Nebraňte se usnadnění porodu

  • Redakce uLékaře.cz
  • 21.1.2010
  • Aktualizace: 21.1.2010
  • Sexuálně
Porod není nemoc, nicméně je vždy velmi riskantní. Mnoho žen se bojí nepřiměřeného medicínského zákroku, ale pak často odmítá i medicínské zákroky, které v současné době mohou porod velmi usnadnit. Pravděpodobně velmi silným strašákem před porodem je bolest. Informace o možnostech epidurální anestezie jsou rozporuplné, někdo je vítá, že ulehčí v bolesti, uvolní ženu a ta se snáze a rychleji otevírá, pomůže jí i psychicky, protože pak není tak vystresovaná. Nicméně jako všechny zákroky má svá rizika.

Porod lze ženě usnadnit
Porod lze ženě usnadnit

Vydržet bolest za každou cenu?

Mnoho žen však tuto metodu neodmítá z racionálních medicínských důvodů, ale spíše ze zcela „ješitných“ důvodů, že přece nejsou tak slabé, aby to nevydržely. Jenže každý porod je jiný a každá bolest je jiná. A opravdu jsou ženy, co rodí více než dvanáct hodin v nesnesitelných bolestech. Ulehčení situace formou anestezie neznamená, že je žena „slabá hysterka“. Ale možná spíše to, že je zodpovědná a ví, že jestliže se jí alespoň na chvíli uleví, bude mít dost sil na poslední fázi porodu – tlačení.

Strach bolí nejvíc

Většina matek si totiž během porodu uvědomí, že jejich bolest není to nejhorší. Horší je strach o to, aby vše proběhlo v pořádku a dítě se narodilo zdravé. Jestliže je však matka natolik vyčerpaná bolestí a únavou, může se stát, že v té poslední a nejdůležitější části porodu, kdy je zapotřebí, aby spolupracovala a zatlačila, bude už zcela otupělá.

V tuto chvíli si možná říkáte, že si vlastně odporuji. Vždyť přece právě proto, aby nastávající maminka měla sílu ve třetí fázi porodu zatlačit, je vhodná příjemná atmosféra, domácí prostředí a celková pohoda. Také si myslím, že rodit v malém pokojíčku, kde budu mít pouze svého partnera, bude to tam útulně vybavené, je samozřejmě dobré a vhodné. Nicméně si myslím, že to není to nejdůležitější. V zásadě vždy záleží na tom, kdo s námi u toho porodu je. Jak příjemný a milý je personál a zda ve chvíli, kdy nastane jakýkoli problém, je tam někdo, komu důvěřuji.

Direktivní a odměřená sestra stresuje všude, v jakémkoli zdravotním zařízení. A jestliže u porodu je úzkost nežádoucí, protože se pak žena hůře otevírá, je samozřejmé, že by v porodnicích měl být personál milý. Nicméně úzkost je nežádoucí téměř u všeho a opět je třeba říci, že v jakémkoli zdravotnickém zařízení, porodnice tím není výjimečná.

Doporučené téma: Léčba bolesti

Poslední článek:
Trápí vás bolesti hlavy? Možná za to mohou hormony!
Bolesti hlavy mohou být způsobeny mnoha faktory, včetně genetické výbavy či stravovacích návyků. U žen navíc k...  zobrazit téma

Partner u porodu: záleží jen na nás...

Většina žen nyní preferuje u porodu asistenci svého manžela či partnera... Je to přirozené, protože představuje člověka, se kterým má ten nejintimnější kontakt a nejvíce mu důvěřuje. V takové situaci bude proto pro ni největší oporou. Nicméně to neznamená, že žena, která svého partnera u porodu nechce, s ním takto intimní kontakt nemá. Možná je jen více nastavená na to, soustředit se na porod samostatně, anebo chce u sebe mít někoho s profesionální zkušeností nebo z úplně jiného důvodu někoho úplně jiného. Vše je v pořádku a je dobře, že dnes máme volbu. Přítomnost někoho blízkého nám umožňuje ventilovat i negativní emoce, které se například před sestřičkou či lékařem projevit ostýcháme. Je snazší hodit mokrý kapesník z čela po manželovi než po lékaři. A často to velmi pomůže. Někdy se tomu po odeznění kontrakce rodička třeba i zasměje, což je zase velmi posilující a uvolňující.

... nebo partnerovi?

Někteří muži ale přítomnost u porodu odmítají. Toto jejich přání by také mělo být respektováno a nemělo by se na ně hledět s despektem. Možná podvědomě tuší, že by pro ně žena byla pak více matkou než partnerkou a že by mohli mít například problém s ní po porodu spát. Sex po porodu je však velké téma nejen pro muže, ale hlavně pro ženy. (odkaz na článek Sex po porodu?)

Klystýr prosím! Nebo raději ne?

V rámci „přirozených“ porodů také mnoho žen odmítá nechat se oholit či podat klystýr. V současné chvíli je holení módou, takže mnoho žen s tím již problém nemá a je oholeno z domova – i když je mi záhadou, jak to přes to velké břicho dokázaly. Ale přesto se mnoho žen staví k oholení negativně. Nicméně, co když přes všechnu snahu i možnosti – rození vsedě, do vody atd. – se hráz přece jen musí nastřihnout nebo se žena roztrhne? Pak následné šití a hojení je mnohem obtížnější. A odmítání klystýru? Při tlačení jde ven nejprve obsah střev, aby uvolnil místo dítěti. Lékaři i sestry jsou na tyto věci zvyklé, protože i přes podaný klystýr se někdy obsah střev zcela nevyčistí. Ale vydat se této situaci dobrovolně? Ať si o přirozenosti říkáme, co chceme, většině z nás to bude trapné. Tak proč si při všech těch nepříjemnostech, které kolem porodu jsou, jednu neušetřit.

Úzkostí okolo porodu je mnoho a každá žena se strachuje o něco trochu jiného. I když z bolesti a z toho, že se něco nepodaří, má strach asi každá. O úzkostech a strachu je vhodné mluvit. S partnerem, s lékařem, se sestrou, s kamarádkou. Jestliže ale cítíte, že vás strach válcuje, je dobré se svěřit odborníkovi. Mnoho porodnic již má svého psychologa, který může u porodu také asistovat. Ale můžete také vyhledat jiného – a například i s partnerem. Není to žádná ostuda se svěřit. Naopak. Je to odpovědný přístup k řešení problému. A možná daleko odpovědnější než hledání toho, zda má porodnice barevná povlečení. Dobrý psycholog by měl umět ženě pomoci od úzkosti nejen rozebráním situace před porodem. Pomoci může i nácvik různých technik, které myšlenky na nejhorší pomáhají zahnat. V neposlední řadě to ale také může být trénink například nácvikem různých forem relaxací, které ženě mohou pomoci nejen od nepříjemných pocitů, ale také zmírňují bolest.

(hol)

Psáno pro www.Babyweb.cz

Líbí se vám článek?
-3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Nebraňte se usnadnění porodu | Od: Lenka | 3.11.2015 13:16
Nastávající maminka mé vnučky taky nechtěla "pomoc" u porodu, aby neměla v krvi žádné chemikálie. Trápila se od 9 rána do 17 hod odpoledne, malá se napila již zkažené plodové vody a ještě byla přidušena. Tak 2 hodiny po porodu ji odváželi vrtulníkem na JIP, kde ji byla podávána antibiotika. A to nejsou chemikálie......
reagovat
re:Nebraňte se usnadnění porodu | Od: Kianga | 28.7.2016 14:44
7 hodin trvající porod není žádnou vyjímkou, naopak bývají porody mnohem delší.
Deti plodovou vodu piji zcela běžně, a voda neni zkažena, ale obsahuje část smolky ze střeva dítěte.

Přibližně 15-20% miminek se narodí s plodovou vodou znečištěnou smolkou. Že miminko uvolní obsah svých střev ješte před narozením, to může mít (teoreticky) tři důvody:
Protože trávicí systém dosáhl zralosti a střeva začala pracovat, tedy posunovat mekonium ven. Toto je ten nejběžnější důvod, 15-20% dětí narozených v termínu a 30-40% dětí narozených po vypočteném termínu porodu uvolnilo smolku ještě v děloze.
Protože byl pupečník či hlava miminka stlačen (během porodu) a byl tak podrážděn bloudivý nerv (nervus vagus) - stejný reflex jako v případě poklesu frekvence srdečního tepu. Toto je normální fyziologická odpověď a může se stát i bez výskytu tísně miminka. Je to asi důvod, proč hodně dětí uvolní smolku při stlačení hlavičky během posledních minut porodu a přijdou na svět se stopami stolice za sebou.
Protože došlo k tísni miminka vedoucí k hypoxii (nedostatečnému zásobení kyslíkem). Nicméně přesný vztah mezi tísní miminka a uvolněním mekonia do olodové vody není jasný. Teorie říká, že nedostatek kyslíku ve střevech uvolní řitní svěrač a zvýší peristaltiku střev, což způsobí pohyb smolky. Avšak tíseň miminka se může vyskytnout i bez uvolnění mekonia a mekonium může být v plodové vodě přítomno i bez toho, aby k tísni miminka došlo.
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: