Rakovina plic

Rakovina plic je nejčastější nádorové onemocnění v České republice. Zůstává dlouho bez projevů. V pokročilých stádiích se může projevit kašlem, bolestí na hrudi, vykašláváním krve a úbytkem hmotnosti.
RTG snímek plic
RTG snímek plic

Co jste možná netušili...

Rakovina plic je poměrně nové onemocnění. Ani ne tak tím, jak dlouho existuje jako tím, jak často se vyskytuje. Až do 20. let 20. století byla považován spíše za raritu hodnou zájmu profesorů a studentů medicíny. Neuvěřitelný zvrat přineslo masové rozšíření nového produktu - cigaret.

Tabák do Evropy přivezli námořníci Kryštofa Kolumba. Naučili se jej používat od amerických Indiánů. První tabák vypěstovaný v Evropě pocházel z Portugalska. K jeho rychlému šíření přispěl i fakt, že se mu přisuzovaly léčivé účinky. Hlavním způsobem konzumace tabáku byla po staletí dýmka. První cigareta spatřila světlo světa pravděpodobně až počátkem 19. století. Na jeho konci se začala prosazovat hromadná výroba cigaret. Počátek 20. století vnesl do procesu výroby a distribuce cigaret automatizaci. K vysoké oblibě cigarety přispěla pohodlnost použití, možnost zapálit si ji kdekoliv a rychlé užít dávku nikotinu.

Následky na sebe nedaly dlouho čekat. Již na počátku 30. let 20. století lékaři zaznamenali neuvěřitelný nárůst rakoviny plic. V 50. a 60. let se už situace přiblížila epidemii, se kterou se v podstatě potýkáme dodnes. Nápisy na krabičkách cigaret varující před škodlivostí kouření se začaly objevovat až v 70. letech. Tehdy se také podařilo víceméně stabilizovat výskyt rakoviny plic na současných asi 100 případů na 100 tisíc obyvatel. Rakovina plic byla dlouhá léta „výsadou“ mužů. V poslední době však dochází k alarmujícímu nárůstu výskytu rakoviny plic u žen.

Jak vzniká...

Nádorové onemocnění vzniká v případě, že se normální buňky Vašeho organismu vymknou přirozené regulaci a začnou se nekontrolovaně množit. Vzniká nádor. Rakovina plic je souhrnné označení pro několik různých druhů nádorů. Liší se od sebe vlastnostmi nádorových buněk i charakterem průběhu.

Důvodů proč k nádorovému zvrhnutí a růstu dochází je několik. Na sliznici Vašich dýchacích cest působí škodlivé látky z ovzduší. Na jejich zvýšené koncentraci se podepsal rozvoj průmyslu i automobilismu. V některých případech můžeme u rakoviny plic vysledovat i tzv. profesionální expozice. Jde o nemocné, kteří se v souvislosti se svým povolání dostali do častého kontaktu s azbestem, některými těžkými kovy nebo například ionizačním zářením. Všem látkám schopným vyvolat nádorové bujení se souhrnně říká kancerogeny (karcinogeny).

Největším rizikovým faktorem vzniku rakoviny plic je kouření. Některé kancerogeny obsažené v tabákovém kouři poškozují už v malých dávkách buňky Vašich dýchacích cest a způsobují vznik nádoru. Jiné působí až v kombinaci s ostatními faktory. K rozvoji onemocnění nedochází okamžitě a u všech kuřáků. Kromě kancerogenů odpovídají za vznik rakoviny i dědičné dispozice. Někteří lidé jsou díky nim k působení kancerogenů náchylnější. Tím se vysvětluje fakt, že někdo celý život kouří a neonemocní a jinému stačí ke vzniku nádoru několik prokouřených let.

Jak se projevuje...

Rakovina plic se nejčastěji projeví u mužů mezi 50. a 70. rokem života. Nebezpečí plicního nádoru spočívá především v tom, že dlouhá léta roste bez jakýchkoli obtíží. Nádorové buňky ve Vašich plicích se nekontrolovaně množí a prorůstají do okolí. Upozorní na sebe až při masivním postižení plic. Kromě místního růstu se mohou šířit krví nebo lymfou a zakládat vzdálené metastázy v játrech, nadledvinách nebo kostech.

Nejčastější stížností nemocných je suchý dráždivý kašel. Přidávají se bolesti na hrudi a dušnost. Ta vzniká obvykle v případech, kdy nádor prorůstá do dýchacích cest a ucpává je. Při poškození krevních cév rostoucím nádorem se objeví vykašlávání krve. K celkovým projevům nádoru patří úbytek na váze, únava a teploty.

Popsané obtíže však nejsou typické jen pro rakovinu plic. Stejně tak mohou být příznakem řady jiných onemocnění. Nemocný proto na nádorové onemocnění často vůbec nepomyslí.

 

Jak se potvrdí...

Podezření na rakovinu plic v mnoha případech vznikne náhodně při běžném lékařském vyšetření. Interní vyšetření může odhalit podezřelé obtíže v anamnéze, přítomnost rizikových faktorů nebo změny v dýchání. Samo o sobě však k diagnóze rakoviny plic nestačí. Ke slovu se dostávají další vyšetření.

Obvykle následuje zhotovení rentgenového snímku plic. Odhalí většinou již pokročilé nádory o větší velikosti. Podrobnější znázornění plicní tkáně poskytne počítačová tomografie. K určení typu nádoru slouží odběr vzorků tkáně bronchoskopií nebo punkcí a jejich histologické vyšetření. V pátrání po metastázách se využívá scintigrafie.

Jak se léčí...

Léčba plicních nádorů nabízí tři základní možnosti. První z nich je chirurgická léčba, druhou radioterapie (ozařování), třetí chemoterapie. Používají se samy o sobě nebo v kombinaci s ostatními. Volba způsobů léčby a jejich případná kombinace závisí na typu a rozsahu nádoru. Při rozhodování se vychází z typu velikosti nádoru, postižení lymfatických uzlin a přítomnosti vzdálených metastáz.

Nejúčinnější je úplné chirurgické odstranění nádoru. Výkon musí být dostatečně radikální. To znamená, že se nádor odstraňuje celý i s částí zdravé plíce. To se však podaří jen u zlomku pacientů. Nemocní většinou přicházejí s již rozvinutým onemocněním. Jestliže není možné po operaci s jistotou určit, zda se podařilo odstranit celý nádor, je na místě doplnit ještě další, tzv. zajišťovací způsoby léčby (chemo- nebo radio- terapii). Ty by měly zničit zbývající nádorové buňky ve Vašem organismu.

Chemoterapie spočívá v podávání léků toxických pro nádorové buňky. Současně však hubí i některé buňky Vašemu tělu vlastní. Proto má řadu nežádoucích účinků. Většinou se podává formou infúzí (kapaček) v několika týdenních cyklech. Radioterapie využívá schopnosti radioaktivního záření ničit rychle se dělící nádorové buňky. Aplikuje se v podobě celkového nebo místního (brachyterapie) ozařování. Není vhodná pro všechny typy plicních nádorů.

V případě, kdy je již před operací jasné, že se nádor nepodaří zcela vyjmout, je na místě začít kombinací chemo- a radioterapie. Za příznivých podmínek se tímto způsobem podaří zmenšit nádor natolik, že jej již může chirurg operovat.

Co dál...

Rakovina plic je přes veškerou snahu a nové postupy velmi obtížně léčitelná. Bohužel to dokládá i smutná bilance. Pět let po objevení nádoru přežívá jen 10 procent mužů a necelých 20 procent žen. Rakovina plic je nečastější příčinou úmrtí na zhoubné nádory. Její pozdní diagnóza již většinou vylučuje chirurgickou léčbu. U nemocných s pokročilým onemocněním se proto přistupuje k léčbě, která má pouze zmírnit příznaky onemocnění a prodloužit život. V těžkých případech však jde o prodloužení pouze o týdny, výjimečně o měsíce.

Nemocní s neléčitelným plicním nádorem celkově strádají. Rostoucí nádor postupně postihuje další orgánové systémy. Umírají pod obrazem celkového rozvratu metabolismu nebo z důvodu embolie částí nádoru do plicního řečiště.

Ani v případě úspěšného odstranění nádoru ještě není vyhráno. Rakovina plic se u části nemocných vrací. Pro Vás to znamená, že Vás i po propuštění z nemocnice čekají pravidelné kontroly. Ty se obvykle provádějí v prvních dvou letech v odstupu 3 měsíců, poté po půl roce.

Jak se tomu všemu vyhnout...

Statistiky ukazují, že kuřák, který kouří 20 cigaret denně po dobu 20 let má 20 krát vyšší riziko rakoviny plic. Z toho jasně vyplývá, že základním způsobem prevence rakoviny plic je nekouřit. Nejlepší je vůbec s ním nezačínat. Na druhou stranu však platí i to, že přestat s kouřením je opatření účinné v jakémkoli věku. Po několika letech bez cigarety může riziko významně klesnout i u dřívějších kuřáků.

Kromě karcinogenů tabákového kouře přispívají ke vzniku rakoviny plic i jiné látky. Zaměstnanci v rizikových provozech mají nařízené pravidelné prohlídky zaměřené na aktivní vyhledávání změn na plicích. Časnější objevení nádoru zvyšuje šance na jeho úplné vyléčení.

Líbí se vám článek?
+79 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Rok první plícní operace v Československu | Od: Mária Jalůvková | 5.12.2011 01:04
Zajímá mě měsíc a rok, ve kterém byla uskuteněna první plícní operace při které byla odstraněna část plíce a zda tuto pdstoupila žena, muž nebo dítě ? Má-li někdo tak dalekosáhlé vědomosti a může mi odpovědět, předem mu srdečně děkuji.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Klíšťová encefalitida: jak se opravdu pozná
Články: Klíšťová encefalitida: jak se opravdu pozná
Přestože vždy existuje...
Svědění není jen prázdninová záležitost
Články: Svědění není jen prázdninová záležitost
Znáte ten pocit, když vás...
I o jizvu je třeba se starat
Články: I o jizvu je třeba se starat
Slovo jizva slyší každý...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Tenisový loket
Články: Tenisový loket
Počet lidí sužovaných...
Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak
Články: Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak
Přestože se v názvu této...
Endokrinologické vyšetření
Články: Endokrinologické vyšetření
Endokrinologické vyšetření...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: