Zavřít
uLékaře
Stáhněte si mobilní aplikaci uLékaře.cz
Lékařská poradna a objednání
Nainstalovat
Reklama
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Bradavice

Ordinace 2.2.2008

V dermatologické praxi se setkáváme s častými stesky postižených na neestetické a obtížné kožní projevy-bradavice. Jde tu obvykle o chybnou diagnózu z neznalosti. Nemocní mylně považují za bradavice řadu kožních projevů, které s bradavicemi nemají nic společného. Pletou je s mateřskými znaménky, růžkem kožním nebo stařeckými bradavicemi.

Reklama
nohy,dolní končetiny, prsty,ploska
nohy,dolní končetiny, prsty,ploska
#IMG#

Pouze odborný lékař - dermatolog je s to určit správnou diagnózu na základě odborného vzdělání a praktických zkušeností. Občas je zapotřebí podrobit novotvar drobnohlednému vyšetření, které určí příčinu onemocnění a stanoví diagnózu s definitivní platností

Jaké jsou příčiny bradavic?

Bradavice (verrucae) jsou nezhoubné novotvary. Jejich příčinou je virová infekce. Inkubační doba, tj. období od průniku viru do pokožky do prvních projevů nemoci je individuální. Pohybuje se od 4 týdnů do 20 měsíců. Nakažlivost není veliká. Snadněji se infikují děti.

Do skupiny „infekčních bradavic“ patří bradavice pravé, plošné, molluska a genitální (kondylomata). Odhaduje se, že v Evropské unii ročně touto chorobou onemocní asi 750 000 lidí. Osoby s oslabenou imunitou jsou mimořádně vnímaví vůči papilomavirům.

Kožní projevy, které bradavice jen připomínají, nemívají infekční příčinu!

Jaké jsou projevy nemoci?

Ploché bradavice

připomínají pupínky s častou manifestací na čele, tvářích. Jsou ploché, lesklé; barevně se neliší od zdravé kůže. Objevují se najednou, velmi rychle; u dětí po stovkách. Mladiství a dospělí onemocní neočekávaně na tvářích, spáncích i čele, obvykle po holení.

Pravé - obecné bradavice

jsou nejznámější. Tvoří hrbolaté útvary drsného povrchu se solitární lokalizací. Někdy se objeví i ve shlucích, a to kdekoliv na těle. Obvykle bývají pod nehty a v jejich okolí. Škrábáním se roznášejí na další tělesné partie, kde se tvoří dceřinné bradavice. Časem získají našedivělý nádech (viz foto). V okolí očí připomínají vzhledem štětečky. Často se zaměňují s jinými kožními výkvěty. Obvykle s bradavicemi stařeckými, které mají jiný původ i význam.

Bradavice na ploskách nohou

Obecné bradavice jsou příčinou velikých strastí, postihnou-li plosky nohou. Vlivem tělesné hmotnosti nesměřují k povrchu, nýbrž se zanořují do hloubky zrohovatělé kůže. Jsou při chůzi i v klidu mimořádně bolestivé, jako by v kůži vězel hluboký trn. Pro tyto bradavice je-kromě bolestivosti- charakteristický rohovinový val. Povrch charakterizují drobné tečky načervenalé nebo hnědé barvy. Časem se šíří do plochy až vytvoří mozaikové struktury. Nad povrch kůže nevystupují. Lidé si je často pletou s  mozoly nebo kuřími oky.

Kondylomata (plochá a špičatá )- fíčky

se přenášejí výlučně pohlavním stykem. Svědčí jim teplé a vlhké prostředí sliznic v blízkosti i uvnitř genitálu obou pohlaví. Téměř výlučně postihují „žinantní“ oblasti - velké a malé stydké pysky, okolí poševního vstupu, konečník, žalud a předkožku. Viry působící kondylomata jsou rychle přenosné sexuálním stykem Snadno se získají také v průběhu jiných nemocí, např. při zánětu močové roury, předkožky zánětech žaludu, pochvy a střevních parazitárních příhodách. Jsou v některých případech značně rozsáhlé a mají květákovitý vzhled.

Molluska

připomínají uzlíky se středovou proláklinou. Jsou hojné mezi mladistvými, kteří se věnují vodním sportům..U děti s ekzémy nebo poruchami imunity je vídáme poměrně často v loketních a podkolenních jamkách i místech vlhké zapářky ( podpažní jamky a okolí genitálu).

Jak si pomůžete

Onemocnění nevyžaduje neodkladný zásah. Doporučujeme však zejména rodičům aby navštívili s dětmi lékaře co nejdříve! Dospělí starší 45 let a nemocní s kondylomaty by měli vyhledat dermatologa, aby se vyloučily jiné diagnózy, zejména zhoubná nádorovitá bujení.

Jak Vám pomůže lékař

Odborné ošetření spočívá v aplikaci místních prostředků a bývá na začátku většinou šetrné. Destrukce rozežhaveným drátkem ( kličkou elektrokauteru) nebo odstranění ostrou lžičkou jsou jemné povrchní zákroky. Nezanechávají jizvy a probíhají v místním znecitlivění.

Mražení tekutým dusíkem provází vznik puchýře pod bradavicí. Tlak „výpotku,“ někdy s  příměsí krve, odloučí novotvar od spodiny. Tento průběh, ač zcela obvyklý, vyděsí mnoho rodičů. Po určité době puchýř buď praskne nebo jeho obsah lékař vypustí punkcí. Zhojení bez jizvy nastává do 7 až 10 dnů. Zcela výjimečně - při větším rozsahu onemocnění - je třeba léčebný postup opakovat.

Některé bradavice lze beze zbytku odstranit laserem.

Pooperační ošetření spočívá ve každodenních sterilních převazech doporučenými přípravky. Účelné jsou večerní koupele v narůžovělém vodném roztoku manganistanu draselného. Podobně působí obklady nebo omývání odvary klasických (ne ovocných) čajů.

Chirurgickou terapii v celkové narkóze vyžadují tu a tam bradavice na ploskách nohou a rozsáhlá molluska menších dětí. Jelikož je podstatou onemocnění virová infekce, nutno se připravit na častější recidivy.

Univerzální léčebný postup pro všechny bradavice neexistuje. Léčení bradavic je problematické. Zabývá se jím kdekdo, úspěšně i neúspěšně. Soudí se, že jejich zhojení lze dosáhnout asi u 20% -30% děti sugescí. Psychoterapeutické postupy jsou neškodné a nebolestivé. Mívají přednost při větším výskytu plochých bradavic, dříve než se rozhodneme pro jiné, „agresivnější“ postupy.

Poněvadž bradavice v řadě případů mizí časem samy od sebe, nelze vždy s jistotou říci, zda se tak stalo vlivem předchozí léčby. Skutečností zůstává, že ignorují-li bradavice tvrdošíjně naše domluvy, bývají tvrdým léčebným oříškem i pro odborníka.

Molluska se odstraňují vyškrábnutím ostrou lžičkou v místním znecitlivění. U rozsáhlých projevů a zanedbaných případů dětí se někdy musíme uchýlit k chirurgickému ošetření v celkové narkóze.

Kondylomata je vždy třeba léčit současně u obou sexuálních partnerů. Používání kondomů až do vyléčení, stejně jako gynekologické vyšetření nemocných žen je nezbytné. Rozsáhlejší projevy vyžadují chirurgické ošetření s místní, výjimečně i celkovou anestezií. Jelikož se jedná o virovou infekci, bývá nezbytné terapeutické postupy kombinovat.

Léčebné experimenty škodí! Téměř každý člověk onemocní ve svém životě někde na těle nějakou bradavicí. Hloubavější osoby to svádí k pokusničení v samoléčitelství. Takovým snahám je dobré v každém případě zabránit. Nevhodné zákroky působí rozsev bradavic do okolí. Nezřídka zůstanou na kůži jizvy.

Bradavicím neobyčejně podobný je i kožní růžek (cornu cutaneum). Není virového původu. Objevuje se jen v pozdějším věku na dobře viditelných místech. Pozoruhodný útvar, který je nutné odstranit za všech okolností, hyzdí na hladkou kůži nosu víček i rty. Způsob jeho likvidace určuje pouze lékař! Naprosto nevhodné je škrcení nití!

V lidové medicíně je terapeuticky oblíbený česnek, šťáva z cibule , citronu, vlaštovičník. Hojně se používá kyselina salicylová a kyselina mléčná v tinkturách a emulzích.

Homeopatie spoléhá na místní aplikaci výtažků tuje. Tyto a další prostředky však rozhodně nepatří mezi standardně použitelné, a tak je mnohem užitečnější vyhledat kožního specialistu..

Stařecké bradavice se odstraňují tehdy, jsou-li vzhledově rušivé, tedy z kosmetických důvodů.

Jaká je prevence

Dospělí onemocní bradavicemi méně než děti. Bradavicím lze předcházet. Nechodit naboso, zamezit kontaktu s nemocnými dětmi. Zrušit do vyléčení navštěvy koupališť , střídat spodní oblečení. Užitečná je pravidelná dezinfekce obuvi a punčoch.Úzkostlivé dodržování čistoty v hygienických prostorách, koupelnách a bazénech.

Vhodné volně prodejné léky a přípravky na bradavice seženete v lékárně, s jejich výběrem Vám poradí lékárník.

Doporučujeme

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Antibiotika doxybene + nealkoholické pivo

Dobrý den, kvůli borelióze mám na 20 dní antibiotika doxybene. Chtěl jsem se...

Vyrážka ve vlasech

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor ohledně těchto bílých pupínků...

Stupňující se bolesti oblast ucha, ramene a paže

Prosím můžete trochu osvětlit tuto diagnozu? Uncovert. neoarthr. C5/C6. Kyphptisace...

Jak se lečí Bakerova cysta a co to vlastně je?

Jak se lečí Bakerova cysta a co to vlastně je?

Klíšťová encefalitida

Dobrý den, chtěla bych Vás zeptat, nechala jsem syna očkovat proti klistatum,...

Bolest zad spojená se zvracením

Dobrý den, před několika dny mě začala bolet záda, tak zhruba uprostřed, a zároveň...

Bolest žaludku po antikoncepci

Dobrý den. Už rok beru antikoncepci Katya. Ze začátku mi velmi vyhovovala, neměla...

Točení hlavy, hučení v uších, brnění rukou, pocit na omdlení

Dobrý den, Je mi 18 let a už od listopadu mám problém s motáním hlavy a hučením...

Naražený nebo zlomený prst

Dobrý den,včera večer jsem zakopla o roh taburetu, schytal to prostředníček...

Infekce zubu

Prosim vas, Chtel jsem se zeptat jestli je mozne mit v zubu nejakou infekci...

Jizva po zlomenem nosu

Dobry den, dne 7.6. jsem byl napaden a utrzil jsem zlomeninu nosu. Dnes jiz...

Pád z kola, rána na předloktí

Jel jsem na koloběžce a najednou koleje. Bum bác a bebí. Celkem to bolí, prostěradlo...

PSA

Dobrý den pane doktore. Mám K Vám prosbu, která se týká mého PSA. Na preventivní...

Hořkost na rtech

Dobrý den paní doktorko, již asi půl roku mám stále hořkou chuť na rtech. Když...

Permanentní zahlenění krku

Dobrý den, mám prosím jeden velký problém a to je dlouhodobě zahleněný krk....

Fordyce spot

Dobrý deň, mám problém s (predpokladám) fordyce spot je nejaká liečba poprípade...

Tetanie a panické ataky

Dobrý den, mam tetanii.. Mám ale také vážnou otázku, patří k tetanii náhlý...

Záněty močových cest

Dobrý den, moc prosím o radu, už opravdu nevím, co mám dělat  Mám neustále...

Seboroická dermatitida a kosmetika

Dobrý den, mám potíže s pletí. Pleť je hodně vysusena, odlupuje s, je hodně...

Hučení v uších

Dobrý den, poslední cca týden mi vždy večír hučí v uších. Myslím si, že přes...

Reklama