Bradavice

  • Redakce uLékaře.cz
  • 17.4.2008
  • Aktualizace: 23.3.2013
  • Zdravcentra.cz
Bradavice jsou drobné kožní výrůstky způsobené virovou infekcí. Typicky se objevují na prstech, v obličeji nebo v okolí kloubů.
Větší bradavice lze odstranit chirurgicky
Větší bradavice lze odstranit chirurgicky

Co jste možná netušili...

Bradavice jsou známým symbolem čarodějnic. Velké kožní výrůstky na viditelném místě, nejlépe na nose nebo alespoň na bradě, jsou poznávacím znamením každé z nich. Odedávna se tak spojují se zlem a ošklivostí. Bradavice byly považovány za „ďáblovo znamení“.

Svatá inkvizice používala k průkazu čarodějnictví kromě jiných drastických metod i zabodnutí jehly do bradavice. Jasným průkazem viny potom byl fakt, že z bradavice netekla krev. O tom, kolik nevinných skončilo díky svému kožnímu onemocnění a podjatosti tribunálu na hranici se už dnes můžeme jen dohadovat. Historické události ve svém románu Kladivo na čarodějnice poutavě přibližuje Václav Kaplický.

Jak vznikají...

Původcem bradavic jsou viry ze skupiny lidských papilomavirů (HPV - human papilloma virus). Viry se snadno přenáší. K nákaze nejčastěji dochází přímým dotykem s bradavicí. Po kontaktu s kůží pronikají do její povrchové části a způsobí nadměrné množení napadených buněk. Bradavice nevzniká hned. Předchází jí různě dlouhé období množení viru. Není proto neobvyklé, když se objeví až za několik měsíců po nákaze virem. Z jedné bradavice se mohou viry šířit na jiné části těla a způsobit vznik dalších výrůstků.

Virus snáze proniká do poškozené kůže. Bradavice tak rády vznikají v okolí nehtů, v místech záděr, nebo v blízkosti škrábanců či řezných poranění.

Bradavice nejčastěji trápí děti a mladé dospělé. Podle odhadů jimi během své školní docházky onemocní asi 7 procent všech dětí. Na jejich vzniku se může podílet i snížení obranyschopnosti organismu.

 

Jak se projevují...

Bradavice jsou kožní výrůstky obsahující odumřelé kožní buňky. Vyskytují se samostatně nebo v malých skupinkách. Mohou se objevit na jakékoliv části těla. Častěji však postihují ruce a obličej. Mají obvykle bílou nebo našedlou barvu a drsný povrch. Uvnitř mohou být patrné tmavší tečky. Ty představují drobné kožní kapiláry.

Onemocnění obvykle nevyvolává žádné potíže. Je většinou pouze kosmetickou vadou. V některých případech však může být výsev bradavic provázen bolestmi.

Jak se potvrdí...

Bradavice diagnostikuje a léčí kožní lékař (dermatolog). K určení, že se jedná o bradavice, mu obvykle stačí pouhý pohled. V případě nejasností by bylo možné odebrat jednu z bradavic a poslat ji k histologickému vyšetření. To se však zpravidla neprovádí. Žádná další vyšetření ani zobrazovací metody nejsou potřeba.

Jak se léčí...

K odstranění nepříjemných bradavic se používá několik základních metod. První z nich je potírání roztokem kyseliny salicylové nebo speciálními látkami zabraňujícími množení buněk. Bradavice po několika aplikacích změkne a sama se vyloupne nebo ji lékař odstraní ostrou lžičkou. Rychlejší odstranění spočívá v místní aplikaci kapalného dusíku a zmrazení bradavic (kryoterapie). Velké bradavice lze odstranit i chirurgicky.

Na boj proti bradavicím existuje i celá řada zaručených domácích návodů. Některé z nich jsou založeny na zaříkávání za úplňku, jiné využívají léčivé síly cibule, česneku, laštovičníku nebo některých dalších bylin.

Co dál...

Většina bradavic nezávisle na způsobu léčby do roka sama zmizí. Plná třetina dokonce v průběhu prvních šesti měsíců. Bradavice jsou spíše než cokoliv jiného pouze kosmetickým problémem. Nemocného však mohou významně obtěžovat. Některé bradavice mohou být bolestivé. Týká se to zejména těch umístěných na chodidlech. V takových případech nemusíte čekat až samy zmizí. Poraďte se se svým lékařem o nejvhodnějším způsobu jejich odstranění.

Kromě běžných bradavic vyvolávají některé druhy lidských papilomavirů i bradavice genitální. Jsou to různě veliké kožní výrůstky v okolí genitálu. Patří mezi pohlavně přenosné choroby. U žen mohou genitální infekce papilomaviry zvyšovat riziko nádorového onemocnění děložního čípku. Při jejich výskytu proto navštivte svého gynekologa a konzultujte s ním další postup.

Jak se tomu všemu vyhnout...

Přenosu viru můžete zabránit tím, že se vyhnete kontaktu s bradavicemi. Používání vlastního ručníku, ponožek i obuvi by mělo být samozřejmostí. Pečujte o svoji pokožku. Zdravá a udržovaná je méně náchylná k uchycení papilomavirů a vzniku bradavic.

Již utvořené výrůstky se v žádném případě nepokoušejte sami neodborně odstranit. Krvácení, které nešetrným zacházením vyvoláte pomůže šíření virů do okolí. Při všech běžných činnostech můžete své bradavice zakrýt náplastí.

Líbí se vám článek?
+22 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Felčaři | Od: Vašek | 23.8.2012 11:25
Dobrý den, byl jsem u
doktora kvůli vypálení
bradavice na chodidle.
Bohužel jsem měl asi smůlu
na doktora, protože po
aplikaci dusíku se mi
bradavice ještě zhoršila a
rozlezlo se mi to po celé
noze. V rodině mám
dermatologa, takže jsem si
podruhé zašel k němu. Řekl
mi, že příčinou toho, proč se
mi bradavice rozlezla po
noze, je to, že ten
předchozí doktor použil
vatové paličky, které
namáčel do dusíku, ale že
viry jsou schopny přežít
teplotu dusíku, takže tím jak
to tam neustále namáčel, mi
na kůži přenesl akorát další
viry, přičemž největší pecka
je to, že tímhle způsobem
se tam uchovávají viry i od
předchozích pacientů, takže
jsem měl na noze vlastně
směsku cizích bradavic.
Podle mého názoru taková
léčba nemůže být morální a
ani profesionální. Dejte si na
to prosím pozor.
reagovat
Léčba dradavic | Od: Roman | 16.7.2010 22:20
Zkuste lék ISOPRINOSINE
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: