Gastroezofageální reflux (1. díl)

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 23.5.2013
  • Medicína
Gastroezofageální reflux (GER) je onemocnění postihující 5–7 % populace. Nejčastějším příznakem GER je chronické pálení žáhy.

Příznaky

Mezi další patří bolesti v krku, obtížné a bolestivé polykání, chrapot, kyselá chuť v ústech, špatný dech, zánět dásní a poškození zubní skloviny. Bolest na hrudi může být příznakem jak pálení žáhy, tak i onemocnění srdce.

K léčbě patří i změna životního stylu
K léčbě patří i změna životního stylu

Jak se GER diagnostikuje?

Nejprve vás lékař vyzpovídá, jaké máte příznaky, a potom vás podrobně vyšetří. Pakliže se bude lékař domnívat, že máte GER, předepíše vám vhodné léky, které by vám měly od obtíží asi za dva týdny pomoci. V některých případech je potřeba vyšetření pH-metrií. V některých případech nemusí být GER diagnostikován a projeví se až komplikacemi.

Co způsobuje GER?

Existuje několik příčin GER. Je známo, že ke GER dojde, když normální ochrana jícnu je oslabena žaludeční kyselinou vracející se ze žaludku do jícnu. U zdravých jedinců je žaludeční kyselina udržena v žaludku svalem nazývajícím se dolní jícnový svěrač. Dojde-li k nedostatečnosti tohoto svalu, dochází k refluxu. Příznaky GER jsou výsledkem poškození způsobeného žaludeční kyselinou vniklou do jícnu (pálení žáhy) nebo výše do hrdla (bolesti v krku), či dokonce až do úst (kyselá chuť v ústech).

Jak se GER léčí?

GER je obvykle léčen kombinací předepsaných léků a změny životního stylu. Léky je třeba užívat dlouhodobě.

Co se může stát, když GER není léčen?

Kromě toho, že příznaky život pacienta obtěžují, neléčený GER může vést k závažným komplikacím, které mohou ohrožovat i život.

Poradna uLékaře.cz

Nečekejte a poraďte se ihned s naším lékařem!

Rychlá odpověď

již do 6 hodin

Za pár kaček

již od 29 Kč

A bez čekání

žádné čekárny a nemocnice

Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: