Co je to hospic ?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 15.4.2011
  • Medicína

Hospice jsou speciální zařízení pro umírající. Pojem hospice znamená původně útulek, útočiště. Tento termín byl používán již ve středověku pro tzv. domy odpočinku, kde si mohli poutníci po dlouhé cestě odpočinout.

Hospic poskytuje důstojné umírání
Hospic poskytuje důstojné umírání

V tomto století ožila myšlenka hospiců v nové podobě. Smyslem péče v těchto zařízeních je zajistit potřebným důstojné umírání. V současné době je na světě asi 2000 hospiců. První hospic byl otevřen v Londýně a jmenuje se St. Christopher`s Hospic. V České republice byl otevřen první hospic v lednu roku 1996, a to v Červeném Kostelci.

Český hospic

Jmenuje se Hospic Anežky České a je výsledkem společného projektu Diecézní charity v Hradci Králové a Ecce homo (Sdružení na podporu domácí péče a hospicového hnutí). Hospice jsou vítaným, leč pouze doplňkovým typem nejrůznějších způsobů péče o umírající. Mimo jiné i proto, že jen někteří mohou být přijati do hospicového programu. Limitem je nejen omezená kapacita hospiců, ale především skutečnost, že jen některým umírajícím vyhovuje způsob hospicové péče.

Přijetí do hospicového programu se řídí určitými zřetelně omezenými pravidly. Bylo by chybné se domnívat, že hospic je jen lepší variantou léčebny pro dlouhodobě nemocné. Jistě, i v hospicu může dožít starý nemocný člověk, ale hospicová péče vyhovuje a je přínosem především pro onkologicky nemocné středního a staršího věku a dále pak pro HIV–pozitivní pacienty, resp. nemocné AIDS. Jmenovaní jsou totiž schopni poskytnout na základě plné informace o svém zdravotním stavu a prognóze právoplatný informovaný souhlas s přijetím do hospicu. A ten je jeho bezpodmínečným předpokladem.

Co je prioritou?

Prioritou hospiců je mírnit bolest umírajících, a to nejen fyzickou, ale i psychickou, a zajistit materiální a sociální komfort. Návštěvy příbuzných a přátel jsou povolovány trvale. Pacient může opustit i na několik hodin nemocnici (je-li toho schopen), vždy ovšem v doprovodu další osoby. Všechno úsilí směřuje k tomu, aby pacient žil pohodlně a úměrně svým možnostem s tím, že možnost smrti je v určité době reálná.

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Magický cholesterol – víte, kolik je ho ve vaší krvi?
Zánět spojivek
Články: Zánět spojivek
Konjunktivitida, zánět...
Obtěžuje vás zákal sklivce? Operace se nebojte
Články: Obtěžuje vás zákal sklivce? Operace se nebojte
Zákal sklivce může být...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: