ERCP

ERCP, endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie je vyšetřovací a zároveň léčebná metoda. Používá se v případě onemocnění Vašich žlučových cest a slinivky břišní. Je kombinací rentgenového zobrazení (skiaskopie) s endoskopickou metodou. Metoda byla představena v roce 1974. Nezávisle na sobě se na jejím vzniku podíleli němečtí endoskopisté Ludwig Demling, Meinhard Classen a Keiichi Kawai.z Japonska.
Endoskopické vyšetření
Endoskopické vyšetření

Kdy se vyšetření používá...

Vyšetření se využívá k diagnostice a léčbě v případech kdy zežloutnete, pocítíte bolesti v podžebří a zpozorujete změnu barvy své stolice. Tyto a ještě některé další příznaky jsou známkou onemocnění žlučových cest nebo slinivky břišní. Mezi časté jejich časté příčiny patří uzávěr žlučovodů žlučovým kamenem. Vyšetření obvykle navrhuje a provádí internista gastroenterolog.

K čemu vyšetření slouží...

ERCP umožňuje diagnostikovat problémy vzniklé v játrech, žlučníku, žlučovodech nebo vývodech slinivky břišní. Některé z nich lze pomocí něj i úspěšně léčit. Při výkonu se daří i bez operace odstranit žlučové kameny a obnovit průchodnost žlučových cest. V případě zúžení žlučovodů a vývodu slinivky zánětem nebo nádorem lze provést jejich dilataci a zavést drén nebo stent. Kromě toho umožňuje vyšetření odebrat vzorky tkáně k histologickému vyšetření.

Co je k vyšetření potřeba...

Pracoviště ERCP se podobá běžné rentgenologické vyšetřovně. Jeho součástí je vyšetřovací stůl a nastavitelný stojan s RTG přístrojem. K rentgenovému zobrazení je zapotřebí zdroj záření - tzv. rentgenka. Po průchodu organismem se záření zachycuje a zobrazuje na monitoru. K endoskopickému vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku se používá ohebný endoskop s bočnou optikou. Slouží jako pracovní nástroj. Do žlučových cest dopravuje kontrastní látku. Jeho pracovním kanálem je možné v případě potřeby zavádět speciální nástroje. Mezi často používané patří řezací dráty, elektrické kličky, košíky na vytahování žlučových kamenů a bioptické kleště. K ochraně personálu před ionizujícím rentgenovým zářením se používají speciální olověné vesty.

Jaký je princip...

Vyšetření se skládá ze dvou částí. V endoskopické fázi Vám lékař zavede endoskop ústy až do dvanáctníku a najde společné vyústění žlučových cest a vývodu slinivky (Vaterovu papilu). Zasune do něj hadičku (kanylu) z pracovního kanálu endoskopu s aplikuje kontrastní látku. Nastupuje radiologická fáze. Nasměrováním rentgenky nad vyšetřovanou oblast a spuštěním rentgenu se na monitoru objeví obraz Vašich žlučových cest a vývodu slinivky plnících se kontrastní látkou.

Jak se na vyšetření připravit...

K vyšetření se musíte dostavit nalačno. Nejméně 6 hodin před výkonem nejezte a nekuřte. Vyšetření se obvykle provádí  za hospitalizace. To znamená, že se ráno dostavíte do nemocnice na vyšetření a zůstanete tam až do dalšího dne ležet. Počítejte s tím při plánování svého programu. Vezměte si sebou všechny základní věci potřebné ke strávení jednoho dne v nemocnici (hygienické a osobní potřeby). Pokud máte umělý chrup, před zahájením vyšetření vyndejte snímací zubní protézu.

Jak probíhá...

Před vyšetřením si podle pokynů sestry odložíte v kabince a položíte se na levý bok na vyšetřovací stůl. Dostanete injekci proti nadměrnému stahování střev. Na kořen jazyka Vám sestra aplikuje sprej tlumící dávivý reflex. Lékař Vám zavede ústy ohebnou hadici přístroje a instruuje Vás jak ji bez větších problémů polykat. Po zavedení dostanete do úst ochranný gumový kroužek, který stisknete zuby nebo dásněmi. Přechodné nepříjemné pocity dávení nebo na zvracení můžete překonat hlubokým a pomalým dýcháním. Po zavedení nástroje do dvanáctníku se přetočíte na břicho. Lékař nastříkne kontrastní látku do žlučových cest a zhotoví rentgenové snímky. V případě normálního nálezu tím vyšetření končí. Celé trvá zhruba 20 minut. Je-li to nutné, může lékař po vyšetření provést v jedné době i některé léčebné výkony. K nim patří naříznutí Vaterovy papily a vyndání žlučových kamenů nebo rozšíření žlučových cest. Tím se doba vyšetření výkonu o něco prodlouží. Všechny výkony provádí lékař pomocí nástrojů zaváděných pracovním kanálem endoskopu. Vy zákroky prováděné uvnitř Vašeho těla nijak nezaregistrujete. Po vytažení endoskopu zůstanete ještě několik minut v klidu ležet na vyšetřovacím stole. Lékař napíše zprávu a sestra zajistí sterilizaci endoskopických nástrojů.

Kdy bude výsledek...

Výsledek vyšetření a případného zákroku je k dispozici ihned. Jeho průběh lze pro potřeby pracoviště natočit na videokazetu. Z jednotlivých fází vyšetření se pořizují rentgenové snímky. Vyšetřující lékař popíše průběh vyšetření a jeho závěr. Zprávu doručíte lékaři, který Vás na vyšetření odeslal.

Co vyšetření ukáže...

Za normálních okolností neprokáže nenarazí endoskop při své cestě jícnem a žaludkem do dvanáctníku na žádné nesrovnalosti. Rentgenologické vyšetření zobrazí normální strukturu a velikost žlučových cest, vývodu slinivky i žlučníku. V případě postižení se na obrazovce objeví ucpání nebo částečné zúžení žlučovodů. To mohou způsobit zaklíněné žlučové kameny, zánět nebo nádor. Lékař provede opatření k jejich opětovnému zprůchodnění.

Kam povedou další kroky...

Po výkonu zůstanete obvykle 24 hodin v nemocnici. V den vyšetření nesmíte nic jíst. Můžete vypít jen malé množství čaje nebo minerálky. V některých případech dostanete ke krátkodobému užívání antibiotika. Sestra Vám odebere krev na laboratorní vyšetření. V případě, že se neobjeví žádné komplikace a výsledky krevních testů jsou normální, odcházíte druhý den domů.

Dostupnost...

ERCP se provádí na specializovaných endoskopických pracovištích velkých nemocnic.
Líbí se vám článek?
+47 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
zkušenost | Od: jana | 24.1.2012 14:02
Měla jsem klešťový porod bez epidurálu, dříve jsem myslela že nic horšího není. Pak jsem šla na ERCP opakovaně 3x během týdne a zjistila jsem, že jsem se pletla. Nic horšího v životě než ERCP jsem nezažila.
reagovat
re:zkušenost | Od: Bára | 11.11.2013 13:17
Byla jsem na tomto zákroku před měsícem v nemocnici Frýdek - Místek a mohu říci, že to nebylo tak strašné. Tedy aspoň si nic špatného nepamatuji kromě toho, že mne ještě pár dní bolelo v krku.
Na samotný zákrok si vůbec nepamatuji...možná že to bylo tím, že mne více uspali, nebo co.

reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: