Homeopatická úleva během porodu

  • Redakce uLékaře.cz
  • 23.1.2014
  • Aktualizace: 23.1.2014
  • uLékaře.cz

Homeopatie velmi dobře a přitom šetrně napomůže zvládnout nelehké chvilky během porodu. Pro samotný porod je nejlepší, když jsou vhodná homeopatika zvolena podle dané situace a klinického nálezu. Učinit tak může porodní asistentka, dula nebo lékař – ano, personál mnoha českých porodnic je již v homeopatii dobře vyškolen a používání homeopatických léků se v porodnicích objevuje stále častěji. Nicméně homeopatika si může stejně dobře „ordinovat“ maminka sama nebo třeba její partner.

Homeopatie může pomoci například při sílícím strachu rodičky
Homeopatie může pomoci například při sílícím strachu rodičky

V průběhu samotného spontánního porodu můžeme homeopaticky v několika směrech působit na: 

  • zmírnění bolestí,
  • uvolnění porodních cest, navození harmonických kontrakcí,
  • podporu psychiky ženy – pohoda nastávající maminky a její spolupráce se totiž odrazí v celém průběhu porodu.

Zmírnění bolesti

Jakmile se objeví pravidelné kontrakce a začne porod, je na místě vzít si první dávku 5 granulí léku Arnica montana 9CH, což je možno v dalších hodinách několikrát zopakovat. Je to lék mírnící bolest, podporuje hojení tkání a v neposlední řadě bylo i vědeckou studií dokázáno, že snižuje krevní ztrátu při porodu.

Uvolnění porodních cest, správný kontrakční rytmus

K uvolnění porodních cest a děložního hrdla slouží dva léky, jejichž obraz je velmi podobný. Jsou to Actaea racemosa 9CH a Caulophyllum 9CH, v jejichž obraze nacházíme křečovité stažení děložního hrdla s bolestmi směřujícími dolů, do močového měchýře a do stehen, a nepravidelné kontrakce. V období nepravidelných kontrakcí („poslíčků“) je podáváme 2× denně, po odtoku plodové vody podáváme oba tyto léky střídavě v intervalu 30 minut a postupně tento interval zkrátíme na 15 minut. 

Psychické obtíže během porodu

Porod představuje velmi bolestivou záležitost, i když vnímání bolesti, a tím pádem i prožívání celého porodu je věcí velmi individuální. Jak intenzivně vnímané bolesti, které se mohou odrazit ve špatném otevírání porodních cest a nepravidelných kontrakcích, stejně jako psychická nepohoda rodičky a z ní vyplývající problematická spolupráce jsou častou příčinou traumatizujících zážitků a eventuálně i vážnějších komplikací. Proto je i práce s psychickým stavem rodičky tak důležitá.

Chamomilla 15CH je lékem pro situace, se kterými se většinou setkáme u prvorodiček, protože zde najednou žena prožívá bolest, kterou předtím nezažila. Tuto bolest vnímá a prožívá velmi intenzivně, a to i v situacích, kdy bolesti objektivně nejsou tak silné. Intenzita bolestí vede ženu až ke vzteku a nadávkám a často chce, aby to vše už prostě skončilo.

 

Podobný obraz intenzivního prožívání porodních bolestí až se vztekem vídáme v situacích, kdy je indikován lék Nux vomica 9CH. Kromě nevlídnosti k partnerovi i personálu jsou zde bolesti intenzivně směřující do konečníku a chuť na kávu či cigaretu, které si ostatně taková maminka dopřávala i v těhotenství.

Situace, kdy je rodička z běžícího porodu a strachu z toho, co se bude dít, přímo paralyzovaná, vyžadují lék Gelsemium sempervirens 15CH. Žena vypadá jako ospalá, je slabá a třese se, i chůze jí dělá problémy a v této situaci pochopitelně slábnou i kontrakce.

Pulsatilla 15CH je lékem pro ženy, které jsou „citlivky“, porodní bolesti prožívají s pláčem a potřebují chápajícího a citlivého partnera i personál, kteří ji budou utěšovat a poskytnou jí intenzivní a něžnou podporu. Tyto ženy taky chtějí čerstvý vzduch, a to i přesto, že na chlad jsou docela citlivé.

Výše zmíněné léky Chamomilla, Nux vomica, Pulsatilla a Gelsemium můžeme podávat opakovaně v dávce 5 granulí v závislosti na stavu rodičky až do zlepšení stavu.

Autor článku:

MUDr. Jaroslav Čupera

Specializace: anesteziologie a resuscitace, intenzivní medicína

Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii. Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s., Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna

Líbí se vám článek?
+6 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: