Kolika? Bolest způsobená kameny ve žlučníku i močových cestách

 • Redakce uLékaře.cz
 • 21.11.2016
 • Aktualizace: 21.11.2016
 • uLékaře.cz

Pokud jste nikdy koliku nezažili, pravděpodobně je těžké si představit, o jak bolestivou příhodu jde. Nejčastěji bývá způsobena vznikem kamenů v některých břišních orgánech. Tomuto poměrně častému utrpení lze naštěstí různými způsoby předcházet.

Ilustrace
Ilustrace

Kolika je typická bolest břicha, která vzniká, pokud se vyskytne překážka v dutých orgánech. Těmi jsou například močové cesty, střevo či žlučovod. Hladká svalovina orgánů se snaží překážku svými stahy „překonat“, čímž vzniká bolest břicha s typickým záchvatovitým průběhem. Při stahu svaloviny cítíme prudkou křeč, která po chvíli přestává. Takto se střídají období bolestí a klidu. Nejčastějšími typy koliky jsou ledvinná a žlučníková, kdy překážkou bývají močové a žlučové kameny, tzv. lithiáza.

Když zlobí žlučník 

Asi u 20 % žen a 8 % mužů nad 40 let se vyskytnou žlučové kameny. Ve žlučníku se běžně hromadí žluč, která je nezbytná pro trávení tuků – když tedy sníme něco tučného, žluč se uvolňuje. Pokud se naruší rovnováha v jejím složení, mohou vzniknout žlučové kameny. Dělí se na cholesterolové a pigmentové. Nejčastější jsou ale kameny smíšené. Obsahují cholesterol, žlučové soli i žlučové barvivo. Trápí zejména osoby s vysokým obsahem cholesterolu a nízkým množstvím žlučových kyselin ve žluči. Příznaky tzv. cholelithiázy se nemusí objevit roky. Pokud se ale kámen dostane do žlučovodu, je překážkou v odtoku žluči. K čemu dochází? 

 • Postižený trpí záchvatovitou prudkou bolestí břicha vpravo pod žebry.
 • Může se též vyskytnout zvýšená teplota, nevolnost a zvracení.
 • Záchvat trvá v řádu minut až hodin.
 • Kameny mohou dráždit žlučník, což může vést k zánětu a infekci – čili k tzv. cholecystitidě.

Mezi rizikové faktory vzniku žlučových kamenů patří ženské pohlaví, věk nad 40 let, výskyt kamenů v rodině, obezita, vysokokalorická strava a užívaní estrogenů (např. hormonální antikoncepce).

 

Močové kameny

Kameny vznikající v močových cestách obsahují v 75 % soli vápníku. Mohou být ale složeny také z kyseliny močové, oxalátu nebo v případě infekce močových cest například ze struvitu. Výskyt této potíže v populaci roste. Souvisí to s často nevhodným životním stylem. Příznaky se objevují, postupuje-li kámen dále do močovodu. Patří mezi ně:

 • silná náhlá záchvatovitá bolest v bedrech, typicky se šířící do tříselné oblasti,
 • krev v moči,
 • neustálé nutkání k močení,
 • bolestivé močení,
 • někdy horečka, nevolnost či zvracení.

Rizikovými činiteli pro vznik močových kamenů jsou dehydratace, obezita, výskyt onemocnění v rodině, chronická onemocnění střev nebo i určité typy diety – například vysokoproteinové. 

Obrana existuje!

Jak už bylo řečeno, vznik kamenů a tím i bolestivých kolik často souvisí s životním stylem. Nabízíme několik tipů, jak těmto problémům přecházet.  

 • Správná strava. Jídla bohatá na vlákninu jsou prevencí vzniku žlučových kamenů. Konzumujte tedy hodně ovoce, zeleniny a celozrnných potravin, vhodná jsou i semínka a ořechy. Pokuste se omezit živočišné tuky. Močové kameny také souvisí s nízkým obsahem vlákniny ve stravě. Na jejich vzniku se podílí i vysoký příjem jednoduchých sacharidů, živočišných bílkovin a potravin bohatých na vápník.
 • Pitný režim. Dostatečný příjem tekutin je základní prevencí vzniku močových kamenů. Pro menší útvary je ale i léčbou. Budete-li pít tolik, že každý den vyloučíte 2 litry moči, můžete se tak kamenů zbavit. 
 • Bez oxalátů. Oxalátové kameny jsou jedním z typů močových kamenů. Pokud na ně trpíte, vyhněte se potravinám, které tuto látku obsahují. Jedná se o kávu, černý čaj, rebarboru, špenát, buráky nebo čokoládu.
 • Opatrně s puriny. Strava bohatá na puriny může zvyšovat hladinu kyseliny močové a přispívat tak k tvorbě urátových močových kamenů. Pozor si dejte na konzumaci masa, kvasnic, vnitřností a ryb.
 • Vhodná hmotnost. Obezita je významným rizikovým faktorem pro vznik žlučových kamenů. Snažte se proto zachovat si zdravou váhu, jezte pravidelně a sportujte. Pokud máte nadváhu, pokuste se úpravou stravy a zařazením pohybu zhubnout. Ale nepřehánějte to, za zdravé hubnutí je považována ztráta na váze 0,5–1 kg za týden.

Úlevu od bolesti při kolice vám krátkodobě mohou přinést analgetika. Pokud se ale potíže často opakují, zvyšuje se jejich intenzita nebo se objevila se horečka a zimnice, vyhledejte raději lékaře. Ten může předepsat další medikaci nebo v případě potřeby naplánovat chirurgický výkon.

(cean)

Zdroje:
www.familyhealthdiary.co.nz
www.mayoclinic.org

Autor článku:

MUDr. Anna Čermáková

Líbí se vám článek?
+7 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: