Irigografie

Irigografie (zhotovení trvalých snímků) nebo irigoskopie (přímé pozorování) je rentgenologické vyšetření tlustého střeva naplněného kontrastní náplní. Použití kontrastní látky umožňuje mnohem lepší zobrazení průsvitu než nativní rentgenový snímek. Rentgenování pomocí kontrastních látek se rozvinulo ve 20. letech 20. století. Přispěl k tomu náhodný objev francouzského lékaře Jeana Athanase Sicarda a jeho kolegy Jacquese Forestiera. Přišli na to, že po injekci léku proti bolesti do páteřního kanálu se na rentgenovém snímku dokonale zobrazí jeho struktury. Rychle se rozvinuly nové techniky ke zobrazování vnitřních orgánů, dutin a cév po aplikaci kontrastní látky.
Rentgenový snímek břicha
Rentgenový snímek břicha

Kdy se vyšetření používá...

Irigografie se v současnosti často nahrazuje endoskopickým vyšetřením tlustého střeva (koloskopií). Klasické rentgenologické vyšetření kontrastní náplní se obvykle provádí v případech, kdy koloskopii nelze z nějakého důvodu provést. Používá se v případě podezření na onemocnění tlustého střeva (zánět, nádor). Vyšetření obvykle předepisuje internista gastroenterolog nebo chirurg.

K čemu vyšetření slouží...

Rentgen tlustého střeva naplněného kontrastní látkou zobrazí jeho průběh a velikost. Dovolí i nepřímo nahlédnout dovnitř. Charakter náplně vypovídá o případném rozšíření nebo zúžení průsvitu tlustého střeva a reliéfu jeho stěn. Zúžená místa na rentgenovém snímku vzbuzují podezření na nádor nebo jizvu po zánětu. Rentgen může ukázat, jestli příčinou Vašich obtíží je změna průsvitu nebo struktury střeva.

Co je k vyšetření potřeba...

K RTG vyšetření je zapotřebí zdroj záření - tzv. rentgenka. Po průchodu organismem se záření zachycuje a zobrazuje. K tomu nejčastěji slouží speciální fotografické kazety. Kromě nich se může průběh Vašeho vyšetření zobrazovat i přímo na obrazovce (skiaskopie). RTG přístroj vedle svých základních částí obsahuje ještě obvykle nastavitelný stojan a pojízdný stůl, pomocí kterých je možno zajisti optimální pozici vyšetřované části těla. Jako kontrastní látka se konečníkem do střeva podává obvykle baryová kaše a vzduch (dvojí kontrast).

Jaký je princip...

RTG záření je elektromagnetické vlnění o velmi krátké vlnové délce. Má schopnost pronikat hmotou. V závislosti na jejích vlastnostech se při průchodu zeslabuje. Orgány Vašeho těla mají různou schopnost pohlcovat záření. Tím vzniká i různé „stínění“ na výsledném snímku. Všemi měkkými tkáněmi prochází rentgenové záření bez větších rozdílů. Proto je na výsledném snímku jejich obraz nezřetelný. Kontrastní látky pohlcují záření jinak než okolní tkáně. Podáním kontrastu do orgánu nebo tělesné dutiny lze odlišit jejich obraz od okolí.

Jak se na vyšetření připravit...

Úspěch vyšetření závisí na dobré přípravě. Musíte mít dokonale vyčištěné tlusté střevo. Přesný postup přípravy se na jednotlivých pracovištích může lišit. Před vyšetřením tlustého střeva kontrastní látkou budete vždy o předepsaných opatřeních poučeni lékařem. Obvykle se doporučuje den před vyšetřením jíst jen lehkou kašovitou stravu a vynechat večeři. Příprava se zahajuje v podvečerních hodinách požitím předepsané dávky projímadla. Po něm z Vás bude odcházet řídká stolice. Přizpůsobte tomu svůj plánovaný program. Od půlnoci nesmíte už ani nic pít a kouřit.

Jak probíhá...

Před vyšetřením si odložíte v kabince oblečení a převléknete se do nemocničního prádla. Lehnete si na vyšetřovací stůl. Začne rentgenování. Sestra Vám bude hadičkou do konečníku aplikovat kontrastní látku. Vypadá jako „sádra“, ale nemá s ní nic společného. Je to nálev obsahující baryum. Na obrazovce přitom lékař sleduje průchod látky střevem. Podle situace zhotovuje snímky jeho jednotlivých částí. Po vyprázdnění kontrastu si všímá povrchu střevních stěn. K lepšímu zobrazení přispívá naplnění střeva malým množstvím vzduchu. Ten rozprostře baryum po stěnách střeva a zobrazí jejich reliéf (metoda dvojího kontrastu). V průběhu vyšetření Vás lékař může požádat o změnu polohy. Docílí se tím lepší rozprostření kontrastní látky. Irrigografie patří k těm méně příjemným výkonům. Není bolestivá, ale může se nepříjemně dotýkat Vaší důstojnosti. Obsluhující personál Vaše pocity zná a počítá s nimi. Vyšetření se neobávejte. Přesně dodržujte pokyny a snažte se pravidelně dýchat. Vaše dobrá spolupráce může průběh irrigografie usnadnit. Po jejím ukončení Vám bude umožněna veškerá nutná hygiena.

Kdy bude výsledek...

Výsledek vyšetření vidí lékař okamžitě na obrazovce. Rentgenové paprsky, které prošly Vaším tělem, lze zachytit na speciální fotografické kzety. Z těch se poté vyvolává RTG snímek. Dnešní automaty umožňují zhotovení snímků již za několik minut od expozice. Výsledek vyšetření je tak k dispozici prakticky okamžitě.

Co vyšetření ukáže...

RTG snímek je černobílý. Světlá místa (zastínění) představují místa se zvýšeným vychytáváním paprsků. Tmavá místa (projasnění) naopak značí, že tudy paprsky prošly snadněji. Kontrastní látka absorbuje záření a proto se zobrazí bíle. Tlusté střevo naplněné kontrastem vypadá na snímku jako tlustá bílá čára se záhyby. Místa, kde je čára náhle tenčí nebo kde je v ní tmavá oblast (tzv. defekt v náplni) budí podezření na zúžení střeva (např. zánětem) nebo přítomnost útvaru rostoucího do průsvitu střeva (polyp, nádor). „Výchlipky“ náplně mohou představovat divertikly. Přitom velmi záleží na kvalitním rozprostření kontrastní látky ve střevě. Interpretace rentgenového vyšetření tlustého střeva kontrastní látkou vyžaduje zkušené oko lékaře.

Kam povedou další kroky...

Vyvolané RTG snímky - dnes v digitální podobě obvykle ještě jednou shlédne lékař a napíše k nim své stanovisko (popis). S popisem se vrátíte k lékaři, který vyšetření předepsal.

Dostupnost...

Irrigografii provádějí rentgenologická pracoviště všech nemocnic.
Líbí se vám článek?
+35 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Irrigografie | Od: Tonda | 19.1.2014 21:02
Píšu znovu.Podrobil jsem se novému vyšetření irrgo.a není to vůbec nepřijemné.Personál je vstřícný,vše vysvětlí.Podle kolonoskopie-žádný problém.Doporučuji si vzít na cestu po vyšetřeni plenku.Odchazejicí vzduch vždy něco veme sebou.
reagovat
kolonoskopie | Od: Tonda | 22.12.2013 11:49
Podrobil jsem se vyšetřeni kolonoskopi.Je to hrůza a děs.Bohužel jsem neměl na vybranou.Jelikož vyšetření nebylo dokončeno,musím se ještě podrobit irrigografii,což je další hrůza.Držím palce těm,které toto vyšetření čeká.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: