORCAL Neo 10mg

Dobrý den, užívám Orcal Neo 1/0/0 a tlak se mi drží v normě. Jsem jsi 100%...

Svědění těla

Dobrý den chtěl bych se Prosím vás zeptat nevím jestli je to z potu nebo příznak...

Suchá pokožka hlavy, strupy

Dobrý den, Mám problém s vlasovou pokožkou. Už několik týdnů, ne-li měsíců...

Vyhřezlá ploténka

Dobrý den, pokud vyhřezlá ploténka tlačí na nervový kořen tak, že jsou potíže...

Bolesti krční páteře

Dobrý den jmenuji se Dominik chtěl bych se zeptat už je to tak rok co mám sílne...

V zubu se stále tvořil zánět

Dobrý den chodím už ke třetímu zubaři a ani a jedním z nich jsem nebyla spokojená...

Zvýšené protilátky

Prosím o sdělení, co může znamenat u vyšetření na imunologii, že byby ve tř.IgG...

Problémy se žaludkem

Dobrý den.Již třetím rokem mám problémy se zaludkem a přiznaky se neustále střídají...

Možnost otěhotnění

Dobrý den, je možnost otěhotnění když jsem po 2 letech vysadila antikoncepci...

Zalehlé uši po čištění

Dobrý den, včera jsem si uchošťourem zajel moc hluboko a tak mám od včerejšího...

Menstruace souvisí s průjmem?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jeden dotaz takže začnu takhle ... mám výtok...

Inzerce
Poslat e-mailem
Inzerce
×