Co je to celiakie?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 22.10.2008
  • Medicína
Celiakie je zánětlivé postižení tenkého střeva, které je vyvoláno nesnášenlivostí gliadinu, což je frakce lepku (glutenu). Lepek je obsažen v zrnech pšenice, žita, v menší míře v ječmenu a ovsu.

Jedná se o dědičné onemocnění, které je poměrně vzácné (1 nemocný z 1 000 zdravých) a manifestuje se zejména v dětském věku. Nejvyšší výskyt této nemoci je v severní Evropě.

Ženy jsou postiženy dvakrát časteji
Ženy jsou postiženy dvakrát časteji

Jak toto onemocnění probíhá?

Ač jde o nemoc především dětského věku, může se poprvé projevit až v dospělosti. Ženy jsou postiženy 2x častěji. Onemocnění se nejčastěji projevuje progredující slabostí, úbytkem hmotnosti a průjmy. Příznaky však mohou být různě intenzivně vyjádřeny. Existují i nemocní, kteří nemají prakticky žádné potíže. Časté bývá sdružení této nemoci s kožní chorobou dermatitis herpetiformis Duhring. Onemocnění je vysloveně chronické (dlouhodobé), průběh závisí do jisté míry na důslednosti dodržování dietního režimu. I malé množství lepku je schopno přivodit dramatické zhoršení nemoci. K němu může dojít i po zátěži (psychické trauma, infekce, porod aj.). Předpověď kalí relativně častý výskyt maligního lymfomu u nemocných s celiakií.

Jaká je léčba této nemoci?

Základem léčby je bezlepková dieta. Z potravy je nutné vyloučit mouku pšeničnou, žitnou, ječnou i ovesné produkty, včetně těch potravin, které tyto složky obsahují i v malém množství (omáčky, konzervy, uzeniny). Dovolena je sójová mouka, rýže, brambory, kukuřice. Dietu je třeba dodržovat dlouhodobě, nezřídka i celoživotně. Nestačí-li dietní režim, nasazují se kortikosteroidy, které tlumí zánětlivou reakci. Nesmí se zapomenout ani na substituční léčbu, která zahrnuje podávání vitamínů, minerálů a živin podle projevů a laboratorních nálezů. Obvykle je jí třeba již od začátku choroby.

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: